Líčením se stárne. Kosmetika zrychlí přechod o 4 roky
Make-up, řasenka, krém, parfém - a můžeme vyrazit. Bohužel i vstříc urychlenému přechodu.
Před pár dny hlavní hygienik ČR varoval před krémem na pleť Odylique. Může vyvolat i zánět pokožky, protože je plný mikrobů, kteří se navíc rychle množí.
Nebezpečí zdravotních problémů dál zvyšuje to, že se přípravek používá i ve velmi citlivé oblasti okolo očí. Může za to zřejmě nedostatečně účinná konzervace výrobku. Stejné účinky mají i prošlé šminky ve vaší kosmetické taštičce: podráždění, bakteriální infekci, alergické reakce, kontaktní dermatitidu nebo ekzémy. Žádnou výjimkou také nejsou ani oční infekce, nebo dokonce poškození zraku.
O čtyři roky dřív stará
Britská studie nedávno prokázala, že ženy pokryjí svůj obličej denně průměrně 515 chemikáliemi, které krášlicí produkty obsahují. Mnohé z nich totiž obsahují desítky různých látek, parfémy jsou pak koktejlem 250 až 400 chemikálií. Některé z nich mohou být pro škodlivé i za "čerstva".
Doporučujeme: Úklid v kosmetické taštičce: Jak dlouho vydrží líčidla?
Šokem však je studie z Washingtonovy univerzity v americkém St. Louis: Látky používané v líčidlech zrychlují biologické hodiny. Mohou ženám přivolat přechod až o čtyři roky dříve!
Kosmetika, nebo chemie?
Vědci zkoumali přes třicet tisíc žen po dobu více než 10 let, kdy jim také testovali krev a moč na přítomnost 111 chemických látek v kosmetických výrobcích, jako jsou například pesticidy a ftaláty. Jsou přítomné v parfémech, dekorativní kosmetice, lacích na nehty či v laku na vlasy.
Výsledky jasně prokázaly, že ženy, u nichž byla spotřeba těchto výrobků vyšší, měly menopauzu dříve než ostatní, a to o 1,9 až 3,8 roku. Byla u nich rovněž šestkrát vyšší pravděpodobnost, že u nich dříve skončí ovulace. U holčiček zase způsobují předčasnou pubertu.
Šéfka výzkumu Amber Cooperová proto vyzvala ženy, aby si vybíraly výrobky bez syntetických vůní (které obsahují ftaláty) nebo biovýrobky, aby omezily množství pesticidů.
Na co všechno působí?
"Mnoha těmto látkám jsme vystaveni, aniž bychom to mohli nějak ovlivnit. Nacházíme je všude: ve vodě, v půdě i ve vzduchu. Můžeme však omezit chemické látky ve výrobcích, které denně používáme. Musíme snížit spotřebu některých produktů," zdůraznila Cooperová.
Radí také kontrolovat složení kosmetických výrobků i prostředků pro osobní hygienu a úklid v domácnosti. Vědci také doporučují dávat přednost prostředkům ve skle před výrobky, prodávanými v plastových obalech. Z nich se totiž uvolňují právě škodlivé ftaláty.
Ztráta ovulace a předčasná menopauza nemají vliv jen na plodnost, ale také u žen zvyšují riziko srdečních chorob, osteoporózy a dalších zdravotních problémů. Uvedené chemické látky rovněž zvyšují riziko některých nádorů či metabolického syndromu, při němž řada rizikových faktorů (vysoký tlak, cholesterol atd.) vede k nebezpečným zdravotním problémům.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jedy kolem nás: Doma, v práci i ve školách!
Sladkosti jen v sobotu: Norské týrání i u nás
9 známek blížící se demence: Bez ohledu na věk