reklama

Některé oční operace ohrožují zdraví, varuje lékařka

Zrak je nejcennější z našich smyslů. Jak se o něj správně starat? Oční lékařka radila on-line.

Foto: Isifa/Thinkstock

V dnešním on-line  rozhovoru s přední českou oční lékařkou jste se hodně ptali na laserové oční operace. Ty dokážou napravit dioptrické vady, zákal  i další oční onemocnění.

"Objevil se trend jakési cenové války. Nechávám na zvážení, které kliniky nabízejí seriózní (přiměřené) slevy a které ruku v ruce s nižší cenou pochopitelně snižují kvalitu péče o pacienta. Operování pacienta takřka pod hodnotou nákladů s sebou každopádně nese riziko nedostatečné péče o pacienta jak v předoperačním vyšetření, tak po operaci a samozřejmě může vést i k ohrožení zdraví," varovala v jedné ze svých odpovědí MUDr. Eva Jerhotová z kliniky Duovize.

Šedý zákal mají už i mladí

Ze statistiky vyplývá, že Češi chodí na kontrolu na oční oddělení mnohem méně často, než by měli. Přitom včasná prevence a léčba dokáže zamezit vadám a nemocem zraku.

Doporučujeme: Otestujte si zrak: Můžete si sednout za volant?

Důkazem je dotaz čtenářky Jany: "Nosím již cca 15 let čočky (- 5 na obou očích, krátkozrakost, mírný astigmatismus), v posledním roce se mi po delší době dioptrie skokově zhoršily o cca 0,5 a navíc nevidím ostře - jako bych šilhala. Co by mohlo být příčinou?"

Doktorka Jerhotová upozornila, že se může jednat buď o nevhodnou sílu čoček (překorigování), když už oko najednou  nemůže vadu doostřova, nebo v horším případě o šedý zákal. "Určitě podstupte oční vyšetření," připomněla oftalmoložka. Šedý zákal , který býval dřív typický pro vyšší věkové kategorie, totiž přestává být výjimkou u lidí už ve věku okolo 30 let.

Unavené oči a oslnění

Jako zraková únava se v počátcích může projevovat i presbyopie, která souvisí s nadměrnou námahou očí na blízko. Většina elektronických zařízení vyzařuje tzv. modré světlo. Lékařské studie prokázaly, že způsobuje poškození buněk sítnice a přispívá ke vzniku věkem podmíněné makulární degenerace.

Mnoho vad zpočátku zaměňujeme s pouhou únavou zraku, který dnes namáháme mnohem víc, než lidé v předchozích generacích. Přibývá tak lidí s očními vadami, jako je šedý zákal, presbyopie (snížená schopnost zaostřit na krátkou vzdálenost) či astigmatismus, postihující přes  30 % pacientů.

Zajímavá rada pro řidiče se týkala pocitu velkého oslnění protijedoucími vozidly při řízení v noci. "Mohu doporučit brýle se žlutým filtrem - k dostání v Optikách," uvedla MUDr. Jerhotová.

Další odpovědi oční lékařky na vaše dotazy si přečtěte v on-line rozhovoru dole pod tímto článkem.

MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D

V Oční klinice DuoVize působí od dubna 2010. V roce 2007 sama podstoupila laserovou operaci krátkozrakosti, protože své práci naprosto věří. Vyvrátila tak mýtus, že by se oční lékař neměl nechat operovat laserem,

Je členkou České oftalmologické společnosti a České lékařské komory. Pravidelně se účastní odborných oftalmologických kongresů a seminářů. V současnosti se věnuje především léčbě chorob sítnice a glaukomu, vyšetřování pomocí OCT, léčbě refrakčních vad, dětské oftalmologii, léčbě šilhání a všeobecné oční problematice. Je chirurgem Oční kliniky Duovize a Dětského očního centra Kukátko.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Počítače kazí oči. A co tablety a čtečky?

Muži jsou křehké květiny. Naučí se o sebe starat?

Nebojte se tasemnice. Pomůže vám léčit střeva

reklama
reklama
reklama