reklama

Pijete dost? Odpověď poskytnou potíže, které vás trápí

Bolí vás hlava, jste unavená, podrážděná, nervózní. Co se děje? Možná jste jen zapomněla, že pít se musí, i když zrovna není horko. Platí především pro ženy - pocit žízně u nich nebývá nijak výrazný.

Foto: Thinkstock

V létě si tělo řekne samo - za horka máme prostě žízeň. Ale dostatečně pít bychom měli i v době, kdy se venku ochladí.

Většina moderního života probíhá za všech ročních období v uzavřeném prostředí: doma, v práci, v dopravě, dokonce i fyzické cvičení se odehrává většinou pod střechou ve fitku nebo tělocvičně. A tam je teplota víceméně stejná po celý rok, takže se potřeba přísunu tekutin zas až tak dramaticky nemění. 
Teplo po celý rokV létě nás donutí víc pít, když se ocitneme venku, kde je vyšší teplota, ale na podzim a v zimě to už není tak horké. Jenže to se zase mnohem tepleji oblékáme, takže není divu, že tělo vodu potřebuje za všech podmínek a okolností, dokonce i když prší.

Není to žádná věda, jak občas čteme v článcích, které nás nutí přepočítávat potřebné (mili) litry na vlastní kila. Stačí pít průběžně po celý den po trochách - což je stejně lepší, než se snažit dohnat deficit nárazovým "naklopením"  půlky balené vody najednou.  Že nemáte žízeň ještě neznamená, že vaše tělo netrpí. Sucho v ústech je až ten poslední signál, že vám chybí voda.

Když tělo žízní... 

Voda je základ života, na tom se nezměnilo nic ani za milióny let vývoje. Tvoří naše tělo až ze 70 procent a jeho funkce jsou na této tekutině závislé. Voda z našeho organismu odstraňuje škodlivé látky, které se v něm tvoří přirozenou cestou při metabolismu či přirozeném odumírání buněk.

Přeloženo do běžného jazyka to znamená, že s nedostatečným zavodněním se vám bude mnohem hůř fungovat - a to nechme stranou dlouhodobé negativní důsledky, které mohou člověka trvale poškodit. 

A jak to konkrétně pocítíte? Už tak za dvě až tři hodiny vám to bude hůř myslet a zhorší se vaše pozornost. Pokud si půjdete zacvičit, svaly nebudou v té kondici, na kterou jste u sebe zvyklí. Možná budete i podráždění a nervózní. Dokonce se vám může trochu zatočit hlava - vyprahlému člověku poklesne krevní tlak.

Druhý den vás nejspíš otráví potíže se zácpou. Častěji vás bude bolet hlava a  celkově budete náchylnější chytit každou rýmu či virózu, která se kolem vás šustne. Dehydratace totiž snižuje i výkon imunitního systému. 

Problém na každý den

Především ale budete mnohem snáze podléhat únavě, nejen každodenní, ale i té dlouhodobé, která vede k celkovému vyčerpání a nedostatku energie do života. Únava má negativní dopad na lidské zdraví a psychickou pohodu - způsobuje zpomalené reakce, problémy se soustředěním i s běžnými činnostmi, jako je například řízení auta. Průzkum Evropské spánkové společnosti odhalil, že únava zapříčiňuje až třetinu dopravních nehod a je pro řidiče stejně nebezpečná jako alkohol.

Hlad je převlečená žízeň

Tenhle starý vtip platí v mimo léto na sto procent.  na podzim a v zimě máme tendenci jíst hutnější a tučnější jídla a taky nás víc honí mlsná na sladké - je to přirozená reakce těla, které se chce zahřát. Právě průběžné doplňování tekutin nám s tím může pomoci, abychom zbytečně nepřibírali. 

Průběžné popíjení vody, minerálek, ředěných džusů  nebo bylinkových čajů také pomůže omezit následky zvýšené konzumace kávy a černého čaje. Dáváme si je proto, že zahřejí, jenže také bohužel odvodňují. Bonusem vyššího přísunu tekutin je lepší pleť a svěžejší dech. Láhev balené vody na stole by vám tak neměla vydržet moc dlouho. Už proto, že v teple se z plastu  uvolňují nebezpečné chemikálie a taky se v ní daří bakteriím. 

reklama
reklama
reklama