reklama

Nová daň za dovolenou: Křečové žíly

Zdá se vám, že léto vám zhoršilo křečové žíly? Nezdá. Je to tak.

Foto: Isifa/Thinkstock

Zdá se vám, že léto vám zhoršilo křečové žíly? Nezdá. Je to tak.

Tomuto onemocnění sice nesvědčí ani příliš nízké teploty, ale horko je pro ně učiněná pohroma. S vysokou teplotou přichází  vyšší tlak, který rozšíří  poškození žilní stěny. Způsobí nedostatečnou funkcí žilních chlopní a vede k ztíženému návratu krve zpět z dolních končetin k srdci. 

Horko zhoršuje křečové žíly

Ležení na slunci a opalování či jen pobyt v horku tak nehezké projevy křečových žil jen zhoršuje. Nové "metličky" nebo přímo vystupující provazce se tak stávají obvyklou daní za dovolenou u těch, kdo mají k tomuto onemocnění - varixům - genetické předpoklady. Je to až asi čtvrtina všech žen, ale mužům se nevyhýbají také.

Doporučujeme: Křečové žíly: V létě vznikly, v zimě musí pryč!

Že jste se na dovolené "neváleli"? Ani to bohužel potížím zabránit nedokáže.  Túry po okolí nebo treky s batohem škodí úplně stejně. Prospěšný může být jen rozumný pohyb - mírná turistika, cyklistika a plavání.

Navíc dovolená je obvykle spojena s cestováním, často mnohahodinovým, které problém s křečovými žilami navíc vždy zásadně ovlivní. Stlačení dolních končetin s omezením pohybu způsobí, že se krevní oběh  snižuje. Krev se pak může vracet zpět do nohou, kde se hromadí.  Když je tlak příliš vysoký, žilní stěna se vyboulí tak, že je vidět i na povrchu kůže. 

Hrozí autobus i letadlo

Objevují se většinou na lýtkách, v kolenních jamkách a na vnitřní straně stehen. Prvními známkami žilních změn mohou být unavené, ztěžklé a oteklé nohy. Později se objeví svědění, pak i pálení a bolest, objevit se mohou i křeče, zejména v noci - odtud také název "křečové žíly".

Otoky kotníků jsou běžný následek u všech pasažérů. Při křečových žilách se však k nim přidá městnání krve v žilách nohou, které může vést až ke vzniku krevní sraženiny. Ta putuje žilním systémem a může způsobit plicní embolii. Ohrožuje pasažéry po pěti a více hodinách nehybného sezení. 

Náš tip: Jak zakrýt křečové žíly?

Říká se jí syndrom turistické třídy, protože nejméně pohybu poskytují sedadla v letadle na dálkových trasách. Podobný efekt ale může mít i cesta autobusem do Makarské. Klíčový moment nastává po vystoupení z dopravního prostředku. Může následovat kolaps a následná smrt.

Lék při potížích s žilami: Pohyb

Krčte v kolenou, kružte kotníky, krčte prsty a protahujte lýtka přitahováním špiček. Každé dvě hodiny se projděte a protáhněte si tělo, nejlépe střídavou chůzí po špičkách, plných chodidlech a patách. A nestyďte se cestovat v stahujících kompresních punčochách.  Někdy je lepší nechat si je ještě den - dva poté.

Ochránit nás mohou jen léky na  ředění krve, které předepisují  lékaři. Laici často ¨preventivně berou  léky, obsahující kyselinu acetylsalicylovou, která má podobné účinky. Někteří odborníci ale tvrdí, že účinkují pouze proti trombóze v tepenném řečišti, ale proti žilní trombóze nefungují.

Přírodně proti křečovým žilám

Z přírodních  látek nám mohou pomoci flavonoidy, které jako významné antioxidanty mají mnoho příznivých účinků na lidský organismus. Například likvidují volné kyslíkové radikály. Obsaženy jsou v mnoha doplňcích stravy a lécích na žíly, které koupíte v lékárně.

Především se jedná o rutin, vyskytující se v mnoha rostlinách rostoucích v celém světě. Průmyslově se získává extrakcí a izolací z rostliny Dimorphandra mollis, která se vyskytuje nejvíce v deštných pralesích Brazílie. V našich podmínkách je nejvíce zastoupen v pohance, violce, třezalce a dalších většinou žlutě kvetoucích květinách.

Další dva druhy flavonoidů jsou diosmin a hesperidin, které najdeme v snadno dostupných citrusových plodech.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Máte křečové žíly? Zkuste je zdolat pomocí vitamínů

Boj s pigmentovými skvrnami: Jak se jich zbavit?

Nevíte, co chcete? Máme 5 tipů, jak to zjistit


reklama
reklama
reklama