reklama

Nemoc, jenž stále vzbuzuje děs: Epilepsie - léčba jinak

Náhlý pád, ztráta vědomí, křeče nebo zvláštní chování. Nemocní s epilepsií vzbuzovali v lidech strach, někdy byli dokonce považování za posedlé ďáblem.

Foto: Isifa/Thinkstock

Náhlý pád, ztráta vědomí, křeče nebo zvláštní chování. Nemocní s epilepsií vzbuzovali v lidech strach, někdy byli dokonce považování za posedlé  ďáblem.

I dnes se pacienti musí vyrovnávat s mnohými obtížemi nejen kvůli nemoci samotné, ale i kvůli reakcím okolí. Mnozí nechápou, že jde o nemoc neurologickou, a ne psychickou. Mívají potíže v partnerských vztazích i v práci. Zaměstnavatelé se je bojí přijmout, protože si představují, že jim budou několikrát v pracovní době padat na zem. Neuvědomují si, že jsou desítky typů epilepsie a u některých si záchvatu nemusí ani všimnout.

Záchvat může dostat úplně každý

Epileptický záchvat je vlastně "elektrickou bouří" v mozku. Může ho dostat každý z nás, a to kdykoliv v průběhu života. Bezvědomí s křečemi je pouze jedním typem, ale existuje mnoho druhů. "Nemoc se projevuje například poruchou chování nebo záškuby na polovině těla. Záchvat se také může objevit jen jednou v životě a v budoucnu se nemusí již nikdy opakovat. Takový typ prodělá v životě 1-4 % populace," připomíná profesor Milan Brázdil, předseda České ligy proti epilepsii ČLS JEP.

Doporučujeme: Téma: Neurologické poruchy a nemoci mozku

Jde o chorobu, kterou trpělo mnoho slavných osobností, vědců, umělců i vladařů. Nedávno o této své nemoci poprvé promluvil moderátor Dalibor Gondík. Slavný herec Danny Glover jí trpěl jako dítě stejně jako zpěvačka Susan Boyle a zpěvák Prince, písničkář Neil Young se s ní potýká celý život.

Nejčastější dětská nemoc

V ČR je celkem sto tisíc nemocných, z toho asi třetina dětí. Epilepsie patří mezi nejčastější mozková onemocnění a u dětí je nejčastější chronickou chorobou vůbec. Přestože se epilepsie může objevit v kterémkoliv věku, jsou životní období, ve kterých je nový výskyt epileptických záchvatů častější než v jiných. Nejvíce to je do tří let věku a také kolem puberty. Tři čtvrtiny nemocných prožily první záchvat před dosažením věku dvaceti roků.

Počet pacientů roste se zlepšujícími se možnostmi diagnostiky. "V současnosti umíme účinně pomoci 60-70 % epileptiků. Díky lékům mají tito lidé záchvaty plně pod kontrolou. U třetiny pacientů ale farmakologická léčba nezabírá. Významné části těchto tzv. farmakorezistentních pacientů lze však často pomoci léčbou operační. Důležité je zkoumat příčiny nemoci a zavádět nové léčebné metody, které by pomohly nemoc zkrotit. To se nepodaří bez navýšení finančních prostředků do vědy a výzkumu," upozorňuje profesor Brázdil. 

Pět center pro špičkovou léčbu

K operačním metodám patří kromě operace mozku i stimulace bloudivého nervu a nověji hluboká mozková stimulace prostřednictvím elektrod zavedených do hlubokých mozkových struktur.

"Jedinou možností, jak lze v současnosti zbavit nemocné epilepsie, je chirurgický zásah do oblasti mozkové kůry, z níž jsou spouštěny epileptické záchvaty. V ČR podstoupí takový zákrok asi 100 pacientů ročně. U dalších přibližně 50 pacientů se snažíme epilepsii ovlivnit stimulací nervových struktur. V obou případech jde o finančně velmi nákladnou léčbu," upozorňuje docent Petr Marusič, místopředseda České ligy proti epilepsii a přednosta Neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Tito komplikovaní pacienti by se brzy mohli dočkat špičkové péče v Epileptologických centrech vysoce specializované péče. Akreditaci nyní připravuje Ministerstvo zdravotnictví ČR. Centra by soustředila nejmodernější přístrojové vybavení, špičkové specialisty, ale také by poskytovala pomoc pacientům v oblasti partnerských vztahů či v zaměstnání. Více informací najdete na www.clpe.cz.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Epilepsie: Seznamte se s nemocí

Lence selhaly ledviny, přesto obletěla celý svět

Léky bez chemie? Zkuste alternativu. Dokud to jde

 

reklama
reklama
reklama