Jak nepřijet domů v horším stavu než předtím: Nástrahy prázdnin a dovolené
S prázdninami vyrážíme za hranice všedních dnů a chceme si přivézt nevšední zážitky. Jen aby jich nebylo až moc.
Využít každou chvilku - to je heslo našich dovolených. Měl by to být vlastně především relax, ale ten, kdo "jenom" odpočívá, připadá ostatním málem divný...
Znáte to - v létě se s přáteli necháte snadno vyhecovat k sportovním aktivitám, které jste už léta neprovozovali. Lezete po horách, honíte se za míčem na pláži, dáte si tenis, jezdíte na kolech, koloběžkách a kolečkových bruslích – a to všechno může netrénovanému tělu způsobit řadu problémů.
Zaskočila vás nečekaná bolest?
Akutní nebezpečí představují úrazy, ale i to méně zjevné dokáže potrápit na hodně dlouho. V ohrožení je vlastně celý pohybový aparát. Právě po létě se tak často zhorší problémy se zády nebo s klouby.
Ty mohou avizovat nepříjemné onemocnění - osteoartrózu. Za normálních okolností bychom se o ní ještě léta nedozvěděli, ale neobvyklý pohyb a zvýšená zátěž postup urychlí. Jde o selhání obnovy kloubní chrupavky. Poškození kloubů osteoartrózou je tím větší, čím více zatěžujeme své klouby sportem či nevhodným pohybem.
Jak poznáme, že jsme to přehnali?
Onemocnění lze rozpoznat podle několika příznaků. "Mezi nejvýraznější patří především bolest a ztuhlost kloubů při zátěži, dále pak citlivost na chlad a počasí, bolesti svalů, výrazné zhoršení pohyblivosti, nebo dokonce i bolesti během noci. Typická je také tzv. startovací bolest a ztuhlost, která vzniká především ráno po probuzení, případně po jiném delším klidu," vysvětluje doktor Pavel Drbal, specialista na fyzikální a rehabilitační lékařství.
Ideálním řešením, jak se o své klouby starat a dopřát jim dostatečnou výživu, mohou být například doplňky stravy, jejichž hlavní účinnou látkou jsou takzvané kolagenní peptidy.
Šlachy, svaly, odřeniny
Rekreační sportovci, kteří se o dovolené snaží dohnat to, co po celý rok zanedbávali, jsou nejohroženější skupinou, náchylnou k poraněním. Hodně cestování různými dopravními prostředky a vykonávání činností, v nichž nejsme příliš zběhlí, nahrává možnosti úrazu.
Nejčastějšími úrazy o dovolených jsou zhmožděniny, podvrtnutí, natažení šlach a svalů, zlomeniny, tržné a řezné rány. Každý úraz je doprovázen zánětem a otokem, který dokáže zkomplikovat a prodloužit vlastní léčbu. Dojde-li k úrazu, na prvním místě je správné ošetření podle jeho povahy a zásad první pomoci. Pokud úraz vyžaduje lékařské ošetření, je třeba jej neodkládat!
K urychlení procesu hojení je vhodné použít některé enzymové léky, nejznámější z nich je Wobenzym. Ten ostatně pomáhá vylepšit celkovou kondici, takže se hodí i v jiných případech.
Neubližujte své imunitě, budete ji potřebovat celý rok
Na dovolené bychom si měli kondici zlepšit, ale opak bývá často pravdou. Vyšší fyzická námaha, spojená s nedostatkem odpočinku, je zátěží pro organismus, s níž se můžeme setkat nejen hned v podobě akutního onemocnění, ale i později v průběhu roku.
Jde o velký nápor pro imunitní systém, který se tak oslabuje. Stejně tak ho oslabuje delší pobyt ve studené vodě nebo změny teplot při přesunu mezi venkovní výhní a silně nastavenou klimatizací. Přestože jsou noci tropické, nemusí být všechny vlahé. Například konzumace alkoholu a párty končící nad ránem dá organismu pěkně zabrat.
Pak se nedá divit, že ve chvílích volna a zdánlivé pohody sklátí organismus angína, chřipka nebo zánět nosohltanu. Je proto důležité posilovat obranyschopnost organismu nejen otužováním, vitamíny, čerstvým ovocem a zdravou životosprávou, ale zejména enzymy. Právě ty totiž řídí naši imunitu.
Akce čisté ruce
Zdá se to jako automatická věc, ale nedávný průzkum ukázal, že mnoho lidí nemá osvojené základní hygienické návyky: mýt si ruce po každém použití WC, před každým jídlem a při každém návratu zvenku. A to se jednalo o dospělé, natož o děti.
Dodržovat tohle naprosté hygienické minimum se vyplatí nejenom v exotické cizině, ale kdekoliv. Dokonce i doma. Ušetříte si tak spoustu starostí i peněz.