reklama

Mykóza: Moc se nemyjte!

Mykózy se nemusí týkat jen žen, trpí jimi také muži! Proto vždy dohodněte se svým partnerem - léčbu musí absolvovat oba dva. Jinak nepomůže ani zvýšené mytí.

Foto: Profimedia.cz

Letní radosti z tepla, koupání a cestování bývají vykoupeny častějším výskytem gynekologických problémů. Mykózu poznaly až tři čtvrtiny žen - ale muži také! 

Mykóza a po ní následující zánět vaginóza bývají nejčastějším onemocnění, kvůli němuž ženy navštěvují ordinaci gynekologa. Obvyklé řešení spočívá v podávání lokálních přípravků. Osvědčené jsou preparáty obsahující lactobacillus, který má schopnost „bránit" dobré prostředí pochvy před ostatními mikroorganismy. Přesto se většině žen tyto choroby vracejí, minimálně po každém užívání antibiotik.

Kvasinky držte na uzdě

U chronických mykóz se paradoxně doporučuje omezit přehnanou hygienu - příliš častým a důkladným mytím se problém totiž ještě zhorší, neboť se odstraní přirozená ochranná bariéra pochvy. Ženy s výtoky bývají až přehnaně čistotné - používají výplachy, deodoranty, parfémované toaletní pomůcky a intimní mýdla. Všechny tyto faktory vždy ovlivní a zhorší křehkou poševní rovnováhu.

Zásadou je proto používat k intimní hygieně čistou vodu bez mýdla, pouze speciální gely. Vhodná není ani koupelová pěna, intimky a parfémované vložky či toaletní papír.

 Používat bychom neměly ani výplachy pochvy, protože ničí ochranné kyselé prostředí. Doporučuje se také  omezit používání slipových vložek a menstruační vložky volit bez fólie! Vložky i tampony je nutné vyměňovat co nejčastěji. A nezapomenout, že po stolici se utíráme odpředu dozadu!

Jak s koupáním?

Důležitý činitel je často zmiňovaný pitný režim. Při nedostatečném pitném režimu dochází k dehydrataci, zahustí se poševní hlen a zvýší se koncentrace kvasinek.

Často měňte ručník a zkuste změnu pracího prášku.  Při návštěvě veřejného bazénu se osvědčuje použít tampon a ihned po vykoupání jej vyjmout. Minimalizuje se tak  průnik vody s mikroorganismy do pochvy.

Mohou za to muži?

Důležitá jsou i různá režimová opatření: omezení sladkých jídel a sladkostí vůbec, nosit jen čistě bavlněné prádlo, které lze vyvářet a žehlit, nenosit kalhotky tanga a těsné neprodyšné kalhoty, třeba obtažené džíny

Riziko představuje jak zvýšená frekvence pohlavních styků, tak některé praktiky - například střídání vaginálního styku s análním nebo vaginálního s orálním. 

Nezapomeňte se po styku vymočit a osprchovat čistou vodou

Zajděte si pro léky

Pravděpodobnost vzniku vaginální mykózy je opravdu vysoká (75 % žen), při prvních projevech je na místě bezodkladně zahájit vhodnou léčbu, protože jinak můžete nakazit desítky dalších lidí - stačí zajít na koupaliště . Pomocníkem se vám může stát například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky (ZP MV ČR), druhá největší veřejná pojišťovna na území ČR.

ZP MV ČR má za sebou již 17 let úspěšné činnosti a je otevřena všem věkovým, sociálním a profesním skupinám obyvatelstva. Jejích služeb v současné době využívá téměř 1 130 000 klientů, kteří pochopili, že zdraví je nejcennější hodnotou lidského života.

Jaké jsou výhody ZP MV ČR:

  • přispívá na některá vyšetření a očkování nad rámec veřejného zdravotního pojištění
  • přináší široké spektrum slev a výhod
  • vytvořila unikátní službu KARTA ŽIVOTA, s kterou se vám dostane ještě rychlejšího a cíleného zásahu lékařů záchranné
  • poskytuje nejjednodušší administrativu pro OSVČ
  • poskytuje bezkonkurenčně výhodné cestovní pojištění
  • přináší zajímavé preventivní programy na rok 2011

Více informací naleznete na http://www.zdravijakovasen.cz/

 


 

CO URČITĚ NEDĚLEJTE

Problém způsobují hlavně kvasinky rodu Candida albicans. Samy o sobě ještě nevedou k onemocnění, jsou běžnou součástí mikrobiálního osídlení pochvy u řady žen. 

Mykózy vznikají až v důsledku porušení rovnováhy poševní mikroflóry, kdy se kvasinky přemnoží a vyvolávají zánět v poševní sliznici.

Hlavně  v létě, kdy bývá tento problém nejčastější, se na internetu množí různé diskuze s řadou často podivných návodů na "léčbu" bez doktora.  Rozhodně si dejte ujít:

  • výplachy pochvy, protože ničí ochranné kyselé prostředí
  • nezavádět si jogurt do pochvy, protože laktobacily v jogurtu jsou jiného druhu než ty v pochvě a stejně samy o sobě nevyléčí přemnožené kvasinky
  • neomývat se octem, protože by dál dráždil

reklama
reklama
reklama