reklama

Kojení pro dospělé: Zvrácená móda nebo zdravá léčba?

Mateřské mléko má tak zázračné účinky, že po něm občas zatouží i dospělí. A nejde jen o atraktivní obal, po němž se stýská novopečeným tatínkům.

Foto: Profimedia.cz

Mateřské mléko má tak zázračné účinky, že po něm občas zatouží i dospělí. A nejde jen o atraktivní obal, po němž se stýská novopečeným tatínkům.

Čas od času se objeví víceméně nechutné zprávy, jak různé firmy či restauratéři ve světě využívají lidské mléko k výrobě sporných pochoutek, například zmrzliny. Podnikatelský záměr však obvykle brzy skončí zákazem úřadů. U nás by takovému nápadu právní předpisy nebránily, potvrdila před časem mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce pro časopis Týden. Prostě proto, že takové předpisy neexistují.

Lidské mléko - potravina i lék

Zato v Číně, nové zemi neomezených možností, už vzniklo několik firem, které nabízejí kojení dospělým. Lidské mateřské mléko se stalo novým výstřelkem pro čínské boháče. 

Příkladem může být agentura pro domácí pomocnice Sin-sin-jü ve městě Šen-čen, která zajišťuje mimo jiné i kojné pro "novorozence, dospělé nemocné a další, kdo si to mohou dovolit a platí značné sumy za mléko oceňované pro své výživové hodnoty"  

Přečtěte si: Kojení tatínků: Zvrácenost? Skvělá sexuální praktika?

V Číně totiž panuje tradiční přesvědčení, že lidské mléko je nejlepší a nejsnáze stravitelné jídlo pro nemocné osoby. Mnohdy si tuto službu platí také ti, kdo jsou zdraví a své zdraví si chtějí uchovat. 

Pro imunitu i slast jako z jointa

Lidské mléko je zdravé a prospěšné - stejně jako u ostatních savců - hlavně brzy po porodu. Jako mlezivo neboli kolostrum je označováno za zázrak přírody, a představuje jeden z nejdokonalejších zdrojů imunoaktivních a bioaktivních látek, které kdy byly přírodou vytvořeny. Zajišťuje správnou funkci, výstavbu a posílení imunitního systému, čímž se snižuje riziko vzniku viróz, bakteriálních infekcí, alergií a vlastně všech ostatních nemocí.

K bizarnímu využití novodobých "kojných" možná vede ještě jeden důvod. Nedávná studie totiž prokázala, že mateřské mléko má na mozek stejný vliv jako konopí. Působí totiž jako kanabinoid THC (hlavní psychoaktivní látka v konopí), a zajišťuje nejen nasycení, ale také vyvolává únavu a pocit plného uspokojení. Jestliže takto působí na kojence, proč ne i na dospělé. A nejen v Čině.

Kdo se nestydí, může pít

"Dospělí zákazníci ho mohou pít přímo při kojení, anebo odsáté prsní pumpou, pokud se stydí," tvrdí čínské firmy vedení firmy. Kojné sloužící dospělým klientům dostávají zhruba 16 000 jüanů (asi 52 000 korun) měsíčně, což je víc než čtyřnásobek průměrného čínského platu. A ty, které jsou "zdravé a hezké", si mohou vydělat ještě víc.

Doporučujeme: Téma: Kojení

Nejcennější bývá právě kolostrum, tedy první mléko. Jeho pravidelným užíváním dochází k zvyšování vitality a výkonnosti, regeneraci střevních stěn, vytváření svalové hmoty, urychlení hojivých procesů, destrukci nežádoucí střevní mikroflóry, potlačení alergií a dokonce i k omládnutí. 

Pro léčebné účely se však většinou používá kolostrum z kravského mléka. A to nejen z etických důvodů. Kravské mlezivo je totiž účinnější než mateřské. I u nás ho běžně koupíte jako potravinový doplněk, který mohou používat i dospělí, a to vnitřně (kapsle) i zevně (mast).

Každé mléko je zdravé

Mnoho lidí však odmítá konzumování jakéhokoliv mléka jako potravy, proti níž se tělo brání zánětem. Proti těmto odpůrcům nyní stojí výsledky švédského výzkumu. Podle nové teorie Evropané i v dospělosti dobře snášejí mléko, protože si na rozdíl od indiánů nebo části Asiatů vyvinuli toleranci k laktóze (mléčnému cukru) kvůli nedostatku potravin a hladu.

Dosud si vědci mysleli, že snášenlivost laktózy se vyvinula po stěhování pravěkých lidí na sever, kde je méně slunečního světla. V těle se tvoří méně vitaminu D, což lidé kompenzovali pitím mléka. Analýza DNA z pravěkých koster nalezených ve španělské jeskyni Portalon prokázala, že naši předci žijící v jižní Evropě geny pro snášenlivost laktózy neměli.  Dnes už je však  mají. Nositele vloh pro rezistenci k laktóze tak zvýhodnil nedostatek vitaminu D a problémy při hospodaření organismu s vápníkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Prodám mléko: Zn. mateřské

Děsí vás pilulky? Zkuste novinku v antikoncepci

Fekální transplantace: Prastará metoda pomáhá i dnes

reklama
reklama
reklama