reklama

Přesčasy dělají z lidí alkoholiky

Česko se v posledních letech stalo vyhlášeným alkoholickým rájem - místem, kde se nejvíc pije. Možná je to tím, že Češi příliš mnoho pracují. Souhlasíte?

Foto: Profimédia

Pokud pracujete více než padesát hodin týdně, můžete si "přivodit" nejen vyšší plat a lepší pracovní postavení, ale i alkoholismus. Dokládá to nová studie novozélandské University of Otago.

Delší pracovní doba jde podle jejích autorů "ruku v ruce" s vyšším výskytem problémů s alkoholem, ať už se jedná o časté pití, nebo přímo závislost.

Ne více jak padesát

Lidé, kteří odpracovali padesát a více hodin za týden, trpěli problémy s alkoholem 1,8 až 3,3krát častěji než ti, co vůbec nepracovali. A 1,2 až 1,5krát častěji než ti, kteří pracovali třicet až čtyřicet devět hodin týdně.

Platilo to jak pro ženy, tak pro muže.

Studie, která bude publikována v časopise Addiction, zkoumala tisíc lidí ve věku mezi 25 a 30 lety.

Jak je to u nás

Podle § 79 Zákoníku práce "délka stanovené týdenní pracovní doby nesmí překročit 40 hodin týdně". Češi přesto pracují více, v délce doby strávené v práci dokonce v EU patří k favoritům.

Kvůli práci často zanedbávají obědy (podle průzkumu zadaného Evropskou komisí v pracovní dny pravidelně obědvá jen asi každý druhý obyvatel České republiky), nebo jednoduše stráví v práci delší dobu.

Třeba v roce 2008 jsme - se 42,2 odpracovanými hodinami týdně - okupovali v Evropě první příčku v počtu odpracovaných hodin.

Jádro pudla?

Možná i to je jedním z důvodů, proč Češi obsazují první pozice také v další, nepříliš lichotivé, kategorii - největším množství vypitého alkoholu na osobu (16,5 litru čistého alkoholu) za rok.

Rizikovým nebo škodlivým způsobem u nás pije alkohol asi pětina dospělých, tedy více než 1,3 milionu lidí.

KAŽDÝ DESÁTÝ JE ZÁVISLÝ

Téměř jedna desetina domácí populace připouští závislost na požívání alkoholických nápojů. Necelé dvě pětiny pak uvádí, že se v jejich okolí nacházejí lidé, kteří mají problém s alkoholismem, a téměř tříčtvrtinová část veřejnosti je pak toho názoru, že jsou Češi k alkoholu příliš benevolentní. Vyplynulo to z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP. Nadpoloviční počet lidí zastává názor, že alkoholismus v ČR je závažným celospolečenským problémem, který se navíc dále rozmáhá až do úrovně epidemie.

reklama
reklama
reklama