reklama

Pravidelná stolice je základ aneb Zdraví začíná ve střevech. Návod, jak si je hýčkat

Téměř 70 procent imunitního systému se soustředí do trávicího traktu. Střevní mikrobiom se tak vysokou měrou podílí kromě trávení i na vývoji imunitního systému. Jakou další roli má střevní mikroflóra a jak si ji udržet zdravou?

Ilustrační foto. Prohlédnout grafiku
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Střevní mikrobiom představuje soubor bakterií, kvasinek, hub, virů a prvoků, kteří se vyskytují v našem těle, a dokonce i na jeho povrchu. Zdravý mikrobiom je přitom zásadní pro naše zdraví i zdravou hmotnost. "Střevní mikroflóra má vliv při rozvoji obezity a hraje významnou roli i při různých zánětlivých, metabolických, psychických, alergických, autoimunitních, kardiovaskulárních, a dokonce i nádorových onemocnění," potvrzuje důležitost střevních bakterií Martin Kudera, zakladatel Farmy Živina.

Jaký mikrobiom se v našem těle vyskytuje, je ovlivněno geneticky, jelikož se dědí, respektive existuje vztah mezi mikrobiomem a genotypem, ale kromě toho je mikrobiom ovlivňován celou řadou faktorů.

"Vliv na mikrobiom může mít typ porodu, kojení, prostředí, braní antibiotik a dalších léků, kouření, stres a v neposlední řadě strava," říká Martin Kudera. A právě na stravu se v souvislosti s mikrobiomem zaměříme. Hlavní trenérka z Contours Fitness Clubu Tereza Kompánková k tomu ještě dodává, že kromě jídla dopomáhá ke zdravému zažívání fyzická aktivita.

Pojďme se podívat na konkrétní tipy.

reklama
reklama