reklama

Očkovat, nebo neočkovat? Pro a proti. Zvažte sami

Co máte proti očkování? Podívejte se na jeho výhody i rizika.

Foto: Isifa/Thinkstock

Očkovat? A proč? Nedám přece vydělat těm prevítům!

Možná to jsou i vaše slova, možná, že máte proti očkování jiné výhrady. Na povinná očkování nechodí podle průzkumu téměř 40 % lidí a u nepovinných je to ještě horší - na ty chodí jen 26 % dospělých. Mnozí lidé se bojí vedlejších účinků vakcín hlavně kvůli obsahu hliníku především na nervovou soustavu, což může být tragické u dospělých a osudové u malých dětí.  

Jsou ve vakcínách jedy?

"Žádná očkovací látka, podobně jako žádný jiný lék, nemusí být 100% bezpečná. Vždy se mohou u některých jedinců objevit nežádoucí reakce," přiznává Prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D. z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, Hradec Králové.

Zároveň však potvrzuje, že vakcíny nejsou ani toxické a není v nich více například rtuti, formaldehydu nebo hlinitých solí, než denně přijímáme z prostředí či jídla. Je historicky dobře známo, že dojde-li k poklesu zájmu o očkování, řada nemocí, považovaných za již neexistující, se vrací. Příkladem z dnešní doby může být u nás černý kašel.

Doporučujeme: Očkování, na něž jste zapomněli: Tetanus a černý kašel

Podle profesora Chlíbce očkovací látky svojí podstatou a složením nemohou ani vyvolat samotné infekční onemocnění. Princip očkování není založen na umělém vyvolání "mírné nemoci", ale na aktivaci imunitního systému látkou, která je původci infekce pouze podobná. Odborník ale zároveň připomíná, že vakcinace nemusí být vždy 100% účinná.

Pro koho je očkování nebezpečné?

Bezpečnost vakcín je dnes sledována při každém jejich hodnocení, po daleko delší dobu a na větším počtu jedinců, než je tomu u jiných léků. "Proto stále platí, že současné očkovací látky jsou bezpečné a závažné nežádoucí reakce vyvolané očkováním se objevují velice vzácně," potvrzuje prof. Chlíbek.

Náš tip: Dětské očkování: 15 nejčastějších otázek a odpovědí

Po každém očkování se ale mohou objevit účinky, které jsou tzv. fyziologické, tedy normální, a jsou běžnou reakcí na očkování. Jejich výskyt je závislý na individuální vnímavosti a na konkrétní očkovací látce.

Některé reakce lze očekávat, například reakce místní (bolest, zarudnutí, otok) nebo celkové (horečka, únavnost, slabost, bolesti hlavy, zažívací obtíže, bolesti svalů). Jiné nelze předvídat. Nežádoucí účinky však bývají většinou přechodné a samy odezní bez nutnosti jakékoli léčby. Je nezbytné porovnat přínosy a rizika a podle převažujícího kritéria pak očkovat, či neočkovat.

Vakcinace a její výhody

V porovnání s každodenním kontaktem s viry a baktériemi očkování zdaleka tolik nezatěžuje imunitní systém. U novorozenců naopak překlenuje období, kdy si dítě s přirozenou infekcí samo neporadí.

Nejpodstatnější výhodou vakcinace pro očkovaného je prevence onemocnění infekčních nemocí.  K jeho dalším výhodám patří:

  • Nižší výskyt komplikací infekčních onemocnění
  • Prevence vzniku infekcí v souvislosti s cestováním
  • Možnost prevence výskytu rakoviny
  • Eliminace rizika chronického průběhu nemoci
  • Pokles užívání antibiotik

Nemoc se nevyhne nikomu

Podle aktuálního průzkumu společnosti Pfizer je v České republice význam prevence v podobě vakcinace stále podceňován. V ČR je zažité, že očkování patří k dětskému věku. V dospělosti lidé očkování využívají méně. Zejména u starších osob má však očkování velký význam.

"Imunitní systém člověka s věkem stárne, zvyšuje se riziko hlavně závažnějších a komplikovanějších průběhů onemocnění, jako jsou například chřipka či pneumokokové infekce," říká MUDr. Václav Chmelík, primář infekčního oddělení nemocnice České Budějovice.

"V dnešní době globalizace, cestování a prolínání národností se nikdo nemůže považovat za člověka, kterému se, díky životnímu stylu, sociální úrovni a hygienickým podmínkám, infekce vyhýbají a pro kterého je očkování zbytečné," uzavírá téma profesor Chlíbek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Je očkování proti HPV opravdu nesmysl?

Chcete otěhotnět? Jezte "potraviny plodnosti"!

Nelíbejte se na veřejnosti. Je to odporné

reklama
reklama
reklama