reklama

Křečové žíly: Operace je nejlepší prevence, říká lékař

Křečové žíly trápí velkou část populaceých žil - není to jen kosmetický problém! Jak na to? Ptejte se on-line!

Foto: Isifa/Thinkstock

Medicína dnes nabízí řadu metod, jak se zbavit nevzhledných a také nebezpečných křečových žil. Radil nám zakladatel  Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz.

Křečové žíly totiž nejsou jen kosmetický problém - mohou být nebezpečné a způsobovat řadu potíží, jako je například porucha zásobování dolní končetiny krví a zhoršené hojení ran včetně povrchových.

Křečovým žilám uleví stahovací punčochy

Náš odborník potvrdil, že lékem první volby mohou být stahovací punčochy, které je vhodné oblékat především při námaze. "V případě křečových žil je na místě nosit zdravotní elastické punčochy, jejichž délku a sílu komprese určí lékař do dne operace, která by měla křečové žíly odstranit," doporučuje doktor Ota Schütz. Sklerotizace mají své komplikace a jisté recidivy hlavně když se nevhodně provádí u větších žil, které je lépe vyřešit jinými způsoby.

Doporučujeme: Křečové žíly: V létě vznikly, v zimě musí pryč!

Křečové žíly vznikají kvůli geneticky podmíněné ztrátě pružnosti žilních stěn. Ne každý musí tuto predispozici zdědit, ale pokud ano, tak se vzniku křečových žil zabránit nedá - jen jej zpomalit. 

Který druh zákroku zvolit?

Většinou je pak pomůže řešit až zákrok. "Sklerotizace mají své komplikace a jisté recidivy - hlavně když se nevhodně provádí u větších žil, které je lépe vyřešit jinými způsoby. I po opakovaných operacích se znovuobjevením křečových žil je možno na základě kvalitního vyšetření zjistit pravou příčinu, která se dá odstranit většinou operací," připomněl MUDr. Schütz.  

Léčba křečových žil se liší podle stupně onemocnění. Dnes však už i ty největší z nich mohou být vyřešeny bez pracovní neschopnosti a bezbolestně. Může to být nejen klasická operace, ale také laser, radiofrekvence nebo sklerotizace. Dobře zvolený a provedený zákrok pak dokáže zabránit opakování a recidivě potíží s křečovými žilami.

Křečové žíly, trombóza a antikoncepce

Hodně otázek se týkalo sklonu ke křečovým žilám a tím pádem i k trombózám ve spojení s antikoncepcí. Náš host připomněl, že hormonální kombinovaná, denně užívaná antikoncepce s estrogeny se nedoporučuje.  "V případě, že se křečové žíly komplikují trombózou nebo embolií,  je zákaz užívání hormonální antikoncepce tohoto typu prevencí dalších trombóz a embolií," upozornil.

Náš tip: Máte křečové žíly? Zkuste je zdolat pomocí vitamínů

Vhodnější je podle něj křečové žily nejdříve odstranit a teprve následně  se domluvit na vhodném způsobu antikoncepce. Všechny odpovědi odborného lékaře najdete v online-rozhovoru dole pod tímto článkem.

Náš odborník

MUDr. Ota Schütz

Zakladatel renomovaného pracoviště Žilní klinika. Je vyhledávaným specialistou v oboru s mnohaletou praxí jak v Čechách, tak v zahraničí. Absolvoval Univerzitu Karlovu v Praze a má zkušenosti z práce na klinikách Praze, Paříž a  Londýně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Trombóza děsí ženy s antikoncepcí. Bát se musí i jiní

Hemofilie: kdy hrozí nákaza HIV

Dosáhněte svého i beze slov: Řeč těla

reklama
reklama
reklama