Kolikrát jste selhali? Nevadí, jedeme dál!
svátky jsou pryč, před námi dlouhá řada stejných dní a navíc se nám pomalu přestává dařit dodržovat novoroční předsevzetí. Na duši padá smutek a zmar...
Podle průzkumů pomalu začíná "novoroční blues" - svátky jsou pryč, před námi dlouhá řada stejných dní a navíc se nám pomalu přestává dařit dodržovat novoroční předsevzetí. Na duši padá smutek a zmar...
V poslední době se stalo módou na předsevzetí moc nevěřit. Kdo prý chce, ten se změnou začne i bez nich, a je lhostejné, který den to bude. Přesto si v ČR nějaké předsevzetí dává třetina všech lidí, jak se ukázalo v anketách.
Pevná vůle? Co to je?
Z psychologického hlediska je právě Nový rok novým startem, předělem, začátkem dalšího životního cyklu. Tedy den, jako stvořený ke změnám. A tak jsme přestali kouřit, začali cvičit, jíme zdravě a neodmlouváme mamince nebo režisérovi...
Jak dlouho nám ale odhodlání vydrželo? Okřídlená věta "stačí chtít" vůbec neplatí, jak upozorňuje ve své knize Trénink vůle i americký spisovatel Abraham Low.
K dosažení cíle totiž nestačí jen si tento cíl stanovit, popsat cesty, jak k němu dojít, a pak si myslet, že už to půjde samo. Klíčem je právě pevná vůle, o níž už málokdo ví, co vlastně znamená.
Dnešní svět si totiž jinak této vlastnosti, dříve považované za jednoznačnou ctnost, vůbec neváží. Nic si neumíme odepřít a na nic nechceme čekat. A jaksi předpokládáme, že na všechno máme automaticky nárok. Naučili jsme se chtít a mít všechno hned - jahody v prosinci, pravou italskou pizzu, i když sedíme v Horní Dolní, koupání v únoru a lyžování v červenci.
Chtít nestačí
S tímto přístupem ale výdrž a pevná vůle nejde moc dohromady. V posledních letech psychologové začali spíš než o vůli hovořit o motivaci, která se dá lépe popsat, kontrolovat a chápat v souvislostech s motivací k jiným jednáním.
Psychologové vlastně nemají žádné vodítko, které by pomohlo tajemství vůle rozluštit. Vůlí se obvykle označují zvláštní psychické způsobilosti (síly osobnosti) odolávat náporu smyslových pudů a řídit jednání na základě vědomého chtění, záměru.
Přesto bez pevné vůle nedojdeme nikdy nikam, ani ke splnění svých novoročních předsevzetí, i když jsme svou touhou motivování OPRAVDU zhubnut, naučit se anglicky nebo si vypěstovat na břiše "pekáč buchet".
Vůle v posilovně
Každý občas dělá nerozumné, nebo dokonce "nesprávné" věci, nejsme přece žádné stroje. Jsme nedokonalé lidské bytosti a jsme takoví všichni.
Poitivní však je, že vůle se dá trénovat. Sílu jít systematicky a vytrvale za vytyčeným cílem lze pěstovat. Postupným překonáváním překážek i sebe sama se utužuje vůle jako svaly, které mohutní posilováním.
Platí to i naopak: Každý načatý úkol a nedodělaná práce vůli podlamuje. Odklady a výmluvy člověka "rozloží". Úspěch, překonání sama sebe však přináší optimismus a přispívá k odhodlání zdolat i další překážky.
Proto je dobré si nejprve si klást zvolit malé cíle. Takové, na které bude stačit vaše motivace každý den, a vydrží vám proto déle než pár týdnů. V optimálním případě napořád...
Sytém malých kroků
Chtít zhubnout naráz 30 kilogramů nebo začít dodržovat vyčtenou dietu, každý den si "naordinovat" večer v posilovně a ještě si úplně zakázat stres, a to vše bez ohledu na běžný režim, je holý nesmysl.
S úpravou životního stylu začněte postupně - i malý krok může pro Vaše zdraví hodně znamenat.
Další důležitou podmínkou úspěchu je stanovit si reálný cíl. Někdy není třeba změnit všechno od základu, stačí udělat takové kroky, které prospějí zdraví a bude snadné je dodržet. Nezapomínejte, že zdravý životní styl neznamená jen správný jídelníček, ale také pohyb, psychickou pohodu a nekouření.
- není ostuda poradit se s odborníky
- dobré je mít podporu partnera/ky nebo kamarádů
- do nového pohybového rozvrhu je nejlepší zapojit celou rodinu
- víkend s přáteli není třeba rušit, stačí se vzít krabičku se zeleninou či ovocem
- můžeme jít i do restauraci, jen si vyberem přírodně upravené maso s nesmaženou přílohou a usměrníme se ve velikosti porce neodpírejte si všechno.
Duše se hádá s tělem
Vůle je vlastně zkrácená verze slova "volba." V psychice totiž někdy dojde k rozporu mezi tím, co chceme, a tím, co děláme - nebo spíš co zrovna dokážeme dělat. Chceme zhubnout, ale nedokážeme odolat sladkému, alespoň ne pořád. Chceme jít cvičit, ale nedokážeme překonat únavu.
Občas se zdá, jako by vůle byla nějaká součástka naší psychiky, která se porouchala. Je to proto, že naše vůle je nikoli psychická „součástka", ale proměnlivý proces rozhodování a realizace zvoleného rozhodnutí.
Neodpírejte si všechno, co máte rádi, takový režim nikdo nemůže dlouhodobě vydržet. A když selžete, neznamená to, že je konec. Jen si připomeňte svůj cíl nebo aspoň výhody, které vám jeho splnění přinese, a co nejdřív se zase vraťte "na správnou cestu".