reklama

Nejčastější chyby, které zhoršují alergii. Děláte je i vy?

Dělám něco špatně? Jak to udělat, aby mi nebylo tak špatně? A proč mám alergii zrovna já? To jsou otázky, které si zejména na jaře v době největší pylové aktivity u nás klade až čtyřicet procent lidí.

Foto: Thinkstock

Právě tolik je totiž podle statistik alergiků v České republice. Nárůst alergických onemocnění je označován jako nejvýznamnější neinfekční civilizační epidemie.

Přitom pro pohodlnější zvládnutí alergie stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel, která však soustavně ignorujeme. Jaké jsou nejčastější chyby?

Hlavní pravidlo pro kvalitní život alergika je kouzelně jednoduché. Stačí vědět, na co jsme citliví, tomuto alergenu se programově vyhýbat a přizpůsobit tomu třeba to, co hodláme ten den dělat.

Je až s podivem, jak málo alergiků si dá tu práci, aby si přečetlo složení potravin a obsah případných alergenů. Přitom tento předpis platí v obchodech s potravinami i v restauracích už od prosince 2014. Není nic snazšího než se podle něj řídit.

Stejně nepochopitelné je, proč alergici nesledují pylové zpravodajství a nejsou ani ochotní podle výskytu svého alergenu plánovat denní rytmus. Víte třeba, že větrat se má jen ráno a večer? Dokořán se okna mají otevřít jen na několik minut, ne je nechat pootevřená po celý den. 

Jsme málo venku

Na druhou stranu ale vytrvalým sezením doma taky nic nevylepšíme. Našim alergiím jistě neprospívá běžný životní styl, kdy trávíme stále více času v interiérech. Zde vdechujeme roztoče, významný alergen pro rozvoj průduškového astmatu.

"Zároveň se do našeho jídelníčku zařadilo v mnohem vyšší míře například exotické ovoce nebo nové druhy koření. Někdy příliš vysoké hygienické standardy znamenají, že děti se nepotkávají s dříve běžným množstvím bakterií a tím de facto nedochází k úplnému dozrání jejich imunitního systému,“ říká doktorka Irena Krčmová, primářka Ústavu klinické imunologie a alergologie v Hradci Králové.

Máme doma prach

Prach je živnou půdou a líhní alergenů. Navíc v něm může být hned několik alergenů najednou. Problém však není v tom, že bychom neuklízeli. Někdo to naopak s hygienou až přehání, zejména pokud se jedná o zbytečně velkorysé používání čisticích a úklidových prostředků. Nejenže jich je moc, ale navíc často obsahují čím dál agresivnější koktejl všemožných chemikálií

Největší potíž je v tom, že často uklízíme špatně. Prach spíše víříme, než že bychom se ho efektivně zbavovali. Například robotické vysavače často udělají více škody než užitku. Odborníci upozorňují, že se nelze úplně spoléhat ani na klasické vysavače, které sice vysávají lépe, ale ty nejjemnější částečky s alergeny vracejí zpět do místnosti. Prach se proto po vysávání znovu usazuje na nábytku i podlahách. Naopak funkčním řešením jsou vysavače centrální, které veškerý prach s alergeny odvádí mimo vysávané místnosti. 

Alergici by pak měli používat přikrývky z dutého vlákna a povlečení prát nejméně jednou za dva týdny při vyšší teplotě. Lůžkoviny by se měly alespoň dvakrát týdně větrat a matrace vysávat. Děláte to poctivě?

Podceňujeme léčbu

Při podezřelých příznacích - od vodnaté rýmy, pálení a slzení očí, bezdůvodné únavy a nevolnosti až k bolestem hlavy - bychom měli navštívit alergologa. Ten pomocí testů zjistí, zda se opravdu jedná o alergii a jaký alergen nám vadí. Lékaři varují, že neléčená alergie může vést až k propuknutí astmatu a zvyšuje také nebezpečí aktivace dalších druhů alergií.

Přesto je stále mnoho lidí, kteří se vyšetření a řešení problému vyhýbají. "Je prokázáno, že pokud trpíme jedním typem alergie, je vysoce pravděpodobné, že se u nás projeví i další forma. Jednoho pacienta tak často trápí alespoň dva typy alergií - například spojení alergického astmatu a alergické rýmy či atopického ekzému,“ dodává doktorka Irena Krčmová. 

reklama
reklama
reklama