Zdraví podle čínské medicíny: V lednu si hlídejte močový měchýř, v květnu srdce
Pohledy na zdraví a léčebné metody se mohou lišit nejen člověk od člověka, ale také národ od národu. Tradice jsou mocné a zkušenosti cenné. Jak se na zdraví dívá tradiční čínská medicína? Kterým orgánům bychom měli věnovat pozornost v jednotlivých měsících během celého roku? A čím je v kritickém období posílit?
Tradiční čínská medicína je tisíce let starý, propracovaný medicínský systém, který dodnes používají miliardy lidí nejenom v Asii. Tradice východního léčení daleko přesahuje hranice i kontinenty, přestože (anebo právě proto) se výrazně liší od našeho pojetí medicíny.
Tato metoda používá postupy a terapie, které na Západě mnozí odborníci nazývají "pseudoléčením" a pohlížejí na ně spatra. Na druhé straně existuje řada profesionálů, kteří ji berou jako vhodnou doplňkovou alternativu ke klasické západní léčbě. Uznávají, že propojení obou systémů může být ku prospěchu a posílit prevenci a urychlit uzdravení.
Podle tradiční čínské medicíny je ke každému měsíci v roce přiřazen nějaký orgán; ten bychom právě v tom období měli posilovat a pečovat o něj trochu víc než obvykle.
Více o souvislostech mezi orgány a jednotlivými měsíci v roce najdete v naší grafice.