reklama

Zaručené rady, zákazy a varování na téma těhotenství: Co je a není opravdu důležité

Na těhotenství nejsou vysilující jen nevolnosti a možné další zdravotní neduhy a omezení. Život může ženám komplikovat také množství protichůdných informací. Je toho zkrátka strašně moc a není snadné se v tom orientovat. Upozorňujeme, že v článku níže se zabýváme normálně probíhajícím těhotenstvím bez komplikací. Vždy dbejte na pokyny svého lékaře.

Foto: iStock

Kolik zaručených rad, zákazů a varování jste na adresu těhotných slyšeli? Upřímně, jde z toho hlava kolem, obzvlášť pokud čekáte své první dítě. Jak se v té lavině dobře míněných sdělení, reklamy a strašáků neztratit?

Začneme kosmetikou. Slyšeli jste třeba, že laky na nehty obsahují natolik škodlivé látky, že v těhotenství musíte na manikúru a pedikúru zapomenout? Ačkoliv ftaláty, toluen nebo formaldehyd skutečně jsou toxické, škodit mohou ve velkém množství. Například těhotným manikérkám, které potřebují k bezpečnému vykonávání své práce hlavně kvalitní odvětrávání a proud čerstvého vzduchu.

Jak je to se striemi

Nikdo nechce popraskanou kůži, ale i když se budete mazat sebevíc, žádný přípravek vám nemůže zaručit, že strie mít nebudete. Proto můžete ušetřit, nekupovat si speciální těhotenské kosmetické produkty, ale vystačit si s obyčejným hydratačním krémem. Co se další kosmetiky týče, dejte si pozor na slunění (v těhotenství snadno vznikají pigmentové skvrny), retinol se nesmí užívat vnitřně, ale Evropská lékárenská komise tvrdí, že pro použití na kůži je pro plod nezávadný. Přesto bude lepší ho v těhotenství vynechat.

Kam zamířit k lékaři

Nezapomeňte se objednat na zubní hygienu a ideálně ji po čas těhotenství absolvovat dvakrát. Vyléčit také musíte všechny kazy, protože i rentgen a lokální anestetikum jsou méně závadné než infekce ze zaníceného zubu či dásně. Ostatní lékařské zákroky se odkládají, pokud vám nemají přímo zachránit život nebo výrazně zlepšit zdravotní stav. Sem spadá i kategorie rovnátek, piercingů, tetování, zkrášlujících injekcí nebo laseru. Vhodné jsou těhotenské masáže, nezakazují se žádné kosmetické masky ani barvení vlasů.

Mýty kolem jídla a pití

Největší mýty a zákazy se týkají právě konzumace potravin v těhotenství. Nedoporučuje se syrové maso, syrové ryby a sýry s plísní. Odborníci také varují před paštikami a uzeninami. To nejlepší, co pro svůj jídelníček v těhotenství můžete udělat, je učinit ho pestrým. Což se hodí i pro další fáze života. Trápí-li vás v pokročilejším těhotenství pálení žáhy a plynatost, přejděte na menší porce a nechoďte po večeři hned spát. Pálivá jídla fungují na nevolnosti v prvním trimestru, ale zas po nich hodně pálí žáha v tom třetím.

Francouze nebo Italy nezaskočí těhotná žena, která si objedná deci vína k večeři. Ale lékařská nařízení hovoří jasně: neexistuje míra alkoholu v těhotenství, která by byla potvrzená jako nezávadná. Kofein se doporučuje v dávce 200 mg během 24 hodin, takže po dvou kávách už raději přejděte na bezkofeinovou verzi. Bylinkové čaje je lepší pít ty těhotenské.

Spánek, sport, podpatky a létání

Pokud jste před otěhotněním sportovala, je lepší prožít čas očekávání dítěte v pohybu. Pomůže to od otoků a od bolesti zad. Nezačínejte ale během těhotenství s ničím novým. Podpatky jsou v pořádku, pokud uvážíte změnu těžiště. V případě, že by vám hrozil pád, raději zvolte bezpečnější variantu.

Létat je dovoleno do 36. týdne, ale později je lepší probrat cestování s lékařem. Některé aerolinky vyžadují od 25. týdne lékařské potvrzení.

reklama
reklama
reklama