reklama

Klid a pohoda. Tak vypadá sebevražda...

Sedíme, kouříme a jíme.  Pohoda? Ne, pomalá a nenápadná sebevražda, protože tímto způsobem života si ničíme srdce. Začněte na to myslet právě dnes!

Foto: Profimedia.cz

TŘI DRUHY PREVENCE

  • Primární prevence u zdravých lidí, aby nedošlo ke vzniku nemoci
  • Sekundární prevence je časné objevení nemoci v presymptomatickém stadiu, v době, kdy jde zpravidla o reversibilní stav (formou depistáží a preventivních prohlídek) 
  • Prevence terciární, návratná péče po onemocnění (někdy se uvádí včetně léčení)."

Sedíme, kouříme a jíme.  Pohoda? Ne, pomalá a nenápadná sebevražda, protože tímto způsobem života si ničíme srdce.

Kardiovaskulární onemocnění jsou příčinou téměř poloviny úmrtí v Evropě - na svědomí mají ročně více než čtyři miliony mrtvých. 

Čeká nás infarkt nebo mrtvice?

Hlavní příčinou všech kardiovaskulárních onemocnění je ateroskleróza, tj. ukládání tukových látek ve stěnách tepen, které vede k jejich postupnému zužování a následné nedokrevnosti (ischémii) různých orgánů.

Ateroskleróza tepen se nejčastěji projeví jako ischemická choroba srdeční nebo cévní mozková příhoda. „Některé rizikové faktory aterosklerózy ovlivnit nemůžeme, například genetickou dispozici, věk a mužské pohlaví. Proto se v prevenci kardiovaskulárních chorob musíme zaměřit na faktory ovlivnitelné," říká kardiolog MUDr. Petr Janský, Ph.D.  U žen se riziko kardiovaskulárních onemocnění zvyšuje po menopauze.

Myslet dopředu

Nejefektivnější je prevence vzniku aterosklerózy a jejích komplikací. Proto je nezbytné včas ovlivnit každý jednotlivý rizikový faktor.

Kouření například zvyšuje riziko kardiovaskulárního onemocnění téměř dvojnásobně, ale po ukončení kouření se riziko postupně snižuje. 

Podobně pacient s hypertenzí má vysoké riziko vzniku aterosklerózy a jejích komplikací. Snížíme-li však účinnou léčbou krevní tlak do normálních hodnot, sníží se i riziko vzniku komplikací prakticky na úroveň rizika pacienta, který hypertenzi nemá.

Podobně se snižuje riziko správnou léčbou pacientů s vysokým cholesterolem nebo diabetem.

Jeden svět, Jeden domov, Jedno srdce

"Problém je ale v tom, že onemocnění, jako je hypertenze, vysoký cholesterol a diabetes, nemusí mít žádné klinické projevy, takže o nich jejich nositel vůbec neví. Z tohoto pohledu jsou důležité preventivní prohlídky, které umožní včasnou diagnózu a léčbu těchto rizikových faktorů," upozorňuje doktor Janský.

Světová federace srdce (WHF) spolu se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) každoročně pořádají Světový den srdce, kterého se účastní více než 100 zemí celého světa. Letos je světový den vyhlášen právě na dnešek 29. září 2011.  Jeho motto zní: „Jeden svět, Jeden domov, Jedno srdce" a jeho cílem je zvýšit povědomí o kardiovaskulárních chorobách tak, aby lidé víc dbali na prevenci.

Jednoduché rady

  1. Pokud se budete každý den v týdnu věnovat alespoň 30 minut cvičení, snížíte riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice. 
  2. Další prevenci před kardiovaskulárními onemocněními představuje zařazení alespoň pěti porcí ovoce a zeleniny denně.
  3. Doporučuje se rovněž omezit solení, a to na méně než  čajovou lžičku soli denně.
  4. Riziko mrtvice a srdečního infarktu zvyšuje také nadváha. Pro udržení ideální tělesné hmotnosti je důležitá pravidelná fyzická aktivita a zdravá strava.
  5. Kardiovaskulární choroby, jako jsou srdeční infarkt a mozková mrtvice, dokážou udeřit velmi rychle a náhle. Pokud se pacientovi nedostane rychlé zdravotnické pomoci, nemusí přežít.
  6. Vysoký krevní tlak se neprojevuje žádnými symptomy. Právě v tom tkví jeho nebezpečnost, protože může způsobit náhlou mrtvici či srdeční infarkt. Pravidelná kontrola krevního tlaku je dalším krokem k  prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
  7. Dalším onemocněním, které zvyšuje riziko srdečního infarktu a mrtvice, je diabetes. V případě, že jste diabetik, je důležité si nechávat pravidelně měřit krevní tlak a hladinu cukru v krvi.

Spolehlivý ochránce

Světový den srdce je tedy velmi dobrou příležitostí, jak se začít správně starat o své srdce, o svůj život. Dobrým pomocníkem jak v prevenci, tak při léčbě a v případě nouze i při rychlé pomoci je  Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky (ZP MV ČR), druhá největší veřejná pojišťovna na území ČR. V jejím internetovém projektu Zdraví jako vášeň naleznete mnoho zajímavých informací, užitečných pro vaše zdraví.

ZP MV ČR má za sebou již 17 let úspěšné činnosti a je otevřena všem věkovým, sociálním a profesním skupinám obyvatelstva. Jejích služeb v současné době využívá téměř 1 130 000 klientů, kteří pochopili, že zdraví je nejcennější hodnotou lidského života.

Jaké jsou výhody ZP MV ČR:

* přispívá na některá vyšetření a očkování nad rámec veřejného zdravotního pojištění

* přináší široké spektrum slev a výhod

* vytvořila unikátní službu KARTA ŽIVOTA, se kterou se vám dostane ještě rychlejšího a cíleného zásahu lékařů záchranné služby

* poskytuje nejjednodušší administrativu pro OSVČ

* poskytuje bezkonkurenčně výhodné cestovní pojištění

* přináší zajímavé preventivní programy na rok 2011

Více informací naleznete na www.zdravijakovasen.cz/, kde v současné době probíhá pro pojištěnce soutěž o auto. Pokud si zřídíte Kartu života, můžete vyhrát rovnou dva vozy Suzuki SX4. Více o této soutěži najdete ZDE.  Soutěžit můžete už jenom do konce září!

 


 

reklama
reklama
reklama