reklama

Oteklé ruce a nohy: Pomůže speciální páska

Nohy, ruce i další části otékají nejen v létě a nejen v těhotenství. Zlatou radou bývá dát si "nohy na stůl", později absolvovat lymfomasáž. Ale jde to i jinak. Jednodušeji.

Foto: Thinkstock

Možná jste ještě neslyšeli o kinesiotaipingu a  především o jedné z jeho technik - lymfotapingu Jedná se o aplikaci textilních pásek - tejpů, které znáte pravděpodobně spíše ze sportu.

Tam se využívají k aktivaci či uvolnění svalů, vazů, šlach nebo kloubů. "Pásky však pozitivně ovlivňují také cévní a lymfatický systém a zmenšují otok," potvrzuje doktor René Vlasák. Tato novinka mě zaujala natolik, že jsem se ho zeptala na další podrobnosti.  

Hodí se tejping také na oteklé nohy v horku v létě?

Hodí se výborně. Je to jedna z nejčastějších indikací.

Pro koho je vhodný?

Pro všechny věkové skupiny lidí, kteří mají problém s otoky.

Proč je podle vás lepší než jiné metody?

Je to neinvazivní léčba, která aktivuje tělu vlastní samoléčivé schopnosti. Odborně to lze charakterizovat jako podpora reparativních dějů organizmu.

Tejpy si lidé dělají sami, jde to možné i v tomto případě?

Lidi si sami mohou vytrhávat i zuby, ale není to běžně doporučovaný postup… Existují čtyři základní techniky aplikace tejpovací pásky - svalová, vazivová, korekční a lymfatická. Tyto techniky lze různě kombinovat, ale u všech aplikací je předpokladem odborná znalost. Zaškolit lze v rámci svépomoci v přiložení tejpu i laiky. Nedoporučuji však samolepení tejpů podle obrázků, protože to většinou degraduje danou metodu.

Jak se to vlastně dělá?

Tejp je elastická, přilnavá páska z vysoce kvalitní bavlny, která má podobné vlastnosti jako lidská pokožka. Je schopná se natáhnout a zase smrštit. Na tělo se přichycuje pomocí lékařské pryskyřice, která ve většině případů nezpůsobuje alergické reakce. Obvykle se nechává podle potřeby nalepený několik dní, většinou týden. Páska je voděodolná a pacienta žádným způsobem neomezuje v běžném životě.

Jaký má vztah k lymfatické masáži?

V lymfologii používáme termín lymfatická drenáž a s tou tejping pracuje ve velké synergii. Prodlužuje a zesiluje efekt nejen lymfatické drenáže, ale celé léčby.

Lymfotejping

Tuto metodu vyvinul v 70. letech minulého století japonský chiropraktik dr. Kenzo Kase. Založil jí na znalostech kineziologie, což je věda o mechanických zákonitostech pohybového ústrojí. Metodu si v roce 1979 nechal patentovat pod názvem Kinesio Taping Method a definoval jí jako: „způsob léčby založený na vlastním, přirozeném procesu hojení, kdy se k léčbě využívá speciální pásky“ (Kinesio® Tex Tape).

Netrapte se celý život

Otok neboli edém je nadměrné hromadění tekutiny v mezibuněčném prostoru. Může vznikat nejen po operaci (například i při odstranění nádoru), při úrazu, zánětu či alergii, ale také jako důsledek kardiovaskulárních chorob nebo nedostatečnosti žilního či lymfatického systému. Právě otoky spojené s žilní a lymfatickou nedostatečností často přecházejí do chronické podoby a mohou člověka trápit celý život. 

Kromě toho, že odstraní otoky a tak pomáhá i proti celulitidě, lymfotejping působí prospěšně i při problémech s křečovými žilami a pro urychlení léčby bércových vředů. Málo se také ví, že správné rozpohybování lymfy dokáže ulevit i od ekzémů a zánětů kůže.

Jděte na to komplexně

Prvním krokem v boji proti otokům způsobených poruchami žilního či lymfatického systému jsou beze sporu režimová opatření. Doporučuje se vyvarovat faktorů, které je mohou ještě zhoršovat, jako je nadváha, dlouhé sezení či stání, působení vysokých teplot, nošení upnutého oblečení nebo vysokých podpatků u žen. Vhodná je racionální strava s dostatkem pohybu, který pomáhá aktivovat žilně-svalovou pumpu a rozproudit lymfatický systém.

Důležitá je rovněž kompresivní terapie, pomocí které dochází ke zlepšení žilního návratu, i k urychlení toku lymfy. Samozřejmostí je také návštěva odborníka, který vám předepíše odpovídající lék.

"Vhodným lékem jsou tzv. venofarmaka, která zvyšují napětí žilní stěny a odolnost cév, omezují tvorbu otoků a mají protizánětlivý účinek. Venofarmakum, které má prokázaný vliv nejen na žilní, ale také na lymfatický systém, je Detralex," vysvětluje chirurg, vedoucí lékař a zakladatel Centra preventivní medicíny, Prevence 2000 s.r.o. doktor René Vlasák.

Důležité je pohlížet na veškeré zmíněné postupy léčby (režimová opatření, kompresivní terapie, venofarmaka a kinesiotaping) jako na komplexní řešení. Pomocí žádné jednotlivé složky nelze dosáhnout takových výsledků jako při jejich kombinaci.

reklama
reklama
reklama