reklama

Lupénka zkracuje život. Zabere na ni síra

Lupénka provází stovky tisíc Čechů  a bez léčení může zkrátit život.

Foto: Profimedia.cz

Zarudlé vystouplé skvrny na kůži po celém těle, které svědí a bolí. Lupénka je kožní onemocnění, jež provází stovky tisíc Čechů  a bez léčení může zkrátit život.

Lupénka (psoriáza) má několik podob, nejčastější formou je chronická. V začátku se ale projeví i v podobě akutní, která může být i životu nebezpečná, když se rychlou přeměnou z malých ložisek změní na celkové zarudnutí pokožky i celého těla.

Lupénka je dědičná

Další forma lupénky se může vyskytnout na nehtech či kloubech. Pro všechny známé druhy lupenky bez výjimky však platí, že trápí své nositele celý život.

"Vrchní část kůže zdravého člověka se obnovuje zhruba každých 30 dní. Během tohoto období se nové kožní buňky dostávají z hlubších vrstev na povrch, ale u pokožky postižené lupénkou se celý proces odehraje někdy za pouhý týden," vysvětluje MUDr. Ján Lišaj, primář Lázní Smrdáky.

Doporučujeme: Dieta proti lupénce? Zázraky se nedějí

Dnes lékaři již vědí přesněji, jak takové zrychlené dělení buněk a jejich špatné dozrávání probíhá, ale jsou různé příčiny, které takové chování kožních buněk způsobuje. Postihuje asi 2 % Čechů, ale s těmi, kteří nepřijdou do ordinace, by byl počet mnohem vyšší. V naprosté většině jde o geneticky získanou formu nemoci. Děti, které se narodí rodiči postiženému lupénkou, mají přibližně 30 % pravděpodobnost, že nemoc zdědí.

Psoriázu vyvolá nemoc, léky i hormony

Vrozená genetická dispozice se projeví až po vlivu zevního anebo vnitřního provokačního faktoru, kterým může být podráždění pokožky, infekce, angína, chřipka, hormonální změny, k němž dochází v pubertě či v těhotenství. Ovlivnit rozvoj nemoci mohou i některé léky, stres nebo dráždivé složky ve stravě.

"Pro každého je spouštěcím činitelem něco jiného. I prenatální život dítěte může rozhodnout, zda lupenku mít bude či nikoliv. Důležitá je správná životospráva matky v těhotenství a co největší eliminace negativních vlivů okolí," upozorňuje doktor Lidák.

Náš tip: Lupénka: Zbavte se jí jednou provždy

Nemoc ale nenapadá jen kůži, ale postihuje také klouby. Způsobuje jejich ztuhlost, bolest, otoky a zhoršuje i hybnost. Současně se změny dají nalézt ve stěnách cév nebo v močovém ústrojí.

Kratší život o 2-3 roky

U nemocných je vyšší riziko onemocnění ischemickou chorobou srdeční a úmrtí na infarkt myokardu. Středně těžká a těžká lupénka zhoršuje kvalitu života a zatěžuje nemocného obdobně jako infarkt nebo rakovina. Uvádí se také, že 10 % takto postižených pacientů alespoň jednou v životě uvažovalo o sebevraždě.

"Posledních několik let je známé, že těžká, neléčená psoriáza zkracuje život o 2-3 roky, což se týká více žen," připomíná MUDr. Lišaj.

Poslední vědecké poznatky ukazují, že správná léčba lupénky někdy vyžaduje kombinaci léků, fototerapie a balneoterapie. Účinné jsou pobyty v lázních, hrazené zdravotními pojišťovnami, kde se aplikují léčebné koupele i zábaly z přírodního účinného sirovodíkového bahna. 

Pomáhá léčba imunity

Podle primáře Lišaje, který má s léčbou lupénky dvacetileté zkušenosti,  koupele ve Smrdákách  biochemicky působí sirovodíkem na imunitu na buněčné úrovni. Fungují tím na podobné bázi, jako nejmodernější a nejdražší biologická léčba, která často nebývá dostupná.

Naprostým unikátem je zdejší jedinečné přírodní bohatství - sirovodíková minerální voda, která vyvěrá z hloubi země, a sirné bahno s nejvyšším obsahem sirovodíku Evropě (680 mg/litr). Tato přírodou vytvořená imunologicky účinná síra je ideálním pomocníkem při léčbě ekzémů, lupénky všech stádií a onemocnění pohybového aparátu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Máte lupénku? Pak pozor na infarkt!

Kde jsou v ČR nejlepší nemocnice?

Nejčastější zábrany při sexu: Jak je překonat?

 

reklama
reklama
reklama