reklama

Když nestrávíte cestování: Jak řešit zažívací potíže?

Prázdninové zážitky vám mohou zkazit nejen komáři nebo zmeškaný vlak, ale také problémy se zažíváním. A že jich v létě je! Mají dvě krajní polohy - "zrychlenou" a "zpomalenou". Těžko říct, která z nich je horší. Podívejte se, jak je řešit.

Foto: Isifa/Thinkstock

Prázdninové zážitky vám mohou zkazit nejen komáři nebo zmeškaný vlak, ale také problémy se zažíváním. A že jich v létě je! Mají dvě krajní polohy - "zrychlenou" a "zpomalenou". Těžko říct, která z nich je horší. Podívejte se, jak je řešit!

Bolesti břicha jsou v létě časté, nepříjemné a mohou být dokonce i nebezpečné. Obvykle vás zachrání cestovní lékárnička, ale ještě lepší je myslet dopředu na prevenci.

Když to nejde...

Nejen horská túra, ale i výlet lodí a obyčejné ležení na pláži se změní v utrpení, pokud vaše břicho připomíná nafouknutý balón, tvrdý a napnutý. Pocit často doprovázejí i bolestivé křeče. Je to prostě zácpa, problém, který trápí lidi, zejména ženy, při změně prostředí nebo navyklého režimu.

Zácpou trpí člověk, který má méně než tři stolice týdně nebo příliš tvrdou stolici vyžadující vyšší úsilí při vyprázdnění. Může mít zároveň pocit neúplného vyprázdnění. Lidé si stěžují na bolesti břicha, dráždivost a bolest v oblasti konečníku. Někdy se ve stolici objeví i čerstvá krev. Zácpa se často projevuje také zvýšenou plynatostí, nechutenstvím a bolestmi hlavy.

Zachrání vás voda

Při prvních příznacích zácpy je možné zvolit volně prodejné léky, především změkčovadla, která zabrání rozvinutí obtíží do chronické podoby. Je vhodné užívat takové přípravky, které na sebe váží vodu a zvyšují objem střevních tekutin. Takovým způsobem fungují tzv. osmotická projímadla. Nejsou návyková, nedráždí střevní sliznici a nezpomalují ani nezrychlují pohyb střev. Osmotická projímadla by neměla způsobovat plynatost a nadýmání a neměla by se vstřebávat do organismu. Jsou vhodná pro širokou skupinu pacientů, včetně těhotných a kojících žen.

Tzv. funkční zácpu může způsobit zpomalení průchodu tráveniny střevem nebo špatná funkce svalů pánevního dna. Nevhodné složení jídelníčku (například nedostatek vlákniny, malý příjem tekutin), špatné stravovací návyky a nepravidelný denní režim přispívají ke vzniku obtíží při vyprazdňování.

Zrychlený krok?

Společensky dramatičtější poruchou je samozřejmě průjem. Hlavním nebezpečím silného průjmu jsou velké ztráty tekutin a životně důležitých minerálů, především u malých dětí a starých či chronicky nemocných osob, které ohrožuje především rychlá dehydratace. Nemocný by neměl podceňovat ani další příznaky, například krev ve stolici.

Průjmem se označuje stav, kdy dochází k častému (více než 3x/den) vyprazdňování řídkých až vodnatých stolic. Mohou být doprovázeny bolestmi břicha, zvýšenou teplotou nebo zvracením,  což ještě více prohlubuje ztrátu tekutin.

Akutní průjmové onemocnění by nemělo trvat déle než 3 až 5 dní. Pokud přetrvává déle, provází jej vysoké horečky a zvracení, měl by nemocný vyhledat lékaře.

Faraónova kletba

Při pobytu v exotických zemích (a nezapomínejme, že se říká, že Orient začíná za Hustopečemi) je průjem obvyklým společníkem, říká se mu faraónova kletba, Montezumova pomsta, horečka Zlatých písků - podle toho, kde vás právě postihne.

Základní prevencí je zejména pitný režim a používání pouze balené vody, která by měla být po otevření rychle spotřebována, aby nedošlo k její kontaminaci nebezpečnými bakteriemi. "Veškeré ovoce a zeleninu doporučuji před jejich konzumací omýt balenou vodou a oloupat. Pokud je to možné, vyhýbejte se konzumaci ovoce a zeleniny bez slupky. Střevní potíže vám mohou způsobit i místní jídla, na která není naše trávení zvyklé. Proto bych vám doporučil opatrně vybírat restaurace a místa, kde budete jíst," připomíná MUDr. Marek Beneš, gastroenterolog z IKEM Praha.

Největší rizika

  • Špatná hygiena (nemytí rukou po použití WC, před jídlem apod.)
  • Konzumace neomytého ovoce, zeleniny
  • Nesprávná manipulace se syrovým masem, vejci (nedostatečná tepelná úprava)
  • Nevhodná kombinace požitých potravin (dietní chyba)
  • Stravování v rychlém občerstvení (riziko především v letních měsících)

POZOR: Problém může způsobit i led v nápojích, připravený z místní vody.

Průjmová onemocnění účinně léčí tradiční živočišné uhlí i novější přípravek Smecta. Nevýhodou živočišného uhlí je věkové omezení - nepodává se u dětí do 3 let věku. Další nevýhodou je fakt, že živočišné uhlí obarví stolici do černa a hrozí tak překrytí důležitých příznaků, například krve ve stolici. Smecta obsahuje přírodní čištěný jíl, který na sebe váže viry i bakterie způsobující zažívací obtíže. Chrání sliznici proti infekci a škodlivým látkám. Smecta se nevstřebává do organismu a je proto vhodná pro dospělé i pro kojence.


reklama
reklama
reklama