reklama

Mrtvice v Česku: Proč má horší následky než jinde?

Cévní mozková příhoda je třetí nejčastější příčinnou úmrtí v ČR. I když se ale život zachránit podaří, nemocní u nás mají vážnější komplikace a horší stav než jinde v Evropě. A než je nutné.

Foto: Isifa/Thinkstock

Cévní mozková příhoda je třetí nejčastější příčinnou úmrtí v ČR. I když se ale život zachránit podaří, nemocní u nás mají vážnější komplikace a horší stav než jinde v Evropě. A než je nutné.

V kvalitě léčby dnes podle lékařů patříme k nejlepším na světě  hlavně díky 45 iktovým centrům, které se na mrtvici specializují. Příčinou smutné bilance je však pozdní, špatná nebo nenavazující rehabilitace. Kdo měl tento problém v rodině, může potvrdit.  

Jen někdy je správný čas

Akutní péče zahrnuje první hodiny a dny po záchvatu. Ale pak by mělo přímo následovat dlouhodobé období týdnů a možná měsíců specializované péče. Nemocní však často dlouho čekají a "prošvihnou" tak správný čas, kdy se poškození dá napravit. Chybí totiž komplexní přístup.

Doporučujeme: Téma: Nemoci srdce a cév

"Díky kvalitní zdravotní péči již dnes pouze asi čtvrtina pacientů umírá přímo na následky mozkové příhody. Daleko více jich totiž zemře na pozdější komplikace nebo trpí různě těžkými následky. Mezi ty nejvíce viditelné patří různě těžká ochrnutí končetin a porucha řeči. Pacienti však mohou trpět také neuropsychologickými poruchami, změnami chování, ztrátou paměti, nebo mít dokonce problém s rozpoznáváním vlastního handicapu," vysvětluje MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. 

Každým rokem mrtvice postihne přes 40 tisíc lidí, každý den jich v průměru 32 zemře a kosí ve stále mladších ročnících. Příčinou je nejčastěji kouření, antikoncepce a stres.

Proč se na někoho nedostane?

I když akutní péče zafunguje výborně, problémem je často nenavazující následná neurorehabilitace. Stejně tak specializovaná následná rehabilitační a ošetřovatelská péče v rehabilitačních ústavech a odborných léčebnách. "Právě díky ní by se mohla řada lidí vrátit i do normálního života," upozorňuje doktorka Tomanová. Tentýž problém je ovšem i u jiných onemocnění mozku, která potřebují rehabilitační léčbu.

Komplexní léčba včetně následné rehabilitační a ošetřovatelské péče by v ideálním případě měla ihned navazovat na akutní péči. "Problém může nastat, pokud se pacient nedostane z nějakého důvodu do specializovaných rehabilitačních ústavů a tzv. odborných léčebných ústavů včas. A někdy bohužel i vůbec," podotýká  MUDr. Tomanová.

Příčiny a projevy

Mozková mrtvice přichází náhle a projevuje se slabostí až ochrnutím nebo poruchou citlivosti poloviny těla, poruchou řeči a vidění. U pacienta dochází k náhlé nevysvětlitelné závrati, případně náhlým pádům ve spojení s dalšími neurologickými příznaky. Může se objevit slepota, bolest hlavy, na začátku zvracení, porucha vědomí nebo epileptické záchvaty

Cévní mozkové příhodě lze předejít, například prevencí rizikových faktorů. Patří sem například včasná diagnostika a léčba vysokého krevního tlaku. U něj se velmi často vyskytuje porucha srdečního rytmu - fibrilace síní. Zvyšuje riziko cévní mozkové příhody až pětinásobně.  "Trombus se může vytvořit již za krátkou dobu trvání a za různě dlouhou dobu se může celý trombus nebo jeho část uvolnit a krevní proud ho vmete do některé z tepen velkého oběhu. V nejzávažnějším případě do některé z mozkových tepen, kde způsobí mozkovou mrtvici", vysvětluje MUDr. Jan Peleška z Centra preventivní kardiologie III. Interní kliniky 1. LF a VFN.

Spolehlivým způsobem, jak včas odhalit arytmii, je domácí měření krevního tlaku. Dnes jsou již na trhu tlakoměry, které disponují indikátory nepravidelného srdečního tepu, jako je OMRON M6 Comfort

Návrat do normálního života

Pro výsledek rehabilitační terapie nemá velký význam jen její včasný začátek a návaznost, ale také využití vhodné rehabilitační metody. Tou může být například speciální rehabilitační metoda INFINITY, pomocí které léčí v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí i pacienty po cévních mozkových příhodách.

"Výhodou této metody je, že terapii můžeme s pacienty začít téměř ihned po cévní mozkové příhodě, navíc i tehdy, pokud mají i výrazné fyzické omezení. Metodu je totiž možné cvičit v tzv. mikropohybu, což je pohyb v milimetrech, nebo s vizualizací pouze v představě. Cviky tak zvládnou i pacienti, kteří mají větší pohybové omezení," popisuje lékařka.

Právě to umožňuje pracovat na celkovém držení těla, na zlepšení hybnosti ochrnutých končetin včetně jemné motoriky ruky. Toto jsou základní faktory, které ovlivní to, jak brzy a v jakém zdravotním stavu se pacient vrátí do svého běžného života.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Muži! Na večírcích s alkoholem vám hrozí smrt

Rakovinu plic odhalí dech už v počátcích

Antikoncepce jako zabiják žil: Na co si dát pozor

 

reklama
reklama
reklama