Řešením může být daň z cukru. Počet obézních dosáhl v Evropě alarmujících čísel
Vysoká tělesná hmotnost podle zprávy Světové zdravotnické organizace způsobuje více než milion úmrtí ročně a 200 tisíc případů rakoviny. Nezdravé návyky a zanedbávání fyzické aktivity umocnila také pandemie covidu-19. Podle odborníků je změna k lepšímu stále možná.
Nadváha a obezita v Evropě postihuje 59 procent dospělých, osm procent dětí ve věku do pěti let a každé třetí dítě školního věku. Její výskyt je v Evropě vyšší než v jakékoli jiné části světa s výjimkou Spojených států, píše se ve zprávě Světové zdravotnické organizace, předložené na Evropském kongresu o obezitě.
"Je alarmující, že v evropském regionu dochází k neustálému nárůstu nadváhy a obezity a žádný stát není na cestě k jeho zastavení do roku 2025," píše se v oficiálním dokumentu.
Také se v něm uvádí, že míra nadváhy a obezity dosáhla smrtelné úrovně a stále eskaluje. Nadměrná váha je spojována s řadou onemocnění, včetně cukrovky 2. typu, nemocí srdce, kloubů a nejméně 13 druhů rakoviny. Nadměrný tělesný tuk vede podle zprávy k předčasné smrti a je hlavním rizikovým faktorem způsobujícím zdravotní postižení.
"Obezita bude pravděpodobně zodpovědná za nejméně 200 tisíc nových případů rakoviny ročně a předpokládá se, že toto číslo v nadcházejících desetiletích vzroste," píše zdravotnická organizace. "U některých zemí se předpokládá, že obezita předběhne kouření jako hlavní rizikový faktor vzniku rakoviny."
Za kila navíc může také pandemie covidu-19
Nezdravé návyky a zanedbávání fyzické aktivity podle zprávy umocnila také pandemie covidu-19. Jako další důvody nadváhy vyjmenovává sedavé zaměstnání, propagaci kalorických jídel a vzestup on-line zábavy. Podle indexu tělesné hmotnosti má nadváhu člověk s hodnotu mezi 25 až 29,9, jako obézní je definován jedinec s hodnotu nad 30.
Podle ředitele evropské pobočky Světové zdravotnické organizace Hanse Klugeho je změna situace k lepšímu stále možná. "Tím, že budeme podporovat investice a inovace v oblasti zdraví a rozvíjet silné a odolné zdravotnické systémy," uvedl Kluge pro britský deník The Guardian.
Zpráva vyzývá k politickému závazku v boji proti obezitě. Doporučuje zavést například daně z cukru na sladké nápoje, dotace na zdravé potraviny a zákaz propagace nezdravých produktů pro děti.