reklama

Obávaný Alzheimer: Jaké hry pomáhají v boji s demencí a trénují paměť?

Alzheimerovou chorobou trpí jen v Česku podle statistik zhruba 150 tisíc lidí. Lékaři a další odborníci se snaží stále zjistit nové poznatky, a to i prostřednictvím moderních technologií.

Foto: Thinkstock

Miliony lidí na celém světě trpí Alzheimerovou chorobou a demencí. Dodnes je v této oblasti spousta nezodpovězených otázek. Lék na její vyléčení totiž stále neexistuje. Odborníci se snaží zjistit nové informace a to i prostřednictvím mobilních her. Jak můžete demenci oddálit?

Alzheimerova nemoc narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí - tedy myšlení, paměti, úsudku. Nejčastější příčinou je právě demence. Poprvé tuto nemoc veřejně popsal v roce 1907 německý lékař Alois Alzheimer. V jeho stínu se nemocí zabýval ještě pražský psychiatr a neuropatolog židovského původu a německé národnosti Oskar Fischer, který v témže roce měl již 12 podrobně rozebraných případů s touto diagnózou. 

Tehdy se považovala podle České alzheimerovské společnosti za vzácnou, dnes se nějaká forma demence vyskytuje u více než sedmi miliónů obyvatel Evropy.

Nemoc začíná pozvolna a celkem nenápadně. Nejprve se zhoršuje krátkodobá paměť. Člověk se například není schopen postarat o některé věci v domácnosti. Rychlost postupu nemoci je zcela individuální. Postupně se při ní zhoršují vyjadřovací schopnosti a objevuje se zmatenost. V posledním stádiu už je pacient zcela závislý na druhých.

Mobilní hrou proti demenci

Ke zpomalení nástupu nežádoucích účinků slouží dostupné léky. Medicína na vyléčení Alzheimerovy choroby ale stále neexistuje. Nové informace k výzkumu snad přinese třeba i nová mobilní hra z dílny T-Mobile Sea Hero. Během čtyř minut hraní této hry totiž poskytnete vědcům pro výzkum vzniku Alzheimerovy choroby tolik dat, jako byste podstoupili deseti hodinové testování v laboratoři. 

„Hra Sea Hero je skutečně unikátní a vědecky hodnotná. Lidé se mohou bavit jejím hraním, zároveň tím vědcům poskytnou cenné informace, které by jinak sbírali až desítky let,“ říká odborný garant projektu v České republice Jakub Hort z Neurologické kliniky Motol.

O čem hra je?

Hráč hry se stává mořeplavcem, který brázdí vody moří a oceánů a fotí jejich obyvatele. Při tom uplatní zejména svůj postřeh a smysl pro orientaci. Právě zhoršení schopnosti prostorové orientace je jedním z průvodních jevů Alzheimerovy choroby, která je nejčastější příčinou demence.

Hraním hry lidé vědcům pomohou tomuto procesu lépe porozumět a rozlišit, kdy je zhoršení schopnosti orientace přirozeným důsledkem stárnutí a kdy už symptomem nemoci. Na základě toho pak bude možné vyvinout nové a mnohem přesnější diagnostické testy na demenci a pokročit v její léčbě.

Mobilní hra, ve které může každý pomoci vědcům v boji proti demenci.

Veškerá data zaznamenaná během hry jsou anonymizována a automaticky odesílána na zabezpečený server Deutsche Telekomu. Hráči nemusí zadávat žádné osobní údaje, pouze – pokud budou chtít zvýšit vědeckou hodnotu dat – mohou uvést informace o svém pohlaví, věku a zemi, v níž žijí.

Shromážděná herní data budou následně poskytnuta výzkumnému ústavu University College London, kde je vědci podrobí analýze. Hra Sea Hero je zdarma ke stažení na Google Play a Apple Store v lokalizované verzi.

Hlavní je trénink mozku

Zcela předejít alzheimerové chorobě nelze, ale můžete její příznaky oddálit. Jednou z možností je pravidelné trénování mozku. Jak? Třeba luštěním křížovek, sudoku, četbou, zajímáním se o dění kolem sebe nebo setkáváním s lidmi a udržením sociálních kontaktů.

Na internetu existuje také mnoho cvičebních sešitů, které pomáhají v tréninku paměti. Jednou takovou stránkou jsou Vzpomínkovi. Sešity na procvičení paměti vznikly ve spolupráci České alzheimerovské společnosti, Gerontologického centra v Praze 8 a farmaceutické společnosti Pfizer. "Jedná se o soubor různých úkolů, hádanek, křížovek a hlavolamů, z nichž některé jsou jednoduché a jiné náročnější," upřesňují webové stránky.

Pro rozvoj duševní kondice vznikají i stále nové mobilní a tabletové aplikace a je jich opravdu požehnaně. Jedna z nejprodávanějších je aplikace Lumosity, která zahrnuje více než 40 logických her speciálně navržených a vyvinutých ve spolupráci s vědci a psychology.

Dále bychom ještě mohli zmínit aplikaci Elevate, která  umožňuje cvičit pozornost, schopnost řešit různé typy úloh zaměřených na rychlost, kvalitu úsudku, pochopení textu, paměť nebo odhad.

Z české dílny pak pochází dvě aplikace Acutil trenér mozku a Acutil Minihry. Kromě logického uvažování opět potrénujete paměť a postřeh.

reklama
reklama
reklama