reklama

Konečně! Před boreliózou se už dá chránit

Během 10 minut zjistíte, zda "vaše" klíště bylo infekční. Můžete tak zabránit následkům boreliózy.

Foto: Isifa/Thinkstock

Snad každý ve svém okolí známe někoho, komu borelióza změnila život. Někdy méně, jindy pořádně. Výjimkou nejsou ani doživotní následky: úporné bolesti hlavy, špatný zrak, nezměrná únava, neschopnost pohybu kvůli zničeným kloubům.

Borelióza je zřejmě větším nebezpečím, než se dnes obecně soudí, a to i mezi lékaři. Před časem na to v časopise Respekt upozornila i MUDr. Sylvie Frankovská. Problém je hlavně v tom, že se obvykle léčí následky, a ne příčiny.

Odhalte nakažené klíště domácím testem

Na správnou diagnózu se totiž obvykle přijde pozdě. A většinou až tehdy, kdy postižený doslova mnoho měsíců "otravuje" svého praktického lékaře, aby ho poslal na speciální testy, které z krve odhalí přítomnost borelií - příčiny této nemoci.  Odborníci sice občas tvrdili, že by bylo lepší, kdyby příslušné testy absolvoval každý, kdo klíště měl, ale to je ekonomicky neprůchodné.

Doporučujeme:  Procházka v lese mě málem připravila o život

Řešení, jež je stejně efektivní, však nyní nabízejí testy, které si může doma udělat každý. Otestujete klíště, co se na vás přisálo, a už za deset minut budete vědět, zda bylo přenašečem nemoci. Konečně se tak objevil způsob, jak předcházet ničivým následkům lymské boreliózy.

Ochrání před následky

Borrelia Test, který je vhodný pro lidi i pro domácí mazlíčky, by neměl chybět v žádné domácí lékárničce. Balení je určeno pro otestování až tří klíšťat. Zda klíště nakaženo či nebylo, můžete zaznamenat na web Lymelocator.cz.

Před boreliózou, na kterou přes veškerou snahu vědců stále neexistuje očkování, nás test sice neochrání, ale aspoň budete vědět, jestli to "vaše" klíště bylo infikované, nebo ne. A podle toho se můžete zařídit. Nečekejte, zda nebo až se objeví pověstná rudá skvrna s bílým středem - spousta nemocných ji vůbec neměla!

Tato nemoc dostala jméno podle města Old Lyme na severozápadu USA. V 60. a 70. letech 20. století se zde  objevoval v sezónně zvýšený výskyt kloubních onemocnění. Vzniklo podezření, že příčinou je infekce. Intenzivní výzkum ukázal, že původcem nemoci byla bakterie Borrelia burgdorferi a že nemoc přenášejí krev sající klíšťata. Později se ukázalo, že lymská nemoc je velkým medicínským problémem zvláště ve střední Evropě, kam patří i Česká republika.

Jak borelióza ničí zdraví?

Lymskou boreliózu lze celkem dobře léčit antibiotiky. Ovšem pouze tehdy, jsou-li nasazena včas. Ale ani pak nemusí být zcela vyhráno. Bakterie se totiž dokážou schovat do pojivových tkání, a působení antibiotik se tak vyhnout. V tomto "úkrytu" pak mohou vydržet klidně i několik let.

Nejpozději po 3 měsících nastává druhá fáze nemoci, kde již hrozí vážné nervové nebo srdečně-cévní poruchy. Dobrou šanci na uzdravení má i nemocný s rozšířenou infekcí, neboť bakterie dosud nenapadly imunitní systém (přestože u části nakažených již v této fázi nemoc propukne v plné síle - k typickým potížím patří zánět kloubů, nervů nebo svalů, horečka, bušení srdce, pocit pálení a mravenčení a další neurologické potíže.

Hrozivé konce

Nejtěžším stádiem nemoci je chronická infekce, kdy je imunitní systém natolik oslabený, že se nedokáže bránit běžným virózám, dochází k aktivaci herpetických virů a časem se přidávají další chronická onemocnění. U těch, kdo mají dispozice k autoimunitním chorobám, nastává rychlý rozvoj onemocnění. Další nepříjemný problém představují neuropatie (postižení nervů projevující se bolestivostí, brněním, pálením, svěděním přes poruchy pohybu, citlivosti až po ochrnutí). Chronický zánět mozku pak vede k poruchám krátkodobé paměti, snížené schopnosti koncentrace a prostorové dezorientaci.

Myslete na to, že dnes může třeba i v městském parku žít spousta klíšťat, třeba i infikovaných. A že borelióza je vůbec nejčastějším onemocněním, které se přenáší ze zvířete na člověka. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Poznáte boreliózu? Červená skvrna být nemusí!

8 špatných návyků, kvůli kterým předčasně stárneme

Proč je skvělé mít velký zadek: Kvůli inteligenci

reklama
reklama
reklama