reklama

Léky bez chemie? Zkuste alternativu. Dokud to jde

I ti, co homeopatii nevěří, uznávají, že když nepomůže, tak aspoň nemůže uškodit. Přesto by ji podle představ ministerstva zdravotnictví mohli poskytovat pouze lékaři. Což by v důsledku mohlo znamenat pomalou likvidaci

Foto: Isifa/Thinkstock

I ti, co homeopatii nevěří, uznávají, že když nepomůže, tak aspoň nemůže uškodit. Přesto by ji podle představ ministerstva zdravotnictví mohli poskytovat pouze lékaři. Což by v důsledku mohlo znamenat pomalou likvidaci.  

Homeopatie přitom patří k těm oborům alternativní medicíny, jimž lidé nejvíc věří a s nimiž mají i nejčastější osobní zkušenosti. Prokázal to nedávný průzkum agentury STEM/MARK.

Nechceme zbytečnou chemii

Alternativní medicínu si obvykle představujeme jako bylinky, čaje, něco přírodního, bez chemie a bez klasických léků.  Vybaví se nám také homeopatie, akupunktura, čínská medicína nebo i jóga.

Doporučujeme: Téma Alternativní a přírodní léčba

Podle uvedeného průzkumu homeopatii vyzkoušelo 40 procent dotázaných, což je dost vysoké číslo. Pro srovnání: zatímco nějaký bylinkový čaj nebo mast použila většina (dvě třetiny lidí), akupunkturu už jen necelá jedna třetina z nich, a s aromaterapií, psychotronikou a chiropraxí se "na vlastní kůži" setkala už jen pětina až desetina dotázaných. 

Podnětem pro využití konkrétně homeopatie je nejčastěji stav, kdy klasická medicína nepomáhá nebo kdy nechceme tělo zatěžovat chemickými látkami (třeba i pro děti nebo těhotné). Necelá pětina pacientů, léčená tímto způsobem, jednala na popud lékaře nebo lékárníka, kteří homeopatii doporučili.

Ministerstvo homeopatii neuznává

Ministerstvo zdravotnictví však má jiný názor. "Alternativní metody medicíny kromě akupunktury pravidlům vědy a uznávaným medicínským postupům neodpovídají," uvedla pro Právo mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Spolu s EU čeká na novou evropskou legislativu.

V České republice tak lze pacientům se zájmem o alternativní způsoby léčby vyhovět jen za určitých podmínek. "Mohou jim je ale jako součást zdravotní péče poskytovat pouze lékaři, kteří jsou vázáni všemi právními předpisy upravujícími poskytování zdravotních služeb, a to tam, kde je to pro zdravotní stav pacienta vhodné," dodala k tomu dál mluvčí.

Jsme pro alternativu

Aby však homeopatii mohli vykonávat pouze lékaři, je nesmysl, protože na českých lékařských fakultách se tento obor nevyučuje. Její principy jsou úplně jiné než u klasické medicíny.

Češi by si však uznání některých alternativních metod medicíny přáli, potvrdil výzkum agentury STEM/MARK. Celých 85 procent populace by uvítalo, kdyby se alespoň některé metody alternativní medicíny měly uznat jako oficiální doplněk klasické léčby a měly by být propláceny pojišťovnami. 

Přitom názory na to, kdo by takové metody mohl aplikovat, se téměř rovnoměrně rozdělují na "pouze lékař" (45 procent) a "lékař nebo i léčitel s příslušným certifikátem" (40 procent). 

Novinka přírodní léčby

V oboru alternativní medicíny se objevila v ČR nedávno novinka, kterou málokdo zná: Schüsslerovy soli, jimž se také říká  biochemické tkáňové soli. Jedná se o soustavu minerálních látek, díky kterým je naše tělo plné síly a odolává nepříznivým vlivům.

Doktor Wilhelm Heinrich Schüssler tvrdil: "Obnova buňky, a tím i celého těla, je výsledkem vyrovnání deficitu anorganických solí." Jeho výzkum se zabýval konceptem 12 minerálních látek, které se nacházejí v tkáních a buňkách lidského organismu.  

Co ale tyto soli vlastně jsou? Vysvětluje PharmDr. Miroslava Čapková z Alphega lékárny Litoměřice: "V podstatě jde o sloučeniny sodíku, draslíku, železa, vápníku, síry, fosforu, chloru a křemíku, které se nacházejí v lidském těle - v tkáních i v krvi. Právě jejich rovnováha, doplněná o správný pohyb, je pro udržení zdraví nezbytná."

Dodejme tělu, co chybí

Nedostatečný příjem těchto minerálních látek, nebo nezdravé návyky, strava a stres způsobují jejich vyplavování z buněk, a tím vzniká buněčný deficit. "Minerální látky bychom měli přirozeně získávat z potravy rostlinného původu, avšak kvůli dnešnímu přechemizovanému zemědělství jsou potraviny o tyto minerální látky často ochuzené. Jejich dostatek však můžeme sami kontrolovat díky buněčným solím.

"Schüsslerovy soli bychom neměli zaměňovat s homeopatickými přípravky, protože minerální látky si nevybíráme podle homeopatického zákona podobnosti, ale na základě zákona deficience - tělu dodáváme to, co mu chybí," připomíná lékárnice Čapková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 důvodů, proč se léčit homeopaticky + co kdy brát

Co pomůže na akné? Vědecky vylepšená sprcha a další

Jídla, po kterých budete mít větší hlad než předtím

 

reklama
reklama
reklama