reklama

Poznejte klíšťovou encefalitidu včas. Může vypadat jako chřipka

S klíšťovou encefalitidou je to těžké. Pokud zakousnutého parazita objevíte, můžete svůj zdravotní stav vědomě ohlídat. Jenže v mnoha případech člověk vůbec nebezpečný útok nezaznamená.

Foto: Thinkstock

Klíště přenáší mnoho chorob - třeba boreliózu, anaplasmózu nebo babeziózu. A to není všechno. Bohužel je můžeme chytit i zprostředkovaně, třeba přenosem od domácích mazlíčků. Klíšťovka nebo také infekční zánět mozkových blan je z nich však nejnebezpečnější.

Stejně jako ty ostatní zásadně znepříjemní život, ale navíc vás o něj může i vcelku rychle připravit. Proto je vhodné teoreticky se obeznámit s vývojem a případnými příznaky této nemoci. V současné době je úmrtnost až ve dvou procentech případů.

Nesplést s chřipkou

Klíšťová encefalitida je onemocnění vyvolané virem, kterým se člověk nakazí od infikovaného klíštěte. Obvykle probíhá ve dvou fázích. Inkubační doba, po které nemoc přejde do první fáze, trvá jeden až dva týdny. Poté se u dvou třetin pacientů začnou projevovat nespecifické 'chřipkovité' příznaky. K nim patří například horečka, nechutenství, bolest svalů a hlavy. Někdy se k těmto potížím přidává i zvracení.

Když vypukne naplno

Následuje asi osmidenní interval, ve kterém se nemocnému uleví a cítí se zdráv. Druhá fáze onemocnění se objeví jen asi u třetiny pacientů. Příznaky jsou ale tak závažné, že si vyžádají okamžitý transport do nemocničního zařízení. Jde o postižení nervového systému, mozku a mozkových plen.

Nechte se očkovat proti klíšťovce ještě teď!

Nechte se očkovat proti klíšťovce ještě teď!

Kolik vám na očkování přispějí zdravotní pojišťovny?

  • VZP (111) 
    až 650 korun
  • VoZP (201)
    děti do 18 let 1/3 ceny vakcín, přeočkování hrazeno plně
    dospělí až 450 korun 
  • ČPZP (205)
    děti a mládež do 18-ti let až 500 korun
    dospělí až 300 korun
  • OZP (207)  
    podle počtu nasbíraných kreditů 300 až 1500 korun
  • ZPŠ (209) 
    až 400 korun
  • ZP MV ČR (211)
    děti i dospělí až 600 korun
  • RBP (213) 
    až 1000 korun

Meningitida, což znamená zasažení mozkových obalů, se typicky projeví krutými bolestmi hlavy, světloplachostí, horečkou a ztuhlostí šíje. Typické je, že nemocný není schopen přitisknout bradu na prsa.

Postižení mozku jako takového je signalizováno zmateností a dalšími poruchami vědomí. Někdy není pacient schopen ani chůze a je paralyzovaný - ochrnutý.

Máte podezření? Ihned na odběry!

Během první fáze lze z krve prokázat snížené množství bílých krvinek a krevních destiček. Mohou být zvýšené i hodnoty jaterních testů. S pomocí nejnovějších technologií je dnes možné dokonce potvrdit i pouhou přítomnost viru v krvi.

Pokud propukne druhá fáze, odebírá se nejen krev, ale i mozkomíšní mok při zákroku zvaném lumbální punkce. Zde se prokazuje naopak rapidní nárůst počtu bílých krvinek a také vzestup specifických protilátek, které je možné laboratorně vyhodnotit.

Chraňte i domácí zvířata

Kromě toho, že bychom se měli chránit sami, je dobré chránit i domácí zvířata, z nichž se infekce snadno přenese i na člověka. "Jak je vidět, onemocnění přenášená klíšťaty mohou mít i velmi závažný průběh. Pamatujte, vždy je lepší prevence než léčba následků," upozorňuje veterinární lékař Jaroslav Benda z kliniky Zodiacus v Plzni. V poslední době se pro psy jako nejlepší jeví podání žvýkacích tablet proti parazitům na bázi fluralaneru, které působí systémově po dobu 12 měsíců a mají rychlý nástup účinku.

reklama
reklama
reklama