reklama

Potrat doma a v klidu? Kolik stojí tabletka?

Je pilulka RU-486 horší nebo lepší než beztak špatný "obyčejný" potrat?

Foto: Isifa/Thinkstock

Potrat, který se hodí lékařům hodí - tak se občas mluví o pilulce, která prý přehodí veškerou odpovědnost za zabití plodu na ženu.

Začátkem prázdnin úřady povolily pilulku RU-486, která působením hormonů dokáže vyvolat potrat. Stalo se tak po mnoha letech debat a odporu pro-lifeových (protipotratových) skupin, ačkoliv v sousedním mnohem katoličtějším Slovensku je povolená už více než rok a půl.

Potrat jen pod lékařským dohledem

Odtud se také dala údajně koupit přes internet v ceně kolem 80 eur, stejně jako v dalších zemích Evropy a v USA, kde je přípravek pod názvy Mifepriston (Mifeprex, Mifegyn) rovněž povolen.

Odpůrci však bijí na poplach. Považují pilulka za horší než normální potrat. Údajně totiž svěřuje rozhodování i provedení zákroku do rukou ženy, zatímco doktoři zůstanou z obliga. To ovšem není pravda: RU-486 může předepsat pouze lékař a užívá se pod odborným vedením. Žena tak musí na kontrolu v lékařském zařízení hned několikrát, což vyplývá z mechanismu účinku léku.

Doporučujeme: Zákaz antikoncepce: Týká se i vás?

Po užití obsaženého steroidu se zablokuje ženský pohlavní hormon progesteron, který je v počátečních stadiích těhotenství nezbytný k jeho udržení.  Bez výživy odumírá děložní sliznice i plod. Používá se do 49 dnů od poslední menstruace, a to tak, že nejprve žena spolkne postupně tři tablety a pak s dvoudenním odstupem dostane prostředek na vypuzení vajíčka. Při každé z těchto fází musí přijít na lékařské pracoviště s lůžkovým provozem.

Jaká jsou rizika potratové pilulky?

Nejde tedy o přípravek, který by si každý mohl koupit v krámě na rohu, jak se mnozí obávali. Podobné je to i s dalšími námitkami. Odpůrci tvrdí, že je přípravek přináší víc rizik než klasická interrupce.

Podle statistiky je však skutečnost následující:  při užití  RU-486 je skóre 1 smrt na 500 000 potratů. Při klasické či miniinterrupci je to 1 smrt na 200 000 interrupcí - a pokud se jedná o ilegální interrupce, roste poměr drasticky na  1 smrt na 3 000 potratů. 

Náš tip: Ujelo mi to aneb Možnosti postkoitální antikoncepce

Určitě je lepší mít tento prostředek pod kontrolou. Protože jeho hlavní nebezpečí - jako u všech medikamentům nakupovaných pokoutně na webu - spočívá v jeho laickém užívání bez dohledu lékaře. Zapomenout na ni byste však měli, pokud:

  • jste silná kuřačka
  • máte problémy se srdcem
  • trpíte na vysoký krevní tlak

Pro ostatní je RU-486 bezpečnou cestou, jak přerušit těhotenství, většinou odborné veřejnosti považovanou za šetrnější, než jsou klasické interrupce, a to včetně miniinterrupce, která využívá účinku vakua. A další námitka - zneužité přípravku - se dá použít vždycky a na všechno, a přesto není důvod k zákazu.

Pilulka po sexu nebo RU-486?

Dosud byl jako nouzové řešení k dispozici pouze přípravek Postinor. Ten se užívá do 72 hodin od styku (12 hodin po první tabletě se bere druhá). V tak krátké době žena nemůže vědět, zda po sexu otěhotněla, takže se často brala jen preventivně - a zbytečně, i když k oplodnění ve skutečnosti nedošlo.

RU-486  se používá jen v případě, že skutečně k otěhotnění došlo. Proto má i vyšší obsah účinných látek, což jistě není pro tělo nic zdravého. Snad žádná žena nepovažuje potrat za druh antikoncepce, na to je přinejmenším příliš nepříjemný a obvykle i psychicky vysilující. Není pochyb o tom, že se jedná o nouzové řešení, jemuž by se měla žena pokud možno vyhnout. Život však přináší různé situace.

Zatím však k lékaři nespěchejte. Kvůli obtížím se zásobováním má být pilulka dostupná až v říjnu či v listopadu, uvedla pro MfD mluvčí společnosti dovozní společnosti Exelgyn Šárka Janouchová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vedlejší účinky antikoncepce: O kterých se nemluví?!

Nejlepší sex? Čeká vás po padesátce!

8 rad, jak být konečně šťastná. Napořád


 

 

 

 


 

reklama
reklama
reklama