reklama

Paraziti: Je jich plno i v ČR, jen se o tom nemluví

Výskyt parazitů dnes patří k hitům různých šarlatánů, kteří je "léčí" jako rakovinu a jiné vážné nemoci. To ale neznamená, že bychom si na parazity neměli dát pozor.

Foto: Thinkstock

Paraziti nejsou problémem jen v rozvojových zemích. Kolem nás jich žijí miliony, proto je vhodné vědět, jak rozpoznat nákazu a jak se bránit.

Jednou z nejefektivnějších cest, jak se vyhnout parazitům, je pravidelné mytí rukou. Zejména po kontaktu s dalším člověkem či zvířetem je tento akt zásadním preventivním opatřením. Při mytí nezapomeňte ani na místa za nehty a pokud si je okusujete, rychle s tím přestaňte. Pomocníkem proti parazitům mohou být i antibakteriální gely, pěny či ubrousky. Samotné mytí rukou ale nenahradí.

Pozor na syrové maso

Druhým významným zdrojem parazitů je jídlo. Proto většina odborníků doporučuje mýt a loupat veškerou požívanou zeleninu a ovoce a konzumovat jen čerstvé a dobře upečené maso. Pokud se například v zahraničí stravujete po restauracích, vyhýbejte se syrovým potravinám, masu zvláště.

Doporučujeme: Tasemnice může být i ve svíčkové. Parazité zaplavili ČR

Výjimku můžete udělat jen tam, kde jste si stoprocentně jisti kvalitou kuchyně. Všichni milujeme dobré jídlo, chvilkové potěšení ale za ohrožení zdraví jistě nestojí.

Sežeňte si informace předem

Pokud se chystáte na daleké cesty, nejdříve zjistěte, co vás tam čeká. Specialista na cestovní medicínu vám poradí:

  • jaké druhy parazitů se v dané oblasti vyskytují,
  • jestli aktuálně nedošlo k jejich rozšíření či nějaké jiné epidemii,
  • jak se před nimi bránit,
  • jejich typické projevy,
  • odpovídající léčbu.

Pro představu můžete vyzkoušet i naši poradnu, kde odpovídá  doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., přední český odborník na cestovní nemoci.

Raději se otestujte

Bohužel neexistuje žádný jasný příznak parazitické infekce. Ta se může projevovat velmi různě, od zvýšené únavy a nočního pocení po žaludeční nevolnost a průjmy. Může tak zůstat velmi dlouho neodhalena a způsobit nenapravitelné poškození zdraví. Včasné otestování je proto velmi výhodné.

Pokud jste se právě vrátili z dalekých krajů nebo pociťujete jakýkoliv z výše zmíněných příznaků, zajděte ke svému lékaři. Většinou se odebírají vzorky stolice a krve. I když ani jedno není příliš příjemné, vyšetření neodkládejte.

Bylinky tentokrát ne!

Ačkoliv je nejlepší začít s léčbou parazitické infekce co nejdříve, nepouštějte se do experimentů sami. Různé potravinové doplňky a bylinné přípravky nejsou dostatečně účinné, aby vás problému dokonale zbavily. Naopak způsobují posun infekce hlouběji do zažívacího systému či dalších orgánů. Například u celiaků (lidé s nesnášenlivostí lepku) se pak parazité dostávají do záhybů ve střevech, odkud se již špatně odstraňují i účinnou antiparazitickou léčbou. Vždy tedy potíže nejprve konzultujte se svým lékařem, který doporučí správný léčebný postup.

zdroj: Coreonehealth.com

více na: uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vysoký tlak hrozí hlavně po ránu. Víte, jak ho změřit?

Češi a hygiena: Jaké místo držíme v porovnání s Evropou

Luxujete v noci ledničku? Tady jsou rizika!

 

reklama
reklama
reklama