reklama

Navždy zničený život: Co všechno umí způsobit anorexie?

V tomto období si dejte u svých puberťaček pozor na extrémně přísné diety .

Foto: Profimedia.cz

Články o anorexii obvykle straší smrtí. To je sice pravda, ale mnohem častější scénář je nevratné poškození zdraví a zkažený celý život. Myslete na to zvlášť teď v době jarních diet a všímejte si svých dcer a dívek z okolí.

"Byly jsme s dcerou samy a já jsem hodně pracovala, abychom se měly slušně. Sára v těch patnácti už taky měla své zájmy, takže jsme se často viděly jen ve spěchu po ránu v předsíni. Jednou jsem ale omylem vletěla do koupelny a strnula. Místo mojí holky tam stála kostřička potažená kůží, hrůza pohledět," klepe se ještě dnes Jitka. Dcera se maskovala dobře. Kromě toho, že se vyhýbala setkání, nosila obří mikiny, svetry i boty, na hlavě čepice - prostě puberťáckou uniformu. 

Minimální vyhlídky

Následovalo obvyklé kolečko, které zná každý, kdo už článek na podobné téma někdy četl. "Musíš jíst - Já jím, Jsi moc hubená - Jsem úplně v pohodě, Vezmu tě k doktorovi - Nikdy, to radši chcípnu". Sára nakonec k doktorovi šla. Ani nemusela do nemocnice, léčbu zvládla ambulantně, protože vlastně ani "tak" hubená nebyla. Vážila celých 39 kilo na výšku 164 cm, jiné jsou na tom hůř. Na umření to nebylo a všechno vlastně dobře dopadlo. Dobře?

Doporučujeme: Hladem se dá umřít i v Česku. Našlápnuto mají 4000 lidí

Doteď - a je to už třináct let - prakticky nemá menstruaci. Je jí neustále zima, potýká se s únavou a nic nevydrží. Kůži má suchou, skvrnitou a se zvýšeným růstem ochlupení. Už proto se i dnes neustále schovává do obrovského oblečení. Nad 45 kilo nemůže přibrat, a vyzáblé nohy, ruce a vykukující klíční kosti zrovna moc sexy nejsou. V 29 letech ještě nikdy s nikým nechodila, přestože má obličej krásný jako panenka. Vyhlídky na normální život s partnerem a s dětmi? Minimální.

Jídlo jako za trest

Téměř každá teenagerka se zabývá svou postavou. Některé puberťačky pak nezvládnou tlak okolí a namísto rozumného shazování nasadí extrémní diety. Mnoho z nich pak končí s diagnostikou poruchy příjmu potravy (PPP)  Důležité je, aby si rodiče včas všimli, že s dotyčnou není něco v pořádku, a zakročili.

"PPP jsou v tomto období velkým problémem, kterého je těžké se zbavit po zbytek života. Nemocné dívky nemají z jídla žádné potěšení, jídlo je pro ně spojováno spíše s pocitem úzkosti, strachem, zlostí nebo zklamáním. Nic jiného neřeší a jídlo se pro ně stává hlavním tématem," vysvětluje Marta Romaňáková, psycholožka dietního programu It's my life! V takovém případě je na místě se okamžitě obrátit na odborníka, ať už je to praktický lékař, psychiatr nebo psycholog.

Špatné příklady táhnou

Každoročně odborníci evidují nárůst případů PPP po období "hubnutí do plavek". To ale neznamená, že by rodiče měli dětem v hubnutí bránit, pokud trpí obezitou. Měli by je v jejich úsilí plně podporovat a zároveň jednat opatrně. Nevhodně formulovaná věta, rada nebo pokyn, může napáchat na psychice mladých lidí obrvovské škody.

Přečtěte si: Jak vypadá správná porce jídla?

Z hubnutí by se ale rozhodně neměl stát hon za štíhlou postavou na úkor zdraví. "Mladé dívky, které trápí obezita, by předně měly zhodnotit svoje stravovací návyky. Dost často se stává, že je přebírají od svých rodičů a ty je nemají nastavené správně," připomíná nutriční terapeutka dietního programu Nikol Hložková.

Silnější psychika pomůže

Velmi mladé dívky by měly předně upravit skladbu svého jídelníčku a zařadit do svých aktivit pohyb. Hubnutí by ideálně vždy mělo proběhnout po poradě s odborníkem. "Dívky, které už za sebou mají první menstruaci, se mohou za souhlasu rodičů pustit pod odborným dozorem i do shazování kil pomocí striktnějších diet, například těch nízkosacharidových. Vždy ale musí do těla dodat potřebné živiny a stravování mít upraveno jinak než dospělí," vysvětluje Hložková.

Se shozenými kily jde pak ruku v ruce i vyrovnanější psychika a silnější osobnost. "Pokud se daří tento problém s obezitou úspěšně řešit, pak se nepochybně cítíme i psychicky vyrovnanější, klidnější, radostnější, sebevědomější a úspěšnější. Úbytek kilogramů, které si nosíme navíc, nám ulehčí a to nejenom fyzicky. Cítíme se volněji ve všech oblastech našeho života," dodává psycholožka Marta Romaňáková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jedno jablko denně. Anorektička si problém nepřizná

Mohou vitamíny také škodit? Umělé ano

Jídlo a emoce: Ovlivňují vás víc, než si myslíte

reklama
reklama
reklama