reklama

Než koupíte boty do školy: Třetina prvňáčků má zdeformované nohy

Nohy nás nesou celým životem. Přitom na spoustu problémů začíná už v dětství.

Foto: Thinkstock

Mnoho rodičů vybírá boty pro své potomky podle módy, vzhledu nebo ceny. Přitom hlavním kritériem by měla být správná funkce. Třetina českých prvňáčků však má deformovaná chodidla. A je to vina nesprávného obouvání.

Děti trápí například ploché nohy nebo vybočené malíčky. "Příčinou jejich zdravotních obtíží je většinou nekvalitní a nevhodná obuv, která zabraňuje správnému postavení a funkci nohy," varuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí, která se specializuje na problémy s pohybovým aparátem.

Obutá a přece bosá: Boty pro chytrou horákyni

Mnoho rodičů bohužel výběr dětského obutí podceňuje a nedbá na prevenci. "Vedle bolestivosti to může mít za následek i trvalé změny nohou a páteře, které si mohou vyžádat, většinou až v dospělosti, i operační zákrok," upozorňuje lékařka.

Někteří rodiče neváhají vydat  tisícovku nebo dvě za dětské boty, kterým se říká barefoot neboli bosé či minimalistické obouvání. Taková obuv má jen supertenkou podrážku a nohu nijak neomezuje, tedy ani nepodpírá. Výhodou má být zdravější našlapování a volný vývoj chodidla. 

Ortopedi jsou pro zpevnění

Ortopedi jsou však opatrní. Tvrdí, že aby se nožní klenba dobře vyvíjela, potřebuje noha dobrou podporu a stélku, klidně i ortopedickou. Vývoj klenby přitom končí až kolem šesti sedmi let věku. Například ortoped Jiří Jičínský podporuje běžné boty.

"Teď se staly módou boty s ultratenkou podrážkou, které by měly podporovat přirozený způsob chůze. Jenomže my diagnostikujeme ploché nohy u dětí už ve třech letech věku a v tu chvíli musí dítě začít nosit pořádné boty s tvarovanou stélkou a s oporou okolo kotníků, a to až do doby, než je ukončen vývoj nožní klenby. Jinak bude mít doživotní problémy," popisuje lékař.

Jak poznat, že je něco špatně?

Pokud není noha zdravá, nemůže správně plnit svoji funkci při chůzi. Páteř je navíc vystavena vyšší zátěži, dává o sobě vědět bolestí, která je prvním příznakem toho, že není všechno v pořádku. Pokud si vaše dítě často stěžuje na bolest nohou, nejprve se přesvědčte, zda není příčina v příliš těsných punčocháčích nebo v obuvi, která nemusí správně fixovat dětskou nohu, má špatnou velikost či je vyrobena z nevhodného materiálu.

"Zkuste si nejdříve dětskou nožičku prohlédnout. Všímejte si hlavně tvaru a symetrie plosky nohy. Zdravé chodidlo je obloukovitě vyklenuté, bez deformit prstů, bez otlaků, mozolů či jiných výrůstků. Pokud si nejste jistí nebo potíže potomka přetrvávají, vyhledejte pomoc odborného lékaře, který dítě vyšetří, ukáže vám vhodné cviky pro zdravé nohy, nebo navrhne rehabilitaci," doporučuje primářka Tomanová.

Jak na zdravý vývoj dětské nohy

  • Dětská noha roste rychle, proto nezapomínejte pravidelně kontrolovat, zda jsou boty dostatečně velké.
  • Obuv vybírejte pokud možno z přírodních materiálů.
  • Dbejte rovněž na to, abyste dítě nepřetěžovali dlouhým chozením po tvrdém povrchu - například v supermarketu, na dlažbě či asfaltu.
  • Dobré je dětem v létě čas od času dopřát běhání naboso po trávě nebo písku, v zimě mohou chvíli běhat bosé i doma.
reklama
reklama
reklama