Co trápí miminka: Proti opruzeninám pomůže zinek a časté přebalování
I přes tu nejlepší péči, kterou svému miminku věnujete, se může stát, že je potrápí opruzeniny. Jak se jich zbavit?
Setkala se s nimi většina maminek. Opruzeniny totiž kolikrát vzniknou i přes tu nejlepší péči. Jejich neklamnou známkou je zarudnutá pokožka, nejčastěji mezi nožičkami. Někdy bývá dokonce posetá drobnými puchýřky.
Opruzeniny vznikají na povrchu kůže v místech, k nimž nemůže vzduch. Kůže se díky teplu a pocení zapaří.
Pátrání po příčinách
Příčin vzniku opruzenin může být více a nemusí to být vždy jen nedostatečná hygiena. Na vině mohou být špatně zvolené plenky, chemické látky z vlhčených ubrousků, mýdel, pracích prášků, aviváží či oblečení z neprodyšných materiálů. U batolat může stát za vznikem opruzenin konzumace citrusů či 100 % ovocných šťáv.
Prevence a řešení
Důležitá je správná a hlavně důsledná péče o citlivou pokožku miminka. K ní používejte speciální hypoalergenní přípravky, ať už jde o mýdlo, čisticí ubrousky nebo ochranný krém. Je dobré pozorovat reakce pokožky. Někdy stačí jen vyměnit kosmetiku nebo prací prášek a problém s případným podrážděním se vyřeší prakticky sám.
Dbejte na to, aby byla citlivá dětská pokožka ve vlhku a v kontaktu s močí a stolicí co nejkratší dobu. Pokud to jen trochu jde, najděte si čas a nechte děťátku během přebalování chvíli bez plenky. Stačí pod něj dát přebalovací nepropustnou podložku. Děti milují volnost a pohyb a navíc pokožka bude chvíli volně dýchat.
Děťátko nemusíte koupat nutně každý den, ale oblast genitálií je potřeba omývat teplou vodou a mýdlem či mycím gelem pro miminka alespoň jednou za den. Pokožku pak důkladně osušte, zaměřte se zejména na všechny faldíky a kožní záhyby. Pak ji ošetřete ochranným krémem s obsahem zinku.
V případě, že se opruzeniny nehojí a kůže je stále zarudlá, případně se vyrážka rozšiřuje, vyhledejte dermatologa.