Proč lidé i zvířata zívají? Je za tím sex?
Zíváte už od rána a ne a ne přestat? Představte si, že důvodem nemusí být ani nevyspání, ani únava, ani nuda. Tak proč si málem roztrhneme pusu? To neví ani vědci!
Zíváte už od rána a ne a ne přestat? Pozor, podle starověké pověry nám tak může uletět duše. Proč si někdy málem roztrhneme pusu? To neví ani vědci!
Představte si, že důvodem nemusí být ani nevyspání, ani únava, ani nuda - třeba ve škole nebo na poradě. Je to pohyb, který se téměř nedá potlačit, údajně pozůstatek nejstarších lidských reflexů. Ale k čemu vlastně slouží? Teorií je několik a žádná z nich nevysvětluje všechno.
Nejde o kyslík
Průměrné zívnutí trvá v průměru šest sekund a tep srdce se při něm zvýší přibližně o třicet procent. Zívají i zvířata, třeba lvi, psi, nejkrásněji samozřejmě hroch. Kmeny v Jižní Americe například věřily, že zívnutím se projevuje chuť na sex, což potvrzují některé druhy hlodavců, které mají zívání propojeno s erekcí.
Zívá však i desetitýdenní plod v děloze, ačkoliv to pro něj ve srovnání s jeho váhou znamená mimořádný výdej energie. Důvodem tedy nemůže být snížení únavy, způsobené nadměrným množstvím oxidu uhličitého v krvi, jak se dlouho věřilo - už proto, že embrya sama nedýchají a dostávají kyslík přes matčin krevní oběh.
Objev z Princetonské univerzity tvrdí, že důkladné zívnutí reguluje teplotu mozku. Široké otevření úst (pozor, ruku před pusu!) uvolní hltan a proud čerstvého chladnějšího vzduchu a zabrání nadměrnému stoupání teploty mozku.
Je to úplná věda
Účelem zívání může být zvýšení průtoku krve v mozku. Nejde totiž jen o pouhý pohyb úst - pohybují se při něm plíce, svaly a bránice. Uvolní se celá oblast lebky. Mohou se jím také aktivovat důležité nervy, které vedou přes čelistní kloub do mozku.
Každopádně se důsledkem zívnutí zvýší svalové napětí a tím i obsah kyslíku v krvi a mozek začne více produkovat jeden z hormonů štěstí - serotonin. Tím se naopak sníží produkce dopaminu. Obě tyto látky přenášejí nervové vzruchy v centrálním nervovém systému a jejich nesprávný poměr nám "kazí náladu".
Čtěte také: Co vám ničí požitek ze sexu? Vlastní sebevědomí
Tuto hypotézu potvrzují i další teorie. Lidé trpící Parkinsonovou chorobou mají málo dopaminu a téměř vůbec nezívají. A naopak: ti, kdo kvůli depresím užívají antidepresiva na zvýšení hladiny serotoninu, pak zívají mnohem více.
Jak moc se umíte nakazit?
Víte, proč se zívání říká "nejoblíbenější společenská hra"? Protože je také mimořádně "nakažlivé". Proto ho alfa samci v opičích tlupách používají jako signál pro nevyřčený povel "všichni zhasnout a spát". Čím víc vás pohled na zívající osobu nutí zívat také, tím jste nejspíše empatičtější. Podle výzkumů z Drexel University ve Filadelfii lidé náchylní k zívání, když v jejich blízkosti zívne někdo jiný, současně obvykle dosahují vysoké počtu bodu při testech, ve kterých se měří schopnost vcítění do druhé osoby.
Otestujte se!
Pro případ, že byste doopravdy zívali z únavy, zkuste si zjistit, jaká je její příčina. Únava může být známkou
- skryté infekce močových cest
- nedostatku energie z potravy - nedržíte náhodou dietu?
- nadbytku kofeinu: nadměrný přísun kávy mívá často právě opačné projevy, než od ní očekáváme
- potravinové alergie, o nichž ani nemusíte vědět. (Podle mnoha odborníků je vyčerpání známkou potravinových alergií.)
- nezjištěných potíží se štítnou žlázou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Ochrnutá ve 20 letech? Antikoncepce může být nebezpečná
Přijdete o zuby, nebo o peníze?