reklama

Oční operace mohou nenávratně poškodit zrak. Podle čeho vybrat kliniku?

Brýle jsou sice módní doplněk a součást osobnosti, ale někdy prostě vadí. Nebylo by krásné mít zdravé oči, zvlášť když jsou teď oční operace tak levné?

Foto: Thinkstock

Operace tak vysoce citlivé záležitosti, jako je zrak, ale nejsou mobil, aby pravidelně zlevňovaly. Není nakonec ta láce nějak podivná? 

"S podezřele levnými nabídkami zákroků se v poslední době doslova roztrhl pytel. Lidé, kteří podlehnou tomuto lákadlu, musí mít na paměti, že levná operace očí může být počátkem nepříjemných a vleklých zdravotních komplikací,“ potvrdila nám docentka Šárka Pitrová, předsedkyně České oftalmologické společnosti.

Na čem šetří? Na vás!

Ceny moderních laserových operací se v současné době pohybují mezi dvaceti až třiceti tisíci korun za jedno oko. Některá zařízení však nabízejí refrakční zákrok i za třetinovou cenu.

Jenže nízký rozpočet zákonitě projevuje na kvalitě poskytované péče. Zájemci o odstranění dioptrií si pak často ani neuvědomují, jaké riziko ve snaze ušetřit peníze podstupují.

"Někdy může člověka odradit i skutečnost, že lékař,  který vás chce operovat, sám nosí brýle,“ říká docentka Pitrová.

Rohovku vám nikdo nevrátí

"Nedávno k nám přišla pacientka, která podstoupila na zahraniční klinice operaci s nedokonalým předoperačním vyšetřením. Vůbec jí neprovedli takzvané vyšetření v cykloplegii, neboli rozkapání očí. Lékaři tak špatně diagnostikovali oční vadu, a nyní pacientka špatně vidí na dálku i na blízko. Přitom odoperovanou rohovku jí už nikdo nevrátí a ponese si, pravděpodobně, doživotní následky,“ uvádí primářka oční kliniky DuoVize Lucie Valešová. 

Vznik syndromu suchého oka s citlivostí a podrážděním pak patří ještě k těm méně vážným komplikacím. Horší už je porucha metabolismu rohovky a riziko měknutí této tkáně, která pak neudrží nitrooční tlak. Může se vyklenout a pak hrozí i nebezpečí nutnosti transplantace.

Vyšetřit a operovat v jediný den? Nesmysl

Přitom právě předoperační vyšetření je jednou z nejdůležitějších součástí celého zákroku. Opravdu kvalitní vyšetření očí před operací trvá minimálně dvě hodiny. Musí totiž odhalit i skryté oční vady, které by na výsledek operace mohly mít negativní vliv.

Známkou nekvalitního přístupu může být také fakt, že operace je naplánována na stejný den, jako předoperační vyšetření. Kliniky se tváří, že pacientovi šetří čas, ale při tom jen hazardují s jeho zdravím.

"Při nezbytném rozkapání očí během předoperačního vyšetření dojde k uvolnění svalu, který drží oční čočku a s jehož pomocí oko zaostřuje. Toto vyšetření umožní odhalit i skryté oční vady. Ale rozkapané oko se vrátí do původního stavu až po čtyřiadvaceti hodinách a teprve potom je možné laserovou operaci provést,“ vysvětluje primářka Valešová.

Nejde pouze o oči

Kliniky nabízející levné zákroky také obvykle nedisponují těmi nejmodernějšími přístroji. "Nové operace typu NeoSMILE 3D umožnují upravit dioptrie pomoci 3D femtosekundového laseru, který odstraní dioptrie velmi šetrným způsobem bez narušení pevnosti rohovky. Pacient se tak prakticky hned druhý den vrací do normálního života a už za týden se může například koupat. To bylo u starých metod nemyslitelné. Ale tyto špičkové zákroky rozhodně není možné provést za pár tisíc korun. Lidé by si měli uvědomit, že šetřit na vlastním zdraví se rozhodně nevyplácí. A to nejen u očí, ale prakticky u veškeré zdravotnické péče,“ varuje oftalmoložka Lucie Valešová.

Vždyť jde o oči

Kvalitní musí být nejen zákrok, ale i péče před ním a po něm. "Nízká cena nepokrývá náklady na nejmodernější operační postupy provedené zkušenými lékaři a v žádném případě se nevztahuje na úhradu nákladů spojených s předoperační a pooperační péčí,“ připomíná docentka Pitrová.

Než se tedy rozhodnete zahodit navždy brýle, zkontrolujte si, zda:

  • vámi vybraná klinika skutečně nabízí bezpečnou metodu za použití nejmodernějších technologií
  • dostatečně kvalifikovaného a zkušeného operatéra
  • v ceně jsou zahrnuta kromě samotného zákroku i všechna potřebná vyšetření
reklama
reklama
reklama