reklama

Návod na štěstí do nového roku: Vyzkoušejte ho!

Chcete být šťastní? Kdo by nechtěl. Přitom jde jen o vlastní rozhodnutí. Nevěříte? Zkuste pár triků, kterými změníte své vnitřní nastavení, a pocit štěstí se dostaví.

Foto: Isifa/Thinkstock

Chcete být šťastní? Kdo by nechtěl. Přitom jde jen o vlastní rozhodnutí. Nevěříte? Zkuste pár triků, kterými změníte své vnitřní nastavení, a pocit štěstí se dostaví.

Podle psychologů může být šťastný každý, kdo bude dodržovat 9 jednoduchých a přirozených doporučení.

  1. Věnujte se pohybu. Třikrát týdně obětujte hodinu fyzické aktivitě, i kdyby to měla být jen procházka.
  2. Myslete na to, jak se máte dobře. Každý večer se zamyslete a připomeňte si pět věcí, za něž můžete být ve svém životě vděční.
  3. Mluvte, mluvte, mluvte… Co nejčastěji, ale aspoň jednou týdně si dopřejte hodinový nerušený rozhovor s někým blízkým - partnerem, přítelem či kamarádkou.
  4. Zasaďte něco. Stačí i za okno nebo do květináče, ale hlavně to udržte při životě. Stejně mohou fungovat i živí mazlíčci, ale pro někoho by byli přece jen moc nároční.
  5. Neseďte před bednou. Omezte na polovinu čas, který věnujete sledování televize.
  6. Usmívejte se. Každý den se usmějte a pozdravte člověka, kterého znáte jen od vidění. Také si denně udělejte nějakou radost a od srdce se pobavte.
  7. Udržujete kontakty. Nezapomínejte na příbuzné a přátele a zavolejte jim. S těmi, které jste už dlouho neviděli, si dohodněte setkání.
  8. Těšte se na příjemné věci. Každý den se odměňte něčím, co máte rádi, a pořádně si to užijte!
  9. Dělejte dobré skutky. Tím, že budete hodní na druhé, pomůžete nejvíc sami sobě.

Štěstí je ve vztazích s lidmi

Především jde o pocit blízkosti a sdílení s ostatními lidmi, protože trvalá samota vyhovuje pouze podivínům. Stačí třeba jedna blízká osoba, a ano, mohou to být i rodiče!

PŘEČTĚTE SI:  Chybí vám pohoda? Vylaďte si biorytmy a bude vám líp!

Také se člověk musí mít rád sám, měl by věřit v dobro a jít si za svým cílem, v nějž věří - i kdyby to byla jen víra ve správnost pečení nedělních moučníků nebo v upravený záhonek před domem.

Držte se těchto rad po dobu dvou měsíců a uvidíte rozdíl. Lidský mozek se totiž dá ošálit. Pokud mu budete dodávat vhodné podněty, spustí produkci hormonu štěstí serotoninu a vy se budete cítit šťastnější, i kdyby se jinak ve vaší situaci nezměnilo nic. Ono se ale přece jen něco změní: vy a vaše vnímání světa. 

Jak vidíme svět kolem sebe?

Spousta lidí o sobě tvrdí, že v životě "nemají štěstí. Na univerzitě v Leydenu udělali před časem psychologický pokus. Vytvořili dvě skupiny dobrovolníků, kteří se sami podle vlastní volby přidali buď k družstvu "šťastných" nebo "nešťastných", podle toho, která poloha v jejich životě podle vlastního mínění převažuje.

Dobrovolníci pak po celý rok poskytovali záznamy o událostech, které je potkaly, a hlavně  o tom, jak je oni sami prožívali a hodnotili. Ukázalo se, že právě a pouze vlastní prožívání a hodnocení bylo tím jediným rozdílem mezi oběma skupinami. Jinými slovy, že pocit štěstí závisí na tom, jak si vykládáme svět kolem sebe.

Štěstí prodlužuje život

A buďte opravdu šťastní - tento pocit  vám může prodloužit život o 7,5 roku až 10 let! Tvrdí to odborný časopis Journal of Happiness Studies na základě výzkumu nizozemského profesora Ruute Veenhovena. Podle něj má štěstí na zdraví stejný vliv, jako zda člověk kouří nebo ne.

"Chronický pocit neštěstí a nespokojenosti aktivuje stresové odezvy, které, jak je známo, vyvolávají v delším časovém horizontu efekty jako zvýšený krevní tlak a snížená reakce imunitního systému," píše nizozemský vědec.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nechte se vést. Získáte duševní rovnováhu

Tohle všechno s námi provádí alkohol. Sledujte!

Horoskop na prosinec: Co se vám stane do konce roku?

 

 

reklama
reklama
reklama