reklama

Podle čeho vybírat brýle, aby vám slušely

Brýle jsou sice zdravotní pomůcka (to zní hrozně, že?), ale taky módní doplněk, kterého se z mnoha dobrých důvodů nechceme vzdát. Jak vybrat ty nejlepší?

Foto: Thinkstock

Máte už zamotanou hlavu z nepřeberné nabídky brýlí v optikách? Pokuste se nejprve zúžit výběr podle toho, jaký máte tvar obličeje, nebo podle barevné typologie.

Nejdřív si možná sami sobě budete klást otázku, proč ještě v dnešní době nosit brýle a nezvolit kontaktní čočky, kterých je na trhu nepřeberné množství.

S brýlemi to bývá jednodušší

Optometristka Petra Ustohalová vysvětluje: "Brýle jsou z hlediska zdravotního pro oko neinvazivní, nemohou tedy poškodit oči. U nesprávného používání kontaktních čoček hrozí riziko častějších zánětů a zranění rohovky. U kontaktních čoček jsou velmi důležité kontroly. Musí opravdu dobře sedět na oku a nesmí dráždit. V době alergií se kontaktní čočky nedoporučují nosit vůbec."

"Brýle jsou v dnešní době již módním doplňkem, můžete je sladit s oblečením či navodit 'důležitější' výraz ve tváři. Pokud člověk nosí čočky, stejně je nutné aby měl vždy u sebe i brýle," dodala dále odbornice. 

Zdůrazněte to hezké

Tak, když už je rozhodnuto, vyberte si z brýlí ty nejlepší. Stačí pár jednoduchých triků! Zaměřit byste se měli na tři následující zásady:

  • tvar obrouček by měl kontrastovat s tvarem obličeje
  • brýle mají podtrhovat vaše nejhezčí rysy a přednosti (například modré obroučky k modrým očím)
  • velikost obrub by měla být proporcionální k velikosti obličeje

Na obličeji záleží

K určení tvaru obličeje vám pomůže, pokud si stáhnete vlasy dozadu a pomocí rtěnky či tužky na oči či obočí namalujete na zrcadlo obrys tváře. Většinou jde o kombinaci několika úhlů, ale existuje sedm základních tvarů obličeje. Jaký je tedy ten váš?

  1. Kulatý – bude vypadat dobře se zahnutými úzkými brýlemi, které tvář prodlouží. Můžete zkusit také průhledný můstek, jenž rozšíří, a obroučky, které jsou rozměrově větší na šířku než na délku (např. obdélníkové).
  2. Oválný – tento tvar potřebuje brýle, které jsou aspoň tak široké, jako je nejširší část obličeje – musí být zachována proporcionalita tváře. Hodí se i obroučky tvaru vlašského ořechu, jež nejsou ani moc hluboko posazené, ani moc úzké.
  3. Obdélníkový – tomuto typu budou slušet brýle s dostatečnou hloubkou, jako například letecké aviátorky. Vhodný je i nízko posazený můstek mezi skly. Obdélníkový obličej totiž bývá spíše delší a mívá delší nos, což může tento typ obrouček potlačit.
  4. Trojúhelníkový (bází dolů) – takový obličej má úzké čelo a širokou bradu a čelisti. Nejlépe bude vypadat v brýlích s barevnými akcenty, ozdobnými detaily nebo v tzv. kočičích okulárech.
  5. Trojúhelníkový (bází nahoru) – základem je široké čelo a úzká brada. K zamaskování výrazného čela se budou hodit brýle, jež jsou při dolním okraji širší. Vhodnější jsou produkty z velmi světlých materiálů a barev.
  6. Diamantový – tento typ obličeje je velmi vzácný. Má úzké čelo i bradu, zato lícní kosti bývají vysoko posazené a mohutné. Pokud máte tuto tvář, volte obruby zvýrazňující oči. Třeba takové, co znatelně lemují linii obočí, brýle bez obrouček, oválné nebo kočičí. 
  7. Čtvercový – jde o tvář, která potřebuje zjemnit ostré rysy. Vhodné jsou oválné obroučky či takové, jež jsou širší než hlubší. Pořídit lze i rovný tvar brýlí.

Poznejte svůj barevný typ

Pokud pořád ještě vybíráte, zkuste se zaměřit i na barevnou typologii. Každý totiž vypadá nejlépe, volí-li barvy ze své barevné škály. Lidé jsou obecně buď studené, nebo teplé barevné typy, a barva brýlí by měla doplňovat váš typ.

Paletu barev, jež je pro vás nejvhodnější, určíte podle:

  • tónu pleti (teplé typy mají nádech do žluta, studené naopak do modra)
  • barvy očí, která je ale až druhotným ukazatelem, jelikož hnědé i modré oči mohou mít rozsah od teplých po studené odstíny
  • přirozené barvy vlasů – platinová blond, modročerná a stříbřitě hnědá patří do škály studených barev, zlatá blond, zlatavá hnědá a špinavá šedoplavá naopak do odstínů teplých

Poté, co určíte svůj barevný typ, můžete se vrhnout na barvy obrouček. Pro studené typy se hodí barva černá, modrošedá, švestková, růžová, modrá či tyrkysová. Teplým typům bude naopak slušet velbloudí hnědá, khaki, zlatá, broskvová nebo červená.

Musí sedět

Při výběru brýlí nesmíme zapomínat na to, že základem je, aby dobře pasovaly a plnily svoji funkci. Abyste našli ty perfektní, držte se těchto tří tipů.

  • Obroučky by měly těsně sledovat linii vašeho obočí.
  • Zornice by měly být ve středu skla.
  • Brýle by měly být pohodlné, bez jakéhokoliv tlačení.

A především přes ně musíte dobře vidět. Nezapomeňte se proto poradit o dioptriích a dalších parametrech ještě i u optika. "U doktora je plná čekárna pacientů, kdežto optometrista si na vás vyhradí čas a je schopný z doplňujících otázek lépe určit, co pro vás subjektivně bude lepší. Během dne se stává, že se korekce zraku mění, pokud přijdete k očnímu lékaři či optometristovi znovu, je možné že se dioptrie budou opět lišit," doplňuje proto Petra Ustohalová. 

více na uLékaře

reklama
reklama
reklama