reklama

Masáž vám může ublížit: Jak vybrat správného maséra?

Masáže jsou nejen relax, ale prospívají zdraví. Někdy ho ale můžou spíš pokazit...

Foto: Isifa/Thinkstock

Masáž patří stále častěji k představě příjemného relaxu a uvolnění. Stejně užitečná je i pro každého, kdo se věnuje sportu, ať už pro radost nebo pro výkon.

Masáže se dnes nabízejí i v kočárkárně paneláku, takže nabídka je víc než široká. Podle čeho ale vybrat, aby nám spíš neuškodila, a co se od ní dá vlastně čekat? Na to jsme se zeptali maséra Petra Šubra. který pomáhá do formy sportovcům na maratonech horských kol, běžeckých závodech, triatlonech apod. Sám aktivně sportoval, věnoval se hokeji a cyklistice, a když ho bolela záda, zašel si na masáž. Tam také zjistil, že jeho velké ruce v kombinaci se sportovními zkušenostmi by byly  pro tuto profesi ideální.

Klasická nebo sportovní? Jak si vybrat maséra a studio?

Maséra bych si vybíral podle názoru jeho klientů - když je masér chválen a má hodně spokojených klientů, pak bude asi dobrý. Každý člověk, který chodí pravidelně na masáže, má uvolněnější svalovou soustavu a lepší krevní oběh. Masáže a saunování jsou pro organismus velice prospěšné a zdravé.

Doporučujeme: Pozor na masáže. Mohou vám i ublížit

Sportovci by měli navštěvovat pravidelně maséra, hlavně v přípravném období (jarní najíždění km u cyklistů) nebo po extrémním zatížení - běžecký maraton, cyklomaraton, dlouhý triatlon. Potom doporučuji kvalitní sportovní masáž, která uvolní svalové napětí. Tím, že se odstraní zakyselení svalů, zkrátí se regenerace,  a sportovec může dříve začít naplno trénovat.

Na co maséra před masáží upozornit?

Na všechny zdravotní problémy, zejména na vysoký tlak, křečové žíly, prodělané operace, záněty nebo horečku, těhotenství, alergie atd.

Co patří mezi nejčastější chyby, kterými si při sportu lze přivodit problémy?

Dlouhodobě je to špatné držení těla, špatně nastavený posed na kole, přetěžování některých svalových partií a absence strečových uvolnění, nerozcvičení, nerozjetí před závodem a to samé po závodě - nevyklusání, nevyjetí. No a samozřejmě absence sportovní masáže.

Jakým druhům masáží se věnujete?

Masáží je mnoho druhů, v poslední době se rozšiřuje nabídka o nové exotické druhy - thajská, indická, havajská atd., nebo jen lokální (obličej, dekolt, ploska nohy atd.). Já mám certifikát na rekondiční a sportovní masáže, masáže horkými lávovými kameny a kinesiotaping.

Jak dlouho masáž trvá a na které partie se zaměřujete?

Celková masáž by měla trvat 60 minut a víc, záda a šíje 35 až 45 minut. Přitom se zaměřuji na bolestivá a namožená místa, např. šíje-trapézový sval nebo lýtka s achylovkou a chodidla.

Je přínosnější masáž před nebo po sportu?

V chladném počasí by masáž na rozehřátí hřejivkou měla být povinná, po závodě doporučuji masáž až druhý den se zaměřením na namožené partie svalů. Dobré je i vyplavání v bazénu a sauna.

A co automasáž?

Určitě doporučuji, hlavně v extrémním počasí. Chladivá emulze Alpa při běhu, kdy teplota převyšuje třicítku, naopak při mikulášském krosu si lýtka a stehna rozmasírovat někde v teple hřejivou emulzí Alpa.

Krém, emulze, olej - co byste doporučil?

U sportovců je to emulze s mentolem, kafrem atd. U masáže horkými lávovými kameny je to olej. Na automasáž nataženého svalu doporučuji lihový gel. Krém bych doporučil jen jako prevenci proti odření: Např. Krk při použití neoprenu při triatlonu, nebo třísla a podpaží při běžeckém maratonu.

Jací sportovci nejvíce vyhledávají masáže?

Osobně se zaměřuji na vytrvalostní sportovce - cyklisty (silničáře i bikery), dále běžce na lyžích, biatlonisty, triatlonisty. Bylo mi ctí namasírovat našeho slavného Ironmana Petra Vabrouška, nebo mistra světa v biatlonu Romana Dostála.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Lázně: Proč si to v nich užijete, i když vám je 30 nebo 40

Léky, které škodí. Vedlejší účinky běžných medikamentů

10 základních zásad hubnutí. Znáte je?

reklama
reklama
reklama