reklama

Pěkné nohy na léto: Bez plísní a kuřích ok. Jak na to?

Ani ty nejkrásnější letní botičky nezachrání váš vzhled, pokud nebudete mít hezky upravené a zdravé nohy i nehty.

Foto: Isifa/Thinkstock

Ani ty nejkrásnější letní botičky nezachrání váš vzhled, pokud nebudete mít hezky upravené a zdravé nohy i nehty.

Na pedikúru bychom měli zajít minimálně dvakrát během léta a nohám věnovat i pečlivou domácí péči. Důležité je nohy, především pak paty, dostatečně hydratovat speciálními krémy, určenými pro zjemnění specifické pokožky na nohou. Jednou týdně je dobré odstranit odumřelou kůži peelingem nebo pemzou.

Máte na nehtech plíseň?

V zimě jsme chodili stále v uzavřených botách, takže kůže nemohla dýchat, snadněji se zapařila či popraskala. Odtud je už jen krok k plísním -  v  ČR jimi trpí asi osm set tisíc osob. 

Doporučujeme: Připravte nohy na jaro: nové boty, peeling a ďolíčky

Lidé si často myslí, že mykóza nehtů či kůže na nohou je jen kosmetický problém. To je ale omyl. Asi polovina všech lidí postižených touto nemocí mívá potíže při chůzi, téměř u třetiny z nich je infekce zdrojem značných bolestí. Dnes už se léčí tato plísňová onemocnění pohodlně - stačí nechat si předepsat tabletky na polykání. Na trhu je také množství přípravků, které působí lokálně. Tyto přípravky volte nejlépe v ucelených produktových řadách: na nehty, na paty, sprej do bot a podobně, jako je tomu například u řady Nailexpert.

Žabky u bazénu plísně zhoršují!

Mylná je také domněnka, že pro ochranu před infekcí stačí chodit do veřejné sprchy v žabkách nebo pantoflích. "Naopak je to ještě horší. Tuto obuv totiž nelze vydezinfikovat jinak než varem. A vyvařené pantofle - s nimi už nikdo daleko nedojde," vyvrací  rozšířený názor dermatovenerolog z Fakultní nemocnice Vinohrady MUDr. Pavel Barták.

Důležité je zejména po osprchovaní si dobře vysušit nohy i mezi prsty, potřít je tenkou vrstvou mastičky proti plísním a natáhnout čistou a suchou ponožku. K dalším důležitým zásadám patří podle odborníků

  • nosit jen vlastní obuv a nikomu ji nepůjčovat
  • vyhýbat se těsným a neprodyšným botám
  • nosit dobře větranou obuv a  často se přezouvat

Jak na kuří oka

"Příčinou vzniku kuřích ok je především nevhodná obuv Pokud se chystáte na pěší výlet, rozhodně si neberte vysoké boty do špičky, které jsou při delším nošení rizikové. Boty by také měly úplně odpovídat tvaru nohy, " vysvětluje Veronika Sajdoková.

Náš tip: Zima útočí: Jaká je první pomoc pro ruce a nehty

Pokud vás již nehezké kuří oko bez pozvání navštíví, na ideální domácí léčbu můžete použít speciální náplasti, které seženete v každé lékárně. Tyto náplasti obsahují kyselinu salicylovou, která změkčí tvrdou kůži a umožní vám po teplé koupeli kuří oko pohodlně vydloubnout, " říká Iveta Slavíková z Krása.cz.

Potí se vám nohy?

Pocení je přirozený jev těla, jakým se vyrovnává s vyššími teplotami. Důležité je střídat obuv a nenosit jedny boty celé léto. Do uzavřených bot nechoďte nikdy naboso, a to ani do střevíčků nebo balerínek. Není to hygienické a navíc se noha více potí. Požívejte bavlněné balerínkové ponožky. Ponožky ze syntetického materiálu v horkých dnech nechte raději doma, protože špatně sají pot. Dobré je také používat textilie, které obsahují nanočástice stříbra. Ty omezují tvorbu bakterií a nepříjemného zápachu

"Boty si pravidelně stříkejte antibakteriálním sprejem. Vymývat si je také můžete octem. Do uzavřených bot si dejte dezinfekční a savé vložky, které ale musíte pravidelně měnit," připomíná Veronika Sajdoková z CCC. Úlevu unaveným nohám dodají také speciální pudrové krémy, které mají antiseptické účinky. Ti opravdu odhodlaní si mohou nechat píchnout do chodidel botulotoxin, který se čím dál tím častěji nepoužívá pouze k vyhlazení vrásek, ale také k zmírnění nadměrného pocení. Připravte se ale, že tato procedura připraví vaši peněženku o 5 a ž 10 tisíc korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 kroků k pěkným nohám

10 jídel, která vás dokážou zabít

Angelina Jolie slaví 38 let: Připomeňte si život slavné herečky

 

reklama
reklama
reklama