reklama

Krásné nohy? Vyhněte se žiletkám a vezměte to suchou cestou

Taky máte tu zkušenost, že čím víc drsné paty škrábete a řežete, tím víc připomínají kopýtka? Není divu, kůže se brání a rychleji schne a tvrdne.

Foto: Thinkstock

Vyhněte se kovovým škrabkám, skalpelům, žiletkám a jiným ostrým nástrojům, radí odborníci. Nešetrným použitím těchto pomůcek si můžete spíše ublížit než pomoci.

Nemusíte totiž správně odhadnout, kde už začíná zdravá kůže. Pak se právě mnohem snáze vytvoří otlaky. Časté bývá také poranění a infekce, a může se stát, že pak na paty nebudete moci pořádně došlápnout.

Nejnamáhanější část našeho těla

V létě chceme mít v otevřených botách krásná chodidla, ale právě chození na boso nebo úplně bosky spolu se zvýšeným pocením a odíráním jim dává pěkně zabrat. Chodidla jsou nejnamáhavější část těla, na kterou po celý život působí tlak celé naší váhy. Proto je potřebné se o ně patřičně starat. Se správnou péčí se můžete zbavit ztvrdlé kůže, zápachu ale i nebezpečí kožních chorob.

"Pokud tak nečiníme, dochází k tomu, že se na spodních stranách chodidel vytváří přebytečná ztvrdlá kůže. Ta je neestetická, zvláště nyní v letním období, kdy se nosí otevřená obuv, ale hlavně se v ní v uzavřené obuvi, kdy noha dostatečně nedýchá a dochází k nadměrnému pocení, udržují bakterie. Ty způsobují zápach a mohou se rozvinout dále až v mykózu, neboli plíseň," připomíná vedoucí lékařka z Lékařského centra zdraví a estetické péče v Brně Petra Trojanová.

Jak se tedy ztvrdlé kůže zbavit?

Na trhu je již několik speciálních změkčovačů kůže. Tyto alkalické roztoky dokážou zrohovatělou kůži rozpustit a pak ji stačí lehce odstranit pomocí plastové špachtle. Pokud chcete mít ale jistotu, že vám pedikúra nepřinese zranění ani infekci, svěřte se do rukou odborníků. Nejšetrnější je tzv. suchá pedikúra, tedy ošetření bez namáčení nohou. Ta je natolik bezpečná, že je vhodná i pro diabetiky, pro které může být často i malá ranka fatální.

Při suché pedikúře se k ošetření kůže nemusí používat nůžky, žiletky ani skalpely jako u té klasické. Tyto nástroje nahrazují profesionálními diamantovými vysokofrekvenčními frézkami.

Vezměte to suchou cestou

"Miniaturní brusky ve vysokých otáčkách jemně odstraňují zrohovatělou kůži, a předchází tak jakémukoliv poškození či narušení její struktury. Přístrojové ošetření je totiž velmi šetrné, nevyžaduje namočení pokožky, a proto nehrozí žádné poranění ani krvácení," vysvětluje doktorka Trojanová.

Nejde jen o zrohovatělou kůži, ale i o celou řadu kožních problémů, kterým se tak dá předejít, nebo je alespoň snáze odstranit. Jsou to hlavně plísně a zarůstající nehty, ale i bradavice či kuří oka, se kterými si člověk sám bez odborné péče obvykle neporadí.

Plíseň bolí a vypadá ošklivě

Začíná to nenápadně, jako bílá nebo žlutá skvrnka pod špičkou nehtu. Pokud ale včas nezasáhnete, plíseň může proměnit váš nehet v žlutý útvar, který rozhodně nevypadá dobře, ale hlavně bolí, láme se a v nejhorším případě může i slézt.

Nejrůznějších plísní existuje celá řada a získat je je poměrně snadné. Zbavit se jich ale o to náročnější. I proto je důležité těmto problémům předcházet. Nejdůležitějším pravidlem je v bazénech, sprchách, saunách ale i fitcentrech chodit vždy obutí. Chodidla udržujte v suchu a noste pouze pohodlnou obuv, ve které mohou nohy dýchat. Plíseň si můžete ale dovézt také jako nechtěný suvenýr z exotické dovolené nebo při půjčování bot a přezůvek.  

Rejdiště pro mikroby

"Ztvrdlá kůže na chodidlech je doslova rejdištěm pro mikroby a zárodky plísní," upozorňuje doktorka Trojanová. Klasická mokrá pedikúra není v těchto případech zrovna ideální, protože při špatně udržovaných pracovních nástrojích, jako jsou škrabky a skalpely, může naopak dojít k zavlečení mykózy.

Neopečováváné nohy nás 'potrestají' nejen plísněmi, ale také zarůstajícími nehty nebo kuřím okem. Tyto problémy nejlépe vyřeší šikovný pedikér ve spolupráci s lékařem. Vyhledávejte proto centra, kde najdete oba odborníky," radí Petra Trojanová.

reklama
reklama
reklama