Pravda a mýty o umělých sladidlech. Porovnejte si je!
Podívejte se, zda jsou umělá sladidla opravdu tak neškodná, jak se o nich píše!
Také jste si zvykli pít Coca colu light nebo zero s umělými sladidly? Podívejte se na náš článek a zjistíte, že umělá sladidla nejsou zrovna ideální náhradou.
Umělá sladidla nacházíme v limonádách, dáváme si je do čajů a dokonce některé pokrmy v sobě tyto náhrady za cukr ukrývají. Podívejte se, co umělá sladidla dělají s metabolismem, a jak pomáhají hubnout.
Umělá sladidla dokážou pracovat s metabolismem
Cukr a dokonce i náhradní sladidla dokážou v těle vyvolat tvorbu inzulinu. U umělých sladidel je věc ale dost komplikovaná. Inzulin v krevním oběhu neví, co má dělat, protože nedošlo ke konzumaci klasického cukru. Stává se, že ovlivňuje negativně procesy v organismu. Umělá sladidla zvyšují možnost vzniku cukrovky, zvýšení cholesterolu a v nejhorším případě i cévní onemocnění. Pokud už umělý cukr musíme používat, nemělo by se to stát každodenním pravidlem.
Zvýšená chuť na sladké
Je jasné, že chemická sladidla volíme proto, že mají nízkou nebo žádnou kalorickou hodnotu. Uvnitř sladidla nenajdeme žádnou energii, proto je jejich jediná funkce ochutit jídlo. Přírodní cukry se od chemických liší. Mají podobnou energetickou hodnotu jako sacharóza a tělo si s nimi poradí lépe.
Výživoví specialisté se shodují, že s chemickým sladidlem nejde do mozku impulz, že jsme plní, proto chceme další jídlo. To vše vede k přejídání a k obezitě. Závěrem lze říci, že umělá sladidla zvyšují chuť k jídlu a zpomalují trávení. Při dietě je lepší používat přírodní sladidla, jako je stévie, javorový sirup, skořici nebo med.
Co je sladidlo?
Na obalu potravin a nápojů se označují E 420 - E 959. Tyto látky dodají jídlu sladkou chuť. Nejznámějším sladidlem je zcela jistě aspartam E 951 a sacharin E 954. Aby jejich chuť nepříjemně nepadala na jazyk, používají se jako směs s acesulfamem K E 950. Dokonce je najdeme v kombinaci s kyselinou cyklámovou a její vápenatou a sodnou solí.
Umělá sladidla sice nemají žádnou energii, ale neznamená to, že jsou zdravá. S umělými sladidly se setkáte nejčastěji v nápojích, trvanlivém pečivu, cukrovinkách, rosolech, džemech nebo u žvýkaček či mražených krémů. Sladidlům se zcela jistě musí vyhnout kojenci a malé děti.
Naopak sladidla hojně využívají cukrovkáři, ale i ti by měli sáhnout spíš po přírodní alternativě. O tom, zda jsou umělá sladidla v pořádku či zdraví škodlivá, se lékaři a odborníci na výživu budou dohadovat věky, ale zatím vše ukazuje na to, že chemické sladidlo nepřináší tělu nic dobrého.