reklama

Neignorujte bolest v krku. Vyrobte si účinné kloktadlo

Rozhodně vás nechceme strašit, protože bolestí v krku trpí občas v zimních měsících každý z nás a není dobré z ní dělat drama, ale ani ji ignorovat, pokud si nechcete koledovat o poležení doma s antibiotiky.

Foto: iStock

Cítíte pálení v krku, škrábání a špatně se vám polyká? Začněte jednat a můžete s bolestí zatočit do tří dnů.

V opačném případě, když ji budete ignorovat a neuděláte žádné léčebné opatření, tak se může "rozjet" do nemoci a pak si doma poležíte klidně týden, i déle. Samotná bolest v krku je totiž způsobená infekcí, většinou virového původu.

Do boje proti infekci

První pomocí proti bolesti v krku je vykloktat si. Vyzkoušet můžete některé z kloktadel, která nabízejí v lékárně, účinná je ale i teplá voda se solí (nešetřete). Pak nasaďte nějaký účinný sirup, na trhu jich je mnoho, pokud ale chcete sáhnout pro pomoc k bylinkám, doporučuji jitrocelový sirup nebo cibulový sirup. Oba si můžete vyrobit sami, ten cibulový klidně i teď, na podzim – do zavařovací skleničky nakrájejte na plátky cibuli, zasypejte hojně třtinovým cukrem a nechte odležet. Cibule pustí šťávu, která se smísí s cukrem a vytvoří se lahodný hustý sirup

Zázvor je úžasný

Opravdovým elixírem je kořen zázvoru, když ho kupujete, vybírejte mladé, drobné výhonky, které jsou plné šťávy. Velké kořeny bývají dřevnaté. Kořen zázvoru pak oloupejte, nakrájejte na kusy (nebo nechte vcelku), dejte do hrnce a zalijte zhruba litrem vody, přidejte pro chuť ještě rozpůlené očištěné jablko nebo hrušku a dejte vařit na velmi malý plamen, nejméně na půl až tři čtvrtě hodiny, ale hodinka, nebo dokonce hodinka a půl je lepší. Nápoj získá větší grády. Pálivý zázvorový výluh byste pak měli pít každou půlhodinu aspoň deci, můžete dosladit medem. Až obsah hrnce vypotřebujete, přelijte zázvor a ovoce další vodou a nechte vyvářet aspoň půl hodiny. Do tří dnů bolest obvykle odezní.

Med je lidový léčitel

Nad med není – má antiseptické účinky a hojí i pošramocené sliznice, které u infekce v krku bývají skoro pravidlem. Medem můžete osladit čaje, které na bolest v krku popíjíte, ale také je dobré ráno a večer sníst polévkovou lžíci medu samotného. I z medu a citronu se dá vytvořit kloktadlo, pokud je smícháte s lžičkou sušeného zázvoru a zalijete asi dvěma deci převařené vody. Pak dobře promíchejte a nechte zchladnout na únosnou teplotu a pusťte se do kloktání.

Než začnete s antibiotiky

Když je bolest úporná a neustává, je samozřejmě nutné navštívit lékaře, aby určil zdroj infekce. Někdy se antibiotikům nakonec nevyhneme, ale než je opravdu nutné je začít brát, vyzkoušejte bylinky. Echinacea je na bolesti v krku opravdu dobrá, pijte ji jako čaj. Kloktadlo si pak můžete připravit ze šalvěje, stačí přelít polévkovou lžíci sušené byliny asi třemi deci horké vody a nechat deset minut vyluhovat, když tekutina zchladne, kloktadlo je hotové. Výborná je také tymiánová směs a popíjet můžete i voňavý heřmánek. Pořádný "šalvostr" je pak hřebíčková tinktura, hřebíček naložený a odležený v alkoholu se bere po malých dávkách a dokáže velmi účinně bojovat se zánětem. Jako silné antiseptikum vám pomůže od úporné bolesti v krku.

Vyberte si jedno kloktadlo, sirup, jeden bylinný čaj nebo výluh a to doplňte třeba o hřebíčkovou tinkturu. Není dobré míchat páté přes deváté v naději, že něco přece zabrat musí. A především myslete na to, že bez pořádného odpočinku a vyležení jen tak fit nebudete a nakonec u antibiotik přece jen skončíte.

reklama
reklama
reklama