reklama

Jógu mohou cvičit i děti. 8 cviků, které je budou bavit

Dětská jóga dává dětem nosný pohybový základ do života. Nenásilnou a především hravou formou učí děti kooperaci s ostatními, zlepšuje dechovou kapacitu, především výdechový proud, což učí ztišení nervové soustavy a je to výborná příprava na stresově zátěžové situace.

Foto: Thinkstock

Také zlepšuje soustředěnost, koordinaci, rozvíjí nesoutěživost, učí je senzitivitě především k sobě samotným a i ostatním. Lekce začínají přivítáním, artovým naladěním se na dané téma, které lekci provází, dechovým cvičením, popovídáním si a jednoduchým zpěvem několika manter, což naladí nejen na sebe, ale hlavně na učitele, skupinu a prostor, kde se dítě nachází. Poté rozhýbáním do všech stran světových hravou a veselou formou včetně zdravení sluníčka v několika variantách.

Příběh doprovází každou ásanu/pozici především tak, aby zaujal. Společně s dětmi tedy tvoříme příběh nejen ásanami celou lekci. Lekci zakončujeme krátkou meditací/relaxací, kde se fantazií a vonnou terapií necháme společně unášet na krásná/kouzelná místa, která v nás vzbuzují pocit bezpečí. To nejcennější je, aby pohyb děti bavil, nervat je do pozic, nenechat je napodobovat v dokonalosti pohyb podle vás, ale učit je hlavně oné uvolněnosti v pohybu, která přináší radost a především uvolněnost. 

1) Úvodní (na)ladění

Posaďte se s dítětem na místo, kde se cítíte dobře, právě pocit klidu z vás pak děti budou cítit a budou mít pocit bezpečí. Sedněte si do zkříženého sedu, spojte palec s ukazováčkem pravé i levé ruky. Poté si zavřete oči, zhluboka se nadechněte (děti voní ke kytičce) a s dlouhým výdechem zazpívejte dlouhou mantru ÓM, zopakujte třikrát. Můžete si vytvořit jakkékoliv téma na cvičení: výlet do zoo, let do Afriky, plavbu po moři. Vezměte si papír a pastelky a nechejte již fantazii unášet. Nehodnoťte obrázek, jen si o něm vzájemně povídejte a on vás připraví na fyzický pohyb. 

2) Motýlek na louce

V sedu na hýždích spojte plosky nohou, přidejte dítě k sobě a zkuste si zazpívat jednoduchou písničku: Leť jako motýlek, leť jako motýlek na louce (v tomto pohybu lehce stlačte kolena k zemi, nechejte rovná záda a zkuste synchronizovat váš pohyb a pohyb dítěte), spi jako motýlek, spi jako motýlek tichounce (jen se jemně předkloňte a uvolněte oblast hlavy směrem na záda dítěte a dítě by se mělo lehce přiblížit k chodidlům, rozhodně ho tam netlačte silou!) protáhni svá křídla, protáhni svá křídla motýlí (chytněte dítě nad kotníky a otevřete mu nohy opatrně stranou) leť jako motýlek, leť jako motýlek na chvíli (zakončete, stejně jako jste začali). Dvojitý motýlek učí synchronicitě a důvěře ve dvojici, že ten druhý je podporou/oporou, a nikoliv konkurencí. Uvolňuje kyčelní kloub a zlepšuje trávení. 

3) Tančící kočička

V kleče na kolenou vedle sebe nebo naproti sobě si vyzkoušejte pozici kočičky. Nejprve kočička, co líže mlíčko, pohyb se provádí odzadu dopředu, kdy se pomalinku s výdechem protahujete hýžděmi na paty a s nádechem se přes pokrčené lokty přesouváte dopředu dolu na podložku, čímž naznačíte olíznutí mlíčka z misky, zopakujte pětkrát. Poté vyzkoušejte hrbatou kočičku, prohnutou, tančící, ... Fantazii se meze nekladou a nechte si určitě i poradit od dětí, mají v pozicích úchvatné nápady. Kočička je univerzální lék na vše, uvolňuje napětí v zadní linii těla, pomáhá od bolesti zad, zlepšuje pohyblivost kloubů a velmi děti baví. 

4) Čůrací pejsek

Nejlepší přítel kočičky. Z kočičky se vyneste za kostrčí vzhůru k nebi. Aby děti v pejskovi chvilinku vydržely, tak vyzkoušejte velmi oblíbenou variantu "čůracího pejska" za přidání i onoho zvuku. To znamená protáhněte jednu nožku vzhůru, otevřete kyčel a přidejte zvuk, čím se zapojí krásně střed těla a protáhne celá zadní linie nohy a zad, důležité je úplně uvolnit hlavu. Poté nohu vyměňte. Zkuste zavrtět i "ocáskem", a to tak, že rozhýbáte hýždě ze strany na stranu, zaštěkejte si, zaskákejte si... Pejsek je nejzákladnější ásanou v józe a velmi stěžejní. Dává sílu a zároveň krásně protahuje, prokrvuje a odlehčuje napětí z těla, výborně sype starosti z hlavy. Zkuste si ho zacvičit v lekci několikrát. 

5) Pavouček o stěnu

Udělejte dětem stěnu z nohou a nechejte je nohama lézt jako pavoučka na stehnech od kolen ke kyčlím (ne na své klouby!). Poté je v pozici na chvilku zastavte a podržte jim nožičky. Je to skvělá příprava na stojné ásany/pozice na rukou. Dává pažím sílu, zapojuje velmi intenzivně střed těla a protahuje nožky. Vyzkoušejte si to nejprve sami, abyste na děti neměli veliké požadavky do výdrže. 

6) Krásná tanečnice

Stoupněte si na jednu nohu, druhou chytněte rukou a zvedněte ji tak vzhůru, jak je vám zrovna dáno, nepřemáhejte se, druhou rukou chytněte dítě a snažte se s úsměvem vydržte tak dlouho, jak to oběma dohromady půjde. Poté nohy vyměňte. Nesnažte se v pozici ustrnout, zatnout zuby nebo si vytvořit přemíru tenze v těle. Zkuste se naopak v pozici uvolnit, odlehčit napětí a očekávání výdrže a jen se soustřeďte na jeden bod a dýchejte. Balanční pozice zlepšují koncentraci a učí ustát těžké životní situace v klidu, s lehkostí a úsměvem na tváři, klidně i na jedné noze. 

7) Ještěrka na kameni

Přejděte do pozice kamínku, v kleku na kolenou se přibližte trupem na stehna, nechejte dítě usednout na svá nejspodnější záda, přidržte mu rukou hroty pánve, nechejte ho lehce ulehat svými zády na vaše záda a chytněte mu ruce a protáhněte mu je za hlavou. Zůstaňte tak dlouho, než se dítěti zklidní dech a než se uvolní (většinou je to pět dechů). Pozice, která ztišuje, uvolňuje stres a otevírá prostor srdce. Odlehčuje napětí z ramen a zvětšuje výdechový proud. Učí nebát se žít a poslouchat srdcem. 

8) Nejvyšší hora světa

Vezměte děti na horu nejvyšší. Ve variantě vestoje s nádechem zvedněte paže vzhůru, spojte dlaně a zkuste se protahovat, co nejvíce nahoru to půjde, pro zlepšení balance zkuste i stoj na špičkách a podívat se nahoru. Výborná varianta zkoušky pevnosti hory je, že lehce můžete zkusit do hory strčit, jestli to ustojí, ale musí to být oboustranné. Pozice, která zlepšuje držení těla, zpevňuje a uzemňuje.

Za velkou pomoc a spolupráci při sepsání článku děkuji jógové učitelce pro malé i velké Jarušce Sedláčkové a jógovému studiu GrainSpace.

reklama
reklama
reklama