reklama

Nové kladivo na rakovinu

Lékaři stále usilovně hledají cesty, jak léčit rakovinu. Podle počtu případů se zdá, že nejsou úspěšní. Pravý opak je však pravdou! Objevují se stále nové cesty a tady je další z nich.

Lékaři stále usilovně hledají cesty, jak léčit rakovinu. Podle počtu případů se zdá, že nejsou úspěšní. Pravý opak je však pravdou! Objevují se stále nové cesty a tady je další z nich.

Díky odhalení nového mechanismu lze nyní kontrolovat přestup buněk a tekutin z tkání do lymfatických cév. Naskýtá se tak možnost bojovat s nádorovým šířením z jednoho tělesného orgánu do druhého přes lymfatický systém (lymfogenně).

Zrušme dálnicí pro nádorové buňky

Lymfatické cévy představují rozsáhlou transportní síť pro tekutiny a buňky. Mimoto také pomáhají tělu bojovat s infekcí.

Nádorové buňky a naše imunitní buňky, bojující s infekcemi, tak používají stejný systém, aby se dostaly na místo určení v jiné části těla. V cestě jim navíc stojí i lymfatické uzliny.

Bojovat s infekcí a s nádorovými buňkami je ale velký rozdíl. Nádorové buňky se často neohroženě lymfou šíří, a zakládají tak metastázy v uzlinách i vzdálené metastázy v cílových orgánech.

Zablokovat "zámky"

Invazivní karcinom prsu, plic nebo prostaty a mnoho dalších nádorů se šíří tak, že vstupuje do lymfatického systému díky uvolnění speciálních adhezivních molekul, které nasedají na stěnu lymfatické cévy a fungují na principu klíč-zámek.

To jim umožňuje nejen do lymfatického systému vstupovat, ale i z něj vystoupit v místě, kde vytvoří metastázy. Lymfatický systém tedy funguje i jako dálnice pro nádorové buňky.

Špatný klíč

Nyní byla objevena struktura molekul nazvaných CRSBP-1 (nebo také LYVE-1), které patří do skupiny cytokinů a růstových faktorů nacházejících se na povrchu lymfatických cév. Hrají roli zámku.

Nádorové buňky uvolňují molekuly zvané CRSBP-1 ligandy, které představují klíč. Cesta k nádorovému rozsevu je tak volná.

Tyto "dveře" do lymfatického systému teď představují pro vědce jasný cíl pro zablokování šíření nádorových buněk. Tento objev lze navíc využít i pro posílení imunitního systému, který se na nádorové ligandy zaměří.

více na www.ulekare.cz

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

reklama
reklama
reklama