reklama

Než jim začnou prázdniny: Poraďte se se zkušenou dětskou lékařkou

Jak připravit děti po zdravotní stránce na léto? Na to jste se dnes ptali pediatričky on-line.

Foto: Thinkstock

Cestování a změna prostředí představuje zátěž i pro dospělé, natož pro děti. Pediatrička radila, co dělat a co nedělat, aby velké letní volno bylo pro ně i pro vás pouze zdrojem pěkných vzpomínek.

Infekce, průjmy, nástrahy koupání - to všechno byla témata vašich otázek, na něž odpovídala dětská doktorka Marie Polášková. Věděli jste například, že termální lázně, které my dospělí tak milujeme, pro menší děti v zásadě nejsou vhodné?  Je proto třeba řídit se doporučením konkrétních lázní. 

Co mít vždycky s sebou?  

Užitečnou radou pro každého je doporučení naší odbornice, jaké léky vzít na prádzniny nebo na dovolenou pro děti s sebou. "Něco na teplotu, na průjem, něco na kašel, kapky do nosu, dezinfekce, náplasti, opalovací krém, krém po opalování, fenistil na kousance od hmyzu. O septonex do očí, něco na opruzení u malých děti - pokud na to trpí, jinak léky, které máte pravidelně," vypočítala ve své odpovědi doktorka Polášková. připomněla také, jak důležité je během léta posilovat dětskou imunitu - v dalším školním roce ji budou potřebovat.

Vysvětlila také, proč větším dětem s sebou nedávat na tábor či soustředění vlastní léky - za dítě zodpovídají vedoucí a naordinovat je opravdu smí jen zdravotník. V této souvislosti připomněla také jednu důležitou zásadu, o níž se ale dost málo ví. Aspirin by se dětem neměl vůbec dávat. "Dětem do 15 let je při teplotě aspirin kontraindikován, dejte jim buď paralen nebo ibuprofen," řekla doslova.

Doktorka Polášková radila také ohledně zdravého jídelníčku pro velké i menší děti, a zdůraznila také, jak a proč právě u dětí dodržovat správný pitný režim.

Všechny odpovědi doktorky Poláškové na vámi zaslané dotazy najdete dole v on-line rozhovoru pod tímto článkem.  

Náš odborník

MUDr. Marie Polášková 

Pediatrička a praktický lékař pro děti a dorost. Působí v Praze na Poliklinice Budějovická (MEDICON a.s.)‎, absolvovala v roce 1984 Fakultu dětského lékařství UK v Praze. Ve své praxi používá rovněž homeopatii.

  

Poraďte se s dětskou lékařkou

Rozhovor byl ukončen. Odpovědi na vybrané dotazy naleznete níže.
?
ibera
| 27. 6. 2016
Prosím, je možné, aby dítě mělo u sebe nějaké základní léky, když je na táboře? V deseti letech už přece ví, kdy si může vzít aspirin, děkuji. IB
MUDr. Marie Polášková
MUDr. Marie Polášková
Na táboře za dítě zodpovídají vedoucí, takže děti by u sebe žádné léky neměly mít, ani si je nemohou samy ordinovat, to opravdu dělá jen zdravotník. navíc- jen pro info - aspirin je pro děti do 15 let při teplotě kontraindikován, buď paralen nebo ibuprofen.
?
Miky
| 27. 6. 2016
Dobrý den, jak se bránit proti viroze zvracení? Se synem (9 let) vždy skončíme v nemocnici na injekci proti zvracení. Každý rok v létě tuto viroze chytne a pokaždé musíme do nemocnice. Nemůžu ho nadopovat nějakými vitaminy?? Děkuji Miky
MUDr. Marie Polášková
MUDr. Marie Polášková
Některé děti jsou k těmto virozám náchylnější, preventivně asi toho moc neuděláte, spíš hned při prvních příznacích - začít rychle s šetrnou rehydratací - po lžičkách ledové tekutiny, ev cola, to co snáší nejlépe, opatrná i pak realimentace- maximálně pak kus jablka bez šlupky, postupně banán, suchá rýže atd... ne lepek v prvních dnech...
Pochopitelně pozor na to co jí a pije, asi může hrát roli i celkové vyčerpání, tzn. nepřetěžovat syna... jinak poradit se se svým pediatrem který vás zná.
?
Verunka
| 28. 6. 2016
Dobrý den, může se 5leté dítě koupat v termálních bazénech? Vím, že hrozí přehřátí ale jak jinak to může ovlivnit zdraví dítěte. Děkuji V.
MUDr. Marie Polášková
MUDr. Marie Polášková
Krátce by pobyt v termálních lázních vadit neměl, závisí i na doporučení konkrétních lázní - zda doporučují pobyt pro děti nebo ne. Jinak závisí na vašem dítku - zda mu to nevadí a nic nedělá, obecně to pro děti asi úplně ideální není, spíš jen jako zpestření, děti si raději ve vodě hrají, plavou apod. - a na to termální lázně nejsou.
?
Eva
| 28. 6. 2016
Dobrý den,
prosím o radu. Syn bude mít v srpnu 5 let. Zhruba od 3 let však trpí nenadálými vysokými horečkami, které trvají tak 2 dny. Nastupují z plného zdraví až k 39,8°C, bolí jej hlava, klouby, oči, vadí mu jakýkoliv zvuk. Žádný kašel, žádná rýma, žádná angína (z výtěru byl normální nález, dýchaní čisté).Třetí den už horečky opadnou a je zase v "plné polní". Jednou po horečkách nemohl čtyři dny chodit, bolely ho kolena a kotníky / chodil jako robot. Po zvýšeném příjmu hořčíku (Magnesia, kakao, ořechy, ryby) se to upravilo. Tyto horečky se objevují několikrát do roka, zničehonic a nepravidelně. Není na nic alergický, ATB měl 2x v životě (letní angína, campylobacteria). Od podzimu do jara se jen opakuje školková rýma a kašel, ale vždy bez teplot. Klíště nikdy neměl. Mám podezření na "periodickou horečku". Prosím o radu. Děkuji.
MUDr. Marie Polášková
MUDr. Marie Polášková
Nelze takto odpovědět - neznám podrobnosti ani vaše dítko, rozhodně může jít o nějakou formu periodické horečky, rozhodně by vás váš pediatr měl vyšetřit, ev odeslat na podrobnější vyšetření k vyloučení jiných příčin horečky.
?
edita
| 28. 6. 2016
Syn trpí na lupenku, co byste doporučovala? děkuji, máma
MUDr. Marie Polášková
MUDr. Marie Polášková
Omlouvám se, otázka je příliš obecná - to co vám doporučuje váš kožní lékař... jinak pochopitelně si musíte vychytat vy - co mu dělá největší potíže, nebo naopak - co vede ke zlepšení.
?
peta
| 28. 6. 2016
Dobrý den, paní doktorkao, jak byste opatřila dvě děti tři a šest klet, aby se jim při cestě s babičkou do Tuniska nic nestalo? Co tam nejvíc hrozí?Co by ne´měly dělat? zdraví Olga
MUDr. Marie Polášková
MUDr. Marie Polášková
Lékárnička - viz předchozí odpověď, jinak pozor na vodu - pít pouze balenou, pozor na stravu - rozhodně mít prostředky na průjem, ev i na rehydrataci při možném zvracení - tzv. Kulíšek apod. Doporučila bych ve stravě moc neexperimentovat, děti by měly jíst to na co jsou zvyklé z domova....pokud to lze.
?
Petra
| 28. 6. 2016
Dobrý den, vyrážíme s dětmi (9,7 let) k moři. Co by nemělo chybět v naší lékárničce?
MUDr. Marie Polášková
MUDr. Marie Polášková
Něco na teplotu, na průjem, něco na kašel, kapky do nosu, dezinfekce, náplasti, opal. krém, krém po opalování, fenistil na kousance od hmyzu, O septonex do očí, něco na opruzení u malých děti - pokud na to trpí, jinak léky, které máte pravidelně.
?
inda
| 28. 6. 2016
Paní dokrtorko, dcera ke během šk. roku nemocná tak jednou za dva měsíce. Ale jak nastane volno, onemocní úplně vždycky. Připadá mi to jako schávlnost (od prozřetelnosti, ne od dcery), i když chápu, že je to nesmysl. Čemu to ale přičítat a co s tím dělat?
L. Nádvorníková
MUDr. Marie Polášková
MUDr. Marie Polášková
Těžko říct, neznám vás ani dceru, pochopitelně zde může fungovat psychosomatika... dítko má strach ze změny apod , nebo to může být náhoda a vše se jednou změní.... opravdu takto bez znalostí nelze odpovědět.
?
erika B.
| 28. 6. 2016
Prosila bych odpovědět: Jak se dá během letních měsíců povzbudit přirozená imunita, aby dítě ve školním roce nemělo takové potíže? díky E.
MUDr. Marie Polášková
MUDr. Marie Polášková
Zdravá strava a pobyt venku...co nejvíce, hory, ev moře.
?
Johana
| 28. 6. 2016
Dobrý den, je vhodné pro dvouleté dítě koupání ve veřejném koupališti? Dá se nějak preventivně předcházet virovým zánětům ucha a oči, které mnohdy děti z této vody chytí?
MUDr. Marie Polášková
MUDr. Marie Polášková
Závisí na čistotě koupaliště - asi lepší nyní oblíbený biotop , než koupaliště, kde je nějaká chemie, pak pochopitelně závisí na kůži dítka - pokud je náchylné k různým ekzémům - asi to není nejlepší. Do očí si děti zánět zanesou lehce -spíš rukama, z písku apod.,ale může být i z vody- pak O septonex nebo světlík v kapkách, do uší - pokud má dítě problémy - lze preventivně aplikovat ušní olej - poradí v lékárně. Pokud dítě potíže nemá - nic bych mu preventivně nedávala. Jinak obecně - lépe zase moc veřejná koupaliště s malými dětmi nenavštěvovat- nebo pouze brouzdaliště pro děti... ale opět vše závisí na vás- vašich zvyklostech a dítku, zda vše snáší a je spokojené.
?
Pejchalová
| 28. 6. 2016
Zdravím, mohla byste mi říct, jak dítě správně otužovat? Jak začít a kdy naopak přestat - třeba jak poznám, že je to už na něj moc a nesedí mut to?Díky paní doktorko
MUDr. Marie Polášková
MUDr. Marie Polášková
Závisí na zvyklostech a způsobu života celé vaší rodiny... nespat v přetopené místnosti, dítě adekvátně oblékat, sprchovat vlažnou vodou....dítko musí být spokojeno a chtít spolupracovat, tzn. že asi podobné zvyklosti s ním budete dělat i vy. Jinak je důležitý pravidelný pohyb venku, ten by měl být základem pro každé dítě - a to za každého počasí.
?
Jitka
| 28. 6. 2016
Dobrý den, dcera je alergik a momentálně je dost zahleněná. Jak ale poznám, že mám aplikovat Nasofax a ne obyčejné kapky proti rýmě? Tedy jak rozeznám alergickou rýmu od té běžné? Díky za odpověď. Jitka
MUDr. Marie Polášková
MUDr. Marie Polášková
Nevím na co je dcera alergická - pokud má pylovou alergii - tak potíže jsou většinou po pobytu venku - tam kde je neposekaná tráva apod., většinou se potíže objeví rychle po styku s alergenem, teče z nosu, ev i pálí oči, pak je vhodné podat přípravky na alergii. Potíže zase relativně rychle odezní, v případě nachlazení jsou potíže trvalé a výtok z nosu je hutný, ne vodový... někdy se potíže pochopitelně mohou kombinovat, asi se poraďte i se svým alergologem
?
LeNa
| 28. 6. 2016
Jak je to dness pícháním uší? Už se od toho ustupuje? A jaké jsou jiné možnosti? Může se stát, že se do ucha dostane voda při potápění a pak tam udělá zánět? díky Nápravníková
MUDr. Marie Polášková
MUDr. Marie Polášková
Zánět u náchylných dětí se může objevit, ale je to spíš málo pravděpodobné, závisí, zda dítko má problémy s ušima - tzn. opak. záněty v anamnéze. Jinak lze koupit ušní olej - jako prevenci - při koupání, doporučí vám v lékárně. Jinak bz se pobytu u vody nebála, uši se pochopitelně píchají v případě akutního hnisavého zánětu - ale to rozhodne ORL lékař.
?
Monika
| 28. 6. 2016
Dobrý den, mám ročního syna, chtěli bychom s manželem vyrazit k moři. Nejsme si ale jisti, zda je to pro tak malé dítě vhodné. Co si o cestování s tak malým dítětem myslíte vy?
MUDr. Marie Polášková
MUDr. Marie Polášková
Závisí na vás, ale obecně s malým dítkem cestování nedoporučuji, rozhodíte mu režim, má jinou postýlku, jiné prostředí atd. Pokud přesto chcete vyrazit - lépe až v záři, kdy slunce je již mírnější, stejně přes poledne nemůžete být venku, mít sebou stravu, na kterou je syn zvyklý, hračky, základní lékárničku a nezapomenout na zdravotní pojištění. Jinak synovi bude dobře i na šumavské chalupě, která je blíž... a moře si užijete až bude větší... ale rozhodnutí je pochopitelně na vás.
?
Pepa
| 28. 6. 2016
Zdravím, máme doma si exota, všechny děti rády pijí, ale ta naše ne. Je jí šest a vůbec nechce pít ani ve vedrech, mám co dělat, abychom do ní dostali ráno mléko, pak polévku a odpoledne čaj, a to je až na nějaký hlt vody večer všechno. Kolk by toho měly děti vypít? Pepa
MUDr. Marie Polášková
MUDr. Marie Polášková
Rozhodně by měla vypít cca 1 litr tekutin za den, v horku pochopitelně více, Závisí na fyzické aktivitě, váze, okolní teplotě atd. nedostatek se projeví bolestí hlavy, únavou až kolapsem.
?
Lenka
| 28. 6. 2016
Jak dlouho může být 12 měsíční dítě venku, když jsou tropická vedra? Je vhodné pořídit k dítěti větrák a klimatizaci? Jak poznám přehřátí a připadnou dehydrataci?
MUDr. Marie Polášková
MUDr. Marie Polášková
Obecně malé dítě snáší teplo asi lépe, ale... tekutiny, tekutiny, tekutiny... tzn. voda kojenecká převařená, ev slabý čaj, ev častější kojení, ne na přímé slunce, venku dopoledne a pak odpoledne - resp spíše k večeru, ev ochladit - vykoupat ve vlažné vodě. rozhodně celodenní pobyt venku ne.a mazat vysokým faktorem, i ve stínu může dítko zčervenat.
?
Helena
| 28. 6. 2016
Dobrý den, dcera doržuje zdravou výživou a přesto vnučka kye před očima. V osmi letech vází 46 kilo, nevidím ji, že by nějak zvláš´t mlasala. Co byste na to poadila? Díky H.
MUDr. Marie Polášková
MUDr. Marie Polášková
I zdravá výživa může mít dost velký obsah sacharidů a celkově docela velký přísun kalorií... nezapomeňte na pohyb, adekvátní přísun živin, pozor na tekutiny - džusy apod., doporučuji pouze vodu - a jinak se poraďte se svým lékařem, může jít např. o začínající onemocnění štítné žlázy apod..
?
Eva
| 28. 6. 2016
Dobrý den, syn (12 let) má AIT, užívá Euthyrox. Naše paní doktorka nám řekla, že nesmíme k moři. Chtěla bych znát názor dalšího lékaře. Děkuji.
MUDr. Marie Polášková
MUDr. Marie Polášková
Dobrý den, nevím důvod, ale léčba euthyroxem by neměla vadit, sama mám dítě, které má tu samou chorobu, rozhodně jsme ho nijak neomezovali, spíš se poraďte se svým endokrinologem, který by vám měl poradit.
reklama
reklama
reklama