reklama

Pozor na třezalku: Skvěle pomáhá, ale také škodí

Pozor na třezalku: síla této léčivé bylinky je tak velká, že někdy může i uškodit. Proti depresím však nemá konkurenci.

Foto: Isifa/Thinkstock

V nadšení nad léčivou silou bylinek často zapomínáme, že jejich účinky nemusí být vždycky jen pozitivní. Třeba oblíbená třezalka umí  v těle způsobit takové nežádoucí změny, že je v některých zemích dokonce výhradně na lékařský předpis!

Mění účinky desítek léků (především na játra a snížení cholesterolu) a  třeba v kombinaci s antidepresivy představuje riziko serotoninového šoku a možnou smrt. Ukázalo se také, že třezalka změní působení antikoncepce, takže ženy i přesto ovulují a mohou tedy otěhotnět! Může také způsobit přecitlivělost kůže na světlo - fotodermatitis se projeví nateklými rudými fleky  po delším pobytu na slunci. Někdy se také uvádí, že by ji neměly užívat těhotné a děti.

Přírodně proti depresím

Ani to však nemůže ublížit jinak skvělé pověsti této krásné léčivky, zvané kvůli červenému žilkování ve žlutých květech krev svatého Jana. Podle toho poznáme ten správný druh - třezalku tečkovanou, zatímco další dva druhy, třezalka skvrnitá a čtyřkřídlá - mají mnohem nižší obsah účinných látek.

Třezalka na celém světě málem nestačí růst, jak se v poslední době stala známou a používanou jako přírodní lék proti depresím. Například v USA se prodá přípravků s třezalkou za 400 milionů dolarů ročně a prodej stále stoupá.  "Silice z květů třezalky zvyšují v mozku hladinu nervových přenašečů - především serotoninu," vysvětluje oblibu této výjimečné bylinky fytoterapeutka Pavla Apostolaki, a pokračuje: "Obsahují také látky jako hypericin a hyperforin, které mají antidepresivní účinky a dokáží zlepšít náladu."

Čaj, koupel nebo tobolky?

Podle odbornice na bylinnou medicínu třezalka skutečně pomůže při stavech úzkosti, neklidu či paniky. "Nemusíte si ji schovávat až na podzimní melancholie a zimní deprese. Pomáhá totiž i při únavě a nedostatku energie," připomíná Mgr. Apostolaki.  Studie navíc prokázaly, že zlepšuje i celkový výkon mozku a schopnost soustředění. Proto se hodí i pacientům po mozkové mrtvici. Pro podpoření účinků se vyplatí místo čajů užívat ji v podobě tobolek, kde je hladina účinných látek zaručeně ve stabilním množství. Jsou například součástí bylinné Kneippovy kúry, kterou podle zakladatele přírodní léčby můžete  koupit i dnes stejně jako mnohé další léčebné přípravky z účinných bylin.

Doporučujeme: Nevhodné kombinace léků a bylinek mohou zabíjet

Uklidňuje nervovou soustavu, navozuje klidný spánek a pomáhá udržovat duševní pohodu. Proto je výborná i při potížích s ženským přechodem nebo u premenstruačního syndromu. Pavla Apostolaki  ji u svých pacientů s úspěchem využívá také při žaludeční neuróze, vředech nebo k tišení chronických bolestí. Vhodná je i při odvykání kouření  (a dokonce i alkoholu) a redukčních dietách. "Zapomínat by se nemělo an na její protibakteriální a protivirové působení, díky nimž je účinná i proti zánětům," podotýká odbornice.

K vnějšímu použití se kromě obkladů hodí také ve formě koupele. Pro celkové zklidnění nervové soustavy je vhodné pravidelně absolvovat bylinnou koupel, která pomáhá na migrény.

Co obsahuje a jak to působí?

Vitamín A:  léčí opary, ekzémy, akné. Působí proti šerosleposti

Vitamín C: posiluje imunitu

Vitamín E: antioxidant, který rovněž posiluje imunitu. Brání projevům stárnutí pleti a působí jako prevence rakoviny

Hypericin: příznivě ovlivňuje hladiny látek, zodpovědných za regulaci nálady, proto působí jako přírodní antidepresivum

Rutin: má protirakovinné účinky a také zvyšuje pružnost cév

Pryskyřice: působí protizánětlivě, proto je vhodná k potírání poraněné kůže.

Třísloviny:  účinně působí při průjmech a krvácení v trávicím traktu. Pomáhají při zánětech žaludku a střev.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Na lovu kozí nohy: Udělejte si zásoby na zimu

Trhaný spánek: Spěte na "dvě šichty", bude vám lépe

Viagra pro ženy konečně schválená! Brát se bude denně

reklama
reklama
reklama