reklama

Kondom může uchránit před bolestí kloubů

Bezpečný sex nedovolí bakteriím napadnout klouby.

Foto: Isifa/Thinkstock

Při sexu se mohou přenést bakterie, které se "vrazí" do kloubů.

Bolest a otok kloubu nemusí vždy značit jeho infekci. Jednou z příčin rozvoje podobných příznaků může být i takzvaná reaktivní artritida. Co se za tímto označením skrývá?

Obtíže ve dvou vlnách

Reaktivní artritida je neinfekční zánětlivé postižení obvykle více kloubů, které následuje jeden až tři týdny po močové, střevní či genitální infekci. Typicky jsou zasažena kolena, kotníky či klouby prstů u nohy. Klouby jsou bolestivé, zarudlé a teplejší na dotek.

Doporučujeme: Téma: Sexuálně přenosné nemoci

Vedle postižení samotných kloubů doprovází reaktivní artritidu někdy také neinfekční zánět spojivek a močové trubice. Pokud jsou přítomny všechny tyto tři příznaky, mluví lékaři o takzvaném Reiterově syndromu. Ve většině případů se příznaky reaktivní artritidy časem vytratí a onemocnění nezanechává následky.

Původců je víc

Původců prvotní infekce, kterou reaktivní artritida následuje, může být hned několik. Mezi ty nejčastější patří:

Přenos při jídle či sexu

Přestože samotná reaktivní artritida není infekční, a tedy přenosné onemocnění, samotné bakterie, které způsobují infekci genitálií, močového či trávicího traktu přenosné jsou. Nakazit se lze vedle požití kontaminovaných potravin také cestou nechráněného pohlavního styku, a to zejména jde-li o infekci chlamydiemi či gonokoky (původci kapavky).

Ne každý, kdo se potká s daným druhem bakterie, však zákonitě onemocní. Významnou roli hraje mimo jiné také individuální genetická výbava.

Chraňte se!

Přestože genetickou výbavu změnit nelze, minimalizovat riziko reaktivní artritidy možné je. Odborníci doporučují:

  • dodržovat hygienická opatření, spojených s přípravou a konzumací potravin, a to zejména důkladnou tepelnou úpravu rizikových potravin
  • řídit se pravidly bezpečného sexu - tedy používat kondom.

(veri)

více na uLékaře

reklama
reklama
reklama