Nemoci, na které není lék. Horší strašák než rakovina
Bojíte se rakoviny? Jsou mnohem horší nemoci, na které přitom neexistuje žádný lék!
Rakovina je strašidlem moderní doby, jehož se děsí skoro každý. Jsou však horší nemoci.
Zatímco na rakovinu vzniklo stále víc a stále účinnějších léků, existuje mnoho nemocí, na které léky neexistují vůbec a dokonce nejsou ani ve výhledu. Tyto choroby vedou nezadržitelně ke smrti, ale naštěstí jsou velmi vzácné. Tady je několik z nich.
Nekrotizující fasciitida
Známější bývá spíš pod názvem "masožravá bakterie" nebo "bakterie, požírající tkáně". Jde o infekci, kterou může způsobovat hned několika různými druhy bakterií. Ty proniknou hluboko do podkožních tkání, rozmnožují se s děsivou rychlostí a přitom produkují toxiny, které rozkládají tělesné tkáně. Končetina odumírá rychlostí 3 cm za den! Jedinou léčbou je amputace, která však není někdy možná - záleží na druhu zasaženého orgánu. Jinak je téměř nevyhnutelně smrtelná.
Doporučujeme: Jak z nehtů poznat nemoci? Včetně rakoviny
Postupné ochrnutí
Nemoc, kterou trpí geniální fyzik Stephen Hawking. Jmenuje se amyotrofická laterální skleróza (ALS) a postupně při ní ochrnuje příčně pruhované svalstvo od prstů směrem do centra těla. Pacient nejprve začne být neobratný, pak přestane hýbat končetinami, nakonec ochrnou polykací a dýchací svaly. Nejmodernější léčba dokáže chorobu zbrzdit jen asi asi o půl roku, smrt obvykle nastane do dvou let.
Huntingtonova choroba
Dalším z těchto "rozsudků smrti" je Huntingtonova choroba, těžké dědičné neurodegenerativní onemocnění mozku, které se projevuje výrazně nekoordinovanými pohyby, poškozením mentálních funkcí a zhoršením imunity. Nejhorší je totální proměna a degradace osobnosti nemocného, která v jeho posledním životním období těžce zasáhne celé okolí.
Náš tip: Co prozradí barva moči: Nemoc i špatnou stravu
Předčasné stárnutí
Nemoc označovaná jako progerie je způsobena předčasným a urychleným rozvojem stařeckého vzhledu a nemocí. Je to jako z děsivého filmu: roztomilou dětskou tvář začínají brázdit vrásky. Dítě má proto stařecký výraz a zanedlouho se dostaví i stařecké nemoci. Dítě umírá v mladém věku.
Selhání orgánů
Dalším takovým onemocněním je tzv. multisystémová atrofie neboli Shy-Dragerův syndrom. Při této chorobě z neznámých důvodů selhávají nervy, které ovlivňují činnost vnitřních orgánů. Dochází tak k výpadku termoregulace, poruchám vyměšování či srdečním arytmiím. Nemoc je obvykle provázena poruchou hybnosti, svalovou ztuhlostí a prkennými pohyby. Pacienti obvykle nepřežijí víc než sedm let od vyslovení diagnózy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Vědci našli způsob, jak léčit všechny typy rakoviny
Boj s pigmentovými skvrnami: Jak se jich zbavit?
Nevíte, co chcete? Máme 5 tipů, jak to zjistit