reklama

Přijdete o zuby, nebo o peníze?

Už se vám stalo, že jste místo relaxu na pláži nebo treku po horách museli v bolestech a v nervech hledat nejbližšího zubaře? Kdo to zažil, příště neponechá nic náhodě.

Foto: Žena

RADY NA CESTU.

Základním vybavením pro cestu do ciziny je hlavně cestovní pojištění, které často kryje stomatologické ošetření do 10 000,- Kč. Bolest, která problém provází, mohou dočasně tlumit volně prodejná analgetika používaná dle příbalového letáku, např. Ibuprofen či Paralen. Ovšem žádná analgetika zub nikdy nevyléčí.

Už se vám stalo, že jste místo relaxu na pláži nebo treku po horách museli v bolestech a v nervech hledat nejbližšího zubaře? Kdo to zažil, příště už radši neponechá nic náhodě. A co vy?

Zuby umí pořádně potrápit a zkazit každý výlet či dovolenou. Nehledě na to, že od zkaženého či zhnisaného zubu vás může bolet také hlava, můžete dostat angínu nebo zánět do ucha. Právě v létě se však zuby "ozývají" nejčastěji. "Nezapomeňte si naplánovat včas zubní prohlídku," doporučuje proto MUDr. Petr Chalupa, stomatolog Canadian Medical Care a dodává: "Pravidelná kontrola (prevence) u zubaře Vám zajistí klid na cestách a nezatíží zbytečně peněženku."

Kdy musí zub ven. I moudrý

"Vyšetřením stomatolog zjistí mimo okem viditelných zubních kazů, zánětu dásní, netěsnících výplní i například to, zdali jsou přítomné částečně prořezané zuby moudrosti. Právě ty jsou častou příčinou potíží při cestování v letních měsících," popisuje MUDr. Chalupa.

Zhotovením velkého rentgenového snímku (OPG) může lékař odhalit nesprávné uložení zubů v čelisti a rozhodne o vytržení.  "Pokud se zuby máte dlouhodobější chronické problémy - citlivost, bolestivost či občasné zanícení,  je nejlepší prevencí tyto zuby extrahovat. Neodkládejte však tento výkon bezprostředně před odcestováním," radí Chalupa a upozorňuje: "Mějte vždy na mysli, že i banální chirurgický výkon může mít pooperační komplikace v podobě zánětu lůžka po vytažení zubu. Ideálem je podstoupit extrakci jakéhokoliv zubu 3-4 týdny před plánováním cesty."

Pomsta mrtvého zubu

Dalším velmi častým problém v letních měsících jsou zuby s takzvaným "váčkem," odborně řečeno mrtvé zuby, které mají kolem hrotu kořene jakýkoliv zánětlivý nález, ať už v podobě granulomu nebo cysty. 

Bakterie se postupně šíří systémem kořenových kanálků. "Tento proces může probíhat akutně - silná vystřelující, pulzující bolest, zhoršující se po ulehnutí, či zcela bez vedlejších příznaků," popisuje doktor Chalupa a varuje: "Neexistuje žádná domácí léčba. Léčba je možná pouze na křesle stomatologa!"

Stomatolog musí zub otevřít, odstranit infikovanou dřeň, provést dezinfekci zubu a zubních kanálků a zub samotný hermeticky uzavřít.

Pokud se zánět znovu "rozjede",  bolestivost vystřeluje do čelisti, často i do protilehlé. Stejně jako u pulpitidy (zánětu dřeně) vám analgetika nemusí pomoci proti bolesti! Pak  musí dojít opět k otevření zubu. Což je, společně s dezinfekcí kanálků a uzavřením provizorní výplní, často první pomoc v cizině.

Na kolik vás to přijde?

Je dobré mít na paměti, že v turistických oblastech je většina zdravotních zařízení soukromá a lékaři požadují úhradu zdravotní péče samozřejmě v hotovosti. Po návratu do ČR Vám pojišťovna účet proplatí - ovšem bez spoluúčasti.

V Lucembursku či Francii musíte zaplatit celé ambulantní ošetření a s účtem zajít na tamní zdravotní pojišťovnu. V Chorvatsku lze nárok na zdravotní péči uplatnit pouze u smluvních lékařů. Bohužel, většina stomatologů je soukromých.

Neplatíte však jen za ošetření. Nemoc či nehoda v zahraničí může obsahovat také např. náklady na převoz vrtulníkem, ubytování nebo dokonce i zpáteční cestu do ČR. "Tyto náklady bohužel nejsou kryty ze standardního pojištění," upozorňuje Chalupa.

Ve většině států se za péči připlácí - tzv. spoluúčast, která nemusí být nejlevnější. Tady je pár příkladů:

  • Dánsko - péče stomatologa 100 % ceny
  • Francie - léky až 85 %, hospitalizace 20 % nákladů + 16 Eur/ den
  • Itálie - léky 100 % ceny, ošetření až 36,15 Eur
  • Německo - ošetření 10 Eur, 10 Eur/ den hospitalizace, léky až 10 Eur
  • Polsko - péče stomatologa 100 % ceny, léky až 100 % ceny
  • Portugalsko - léky až 80 % ceny
  • Rakousko - každý lék na receptu 4,9 Eur
  • Řecko - léky 25 % ceny
  • Slovensko - není hrazena horská služba
  • Slovinsko - ošetření až 20 % nákladů, hospitalizace až 25 % nákladů
  • Španělsko - léky 40 % ceny, stomatolog obvykle 100 %
  • Velká Británie - stomatolog až 198 liber, léky 40 % ceny
  • Chorvatsko - hospitalizace až 30 % nákladů

A tak mějte na paměti, že návštěvu lékaře nesmíte odkládat! Ihned po návratu se objednejte a bolestivý zub jednou pro vždy vyřešte adekvátním ošetřením. Vždy ale platí, že prevence je nejlepší.

>

reklama
reklama
reklama