Podzim je tu: Váš žaludek to pozná
Zánět žaludku a následné vředy vyvolává stres a nesprávné jídlo, ale původcem je bakterie. Co dělat, aby nás tato nepříjemná choroba trápila co nejméně?
JAK VZNIKNE ŽALUDEČNÍ VŘED?
Aby se přijatá potrava natrávila, je k tomu zapotřebí agresivní kyselina chlorovodíková, která se v žaludku tvoří. Žaludek sám je proti jejímu působení chráněn silnou žaludeční výstelkou. Pokud dojde k jejímu narušení, kyselina začne nerušeně hodovat na daleko méně odolných vrstvách tkání pod výstelkou. Vředy nemusí postihovat jen žaludek, ale i dvanácterník.Z jídla, z nervů, nebo z infekce? Zánět žaludku může mít víc příčin, ale jedno víte jistě: nejdřív je vám jen „divně". A pak příšerně zle.
Zpravidla se rozlišuje zánět žaludku - gastritis - akutní, jež je charakterizovaná krátkým průběhem s výraznými a typickými příznaky, a gastritis chronická, což je vleklé onemocnění s mnohými, často neurčitými potížemi, které mohou souviset i s alergiemi.
Ke zhoršení stavu dochází kromě jara zejména v nadcházejících podzimních měsících.
Objev na „nobelovku"
Zánět žaludku se však zvolna přesunul z kategorie „civilizačních" chorob mezi infekční nemoci a místo operace se doporučují antibiotika.
V roce 1983 Australané J. Warren a B. Marshall totiž objevili, že gastritida je v současné době nejčastěji vyvolána bakterií Helicobacterus. Až v roce 2005 za svůj objev získali Nobelovu cenú.
Nákaza Helicobacteru je nejrozšířenější infekcí na světě. Odhaduje se, že v rozvojových zemích ji má v žaludku až 90 % obyvatelstva, neboť se šíří infikovanými potravinami a vodou, a v průmyslově rozvinutých zemích více než 50 % obyvatelstva.
Pohled do žaludku
Chronickou gastritidu nelze poznat z běžného vyšetření. Je třeba provést gastroskopii a biopsii žaludku, kdy se zároveň vyloučí možnost nádorového onemocnění.
Pomocí endoskopického vyšetření žaludku je možné odebrat vzorek tkáně Z něj se provádí i speciální test, který nepřímo prokazuje přítomnost bakterie. Bakterie se dají najít také přímo pod mikroskopem.
Nepřehnali jste to?
Nejběžnější forma akutní gastritidy vzniká po požití neobvyklé potravy - ať už podle množství, nebo podle kvality (příliš mnoho jídla nebo jídlo příliš pálivé, tučné, připálené apod.).
Stejně působí přehnané požití alkoholu, dráždivých léků (salicyláty, digitalis, některá antibiotika) a často také hub. Pokud se dostaví i střevní potíže, může se jednat o infekční původ nebo otravu.
Akutní gastritis se projevuje náběhem ke zvracení, říháním, tlakem a bolestivost v nadbřišku. Souvisejícími příznaky je také, bledost, páchnoucí dech, povleklý jazyk a pocení, často se zimnicí.
Ať si odpočine
Léčba akutního zánětu žaludku spočívá v dietě, aby si namáhaný žaludek stačil odpočinout.
První den se nemá jíst vůbec, důležité jsou zato tekutiny - nejlepší je nesladký čaj nebo odvar z heřmánku. Nejvhodnější je konzumovat je v malých dávkách, třeba jen po lžičkách. Úplně prázdný však žaludek také nemá být, nemluvě o hrozící dehydratci
Další den už je možné jíst polévku -třeba z rýže, krup nebo vloček, doplněnou o suchar či housku, raději však opět bez kůrky.
Třetí den už pacient může konzumovat bramborovou kaši, rýži či nákyp, postupně se přidává dušené libové maso. Na normální stravu lze přejít do týdne.
Vyždímejte zelí
Na bolavý žaludek se vyplatí vyzkoušet místo prášků léčivé prostředky z přírody. Novinkou je využití brusinek, ale naše babičky si v kuchyni ordinovaly zelí anebo lněná semínka v kombinaci s řebříčkem a heřmánkem.
Těm, kdo trpí gastritidou kvůli zvýšené kyselosti žaludku, prospěje léčivá směs ze lněných semínek, řebříčku a heřmánkových květů. Od každého vezměte po jedné čajové lžičce a směs zalijte vařící vodou. Po 20 minutách přeceďte a pětkrát denně si dejte vždy asi po půl sklence.
Na křeče, způsobené sníženou kyselostí, vymačkejte šťávu z jedné středně velké hlávky zelí a vypijte polovinu skleničky třikrát denně, vždy asi hodinu před jídlem. Šťáva musí být vlažná.
Opatrně s medem
Na gastritidu se doporučuje také užívat med. Denní dávka však nesmí převýšit 150 gramů. Med musí být rozpuštěný v teplé vodě a musí se spolknout jednu až dvě hodiny před jídlem.
Tento způsob užívání se doporučuje při zvýšeném vylučování žaludeční kyseliny, tedy překyselení žaludku. Tak se rychle vstřebává, snižuje kyselost a sekreci pepsinu, takže nedráždí žaludek.
POZOR! Užívá-li se med až těsně před jídlem, kyselost žaludeční šťávy naopak zvyšuje. Stejně tomu je tehdy, kdy je med rozpuštěný ve studené vodě.
Kam se obrátit?
Mnoho dalších zajímavých a důležitých informací o zdraví naleznete na stránkách Zdraví jako vášeň. Jde o internetový projekt Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky (ZP MV ČR), druhé největší veřejné pojišťovny na území ČR.
ZP MV ČR má za sebou již 17 let úspěšné činnosti a je otevřena všem věkovým, sociálním a profesním skupinám obyvatelstva. Jejích služeb v současné době využívá téměř 1 130 000 klientů, kteří pochopili, že zdraví je nejcennější hodnotou lidského života.
Jaké jsou výhody ZP MV ČR:
* přispívá na některá vyšetření a očkování nad rámec veřejného zdravotního pojištění
* přináší široké spektrum slev a výhod
* vytvořila unikátní službu KARTA ŽIVOTA, se kterou se vám dostane ještě rychlejšího a cíleného zásahu lékařů záchranné služby
* poskytuje nejjednodušší administrativu pro OSVČ
* poskytuje bezkonkurenčně výhodné cestovní pojištění
* přináší zajímavé preventivní programy na rok 2011
Více informací naleznete na www.zdravijakovasen.cz/, kde v současné době probíhá pro pojištěnce soutěž o auto. Pokud si zřídíte Kartu života, můžete vyhrát rovnou dva vozy Suzuki SX4. Více o této soutěži najdete ZDE. Soutěžit můžete už jenom do konce září!