reklama

Jak zkrotit hormony? Ovládněte je pro krásu i zdraví

Hormony ovlivňují celý náš život. Věděli jste ale, že můžeme ovlivnit i my je? Kdy je na co vhodná doba?

Foto: Thinstock

Hormony mají velký vliv nejen na naši krásu a náladu, ale ovlivňují také hubnutí, chutě a dokonce i sexuální apetit. A to jak v pozitivním, tak i v negativním smyslu. A právě ty horší můžeme omezit.

Sílu přírody pocítíme každý měsíc. Některé projevy vidíme a cítíme jen my samy, o jiných se často může přesvědčit i naše okolí. "Jsi nějaká podrážděná," slyšíme občas - a většinou to bývá zhruba týden před menstruací. Vliv hormonů nás ale mění v průběhu celého života. 

Syndrom nelásky

Ačkoli medicínsky jsou za příznaky premenstruačního syndromu (PMS) považovány bolest prsou, křeče a průjem, ženy mají tuto část měsíce spojenou spíše s výkyvy nálad, depresemi, úzkostmi, s pocity melancholie a nelásky k sobě samé. "Opravdu, ženy v tomto období jsou k sobě obzvlášť kritické," potvrzuje wellness koučka Petra Řehořková a dodává, že fyziologii těla sice nezměníme, ale můžeme změnit styl života a tím některé problémy zmírnit.

Doporučujeme: Nebuďte protivná! PMS se dá řešit - i přírodně

Vyhýbejte se nadbytku soli i cukru a vydržte v tohle období pokud možno bez kofeinu. Naopak zvyšte příjem vitaminu B6, a to buď pomocí doplňků, nebo přirozenou cestou. "Přidejte do jídelníčku fazole, luštěniny a obiloviny. Přidejte také drůbež, mořské plody nebo ořechy bohaté na zinek a hořčík," radí odbornice Petra Clinic.

Hladká pleť vs. akné

Za pubertální akné může skupina mužských hormonů, které i nám ženám zajišťují normální chod řady orgánů a tkání. Právě tyto hormony mají za následek zesílenou funkci mazových žláz a následně i vznik otravných pupínků. "Ale pozor, zhruba 15 % žen se s pupínky potýká i kolem třicítky. Produkci kožního mazu totiž ovlivňují také hormony hypofýzy, štítné žlázy a glukokortikoidy," říká dermatoložka Petra Samková.

Velmi důležité je snažit se pečovat o svůj hormonální systém a vycházet mu vstříc. "Menstruační cyklus každý měsíc ovlivňuje celý náš život a vliv má i na krásu. Zhruba týden před začátkem menstruace klesá hladina estrogenu, nazývaného také hormon lásky, a zhoršuje se tak kvalita pleti, vlasů i nehtů," dodává Petra Řehořková. Právě v tuhle dobu je dobré o sebe pečovat, zajít si do salonu nebo na nějakou zkrášlující proceduru.  

Hormony a těhotenství

V průběhu devítiměsíčního čekání na potomka se žena setká přímo s ohňostrojem hormonů, které nelze nijak ovlivnit. Některé ženy mají to štěstí, že úplně září, jiné se trápí nejen velkou narůstající hmotností kvůli zadržování vody, ale také kožními problémy, náladovostí a přílišnými chutěmi. "Hormon estrogen stimuluje tvorbu melaninu, což je chemická látka, která dodává pleti pigment. Je-li ho přebytek, mohou se objevit na pokožce takzvané melasma známé jako pigmentové skvrny," říká doktorka Samková. Spolehlivou ochranou je opalovací krém s UV faktorem.

Když tělo trápí menopauza

Přechod je pro mnohé ženy vyčerpávající jak fyzicky, tak psychicky. "Chybějící sexuální apetit, podrážděnost, výkyvy nálad, úzkost nebo vyčerpanost je důsledkem snižování hladiny ženských hormonů estrogenu a progesteronu, ale také testosteronu, díky kterému ženy cítí chuť na sex," vysvětluje gynekoložka Radka Gregorová z Lékařského domu na Praze 7.

"S poklesem estrogenu souvisí také horší schopnost dosáhnout orgasmu, nedostatečně se prokrvují sliznice a vaginální tkáň oslabuje, což může způsobovat při sexuálním styku bolest," dodává ještě lékařka. Tyto nepříjemnosti ale nejsou nevyhnutelné. Podle odbornice je lékem právě sexuální aktivita."

"Důležité hlavně je se sexu nevyhýbat. Právě pravidelný styk a prokrvování vaginy zlepšuje touhu i sexuální prožívání. Existují také podporné léky dodávající do těla ženy potřebné hormony nebo také lubrikační gely. Vyplatí se také posilování svalů pánevního dna," říká doktorka Gregorová.

Suchá kůže a jiné problémy

Když nejsou naše hormony v rovnováze, mnohonásobně se zvyšuje riziko vzniku suché kůže, vrásek, pigmentací nebo akné. Hormonální hladinu může ovlivňovat stres či špatné stravovací návyky a někdy dokonce i snížená funkce štítné žlázy. Příznakem je kromě suché kůže také únava, přibývání na váze, nízká sexuální touha a nepravidelný menstruační cyklus. 

"Chraňte svou pokožku každým den před slunečním svitem pomocí opalovacích krémů s UV faktory, hydratujte pokožku a dodávejte jí výživu," radí koučka Řehořková a dodává, že nejlepším pomocníkem je kyselina hyaluronová. "Po třicátém roku se již moc netvoří, takže je třeba začít zavodňovat. Výborné jsou tablety nebo maska s kyselinou hyaluronovou, která se nesmývá a výborně hydratuje," říká závěrem odbornice.

Ideální čas v měsíci na:

  • Sport: období po ovulaci je nejideálnější pro silový trénink. Může za to nahromaděný testosteron a produkce progesteronu, který zrychluje metabolismus a usnadňuje spalování tuků.
  • Dietu: zhruba v polovině menstruačního cyklu zaplaví tělo po menstruaci znovu estrogen a zmizí chutě i vlčí hlad. Zůstane jen dobrá nálada, a proto je právě kolem 12. až 15. dne cyklu začít s hubnutím. 
  • Nákupy jídla: rozhodně při ovulaci. Díky hormonům automaticky koupíte to zdravější a ještě přitom ušetříte.
  • Pracovní pohovor: období ovulace je pro ženy magické - jsou sebevědomější, cítí se nejlépe, jsou krásné a ženské a dávají to světu na odiv. Není divu, zařídila to tak příroda. A to nejenom kvůli rozmnožování. Tohle sebevědomé období se vyplatí využít i na pracovním poli. Šéf si z vás sedne na zadek.
  • Lásku: hormony v období ženské ovulace ovlivňují také produkci feromonů, které jsou pro muže přitažlivé a doslova je lákají tím, že u nich prudce stoupne mužský hormon testosteron.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pro hubnutí cvičit nemusíte, tvrdí MUDr. Staňková

Vlažná voda s citronem po ránu: Účinná prevence nemocí

Sledujte svého muže: Varovné známky přechodu

reklama
reklama
reklama