Jak stárnou vaše oči. Co můžete udělat proto, aby byly zdravé? Mrkev vás nezachrání
Stejně jako my sami, tak i naše oči stárnou. Je proto třeba uvědomit si, že by bylo dobré starat se o ně se zvýšenou pozorností ještě dřív, než začneme pociťovat slábnutí zraku.
O oči bychom se měli starat už od dětství, v dospělosti pak ještě důsledněji. Kvalitu a zdraví zraku ovlivňuje nejen náš životní styl, práce, míra stresu či dostatek spánku, ale třeba i jídelníček.
Bohužel je to současný životní styl a rytmus, přemíra stresu, nedostatek spánku, práce a zábava s počítačem, tabletem či chytrým telefonem, která obvykle trvá celý den a někdy i značnou část noci. Špatný vliv těchto zařízení na náš zrak je však už stokrát obehraná písnička, kterou všichni známe a je jen na nás, jak moc ji budeme brát vážně. Jsou však i jiné vlivy, které dlouhodobě ovlivňují náš zrak a přispívají tak k jeho stavu v budoucnosti.
Vaše oči, když je vám třicet
O "mrkvičče, která prospívá očím", víme všichni od dětství, ale oči můžeme posílit daleko širší škálou potravin. Věděli jste, že oči využijí až 25 % vitaminů a minerálů přijímaných z potravy? Důležité jsou pro ně především antioxidanty a v jídelníčku pro zdravý zrak by tak neměla chybět zelenina, zejména česnek, cibule, špenát, rajčata, červená řepa atd., dále pak ovoce - borůvky brusinky, maliny, ostružiny, černý rybíz, pomeranče, kiwi, červený grep nebo meloun. Ku prospěchu zraku je i množství dalších cenných látek, obsažených hlavně v mořských plodech, rybách a řasách,dále pak ve vejcích, fazolích a celozrnných obilovinách.
Bez brýlí po čtyřicítce? Jde to!
Mhouříte oči při sledování televize, pálí vás oči při čtení, rozčiluje vás, že najednou vidíte rozmazaně jasně osvětlené nápisy? Nebo nemůžete přečíst návod či příbalový leták? Je na čase navštívit očního lékaře a možná i začít s brýlemi, ale lidé, kteří nikdy v životě brýle nenosili, si obvykle i dlouho potom, co zpozorovali potíže, myslí, že to prostě nějak zvládnou. Vyhýbat se vyšetření znamená nechat vaše oči trpět a časem i zhoršovat jejich kondici. Zarytým odpůrcům brýlí či kontaktních čoček však mohou pomoci operační zákroky, třeba i takové, které spočívají v implantaci oční čočky. Výhodou takového zákroku je mimo jiné i odbourání rizika šedého zákalu, který je častým jevem hlavně po šedesátce.
Oči kolem padesátky - dbejte na intenzivnější prevenci
Prevence souvisí nejen s věkem pacienta, ale také s konkrétní oční vadou nebo genetickými dispozicemi. Preventivní prohlídky bychom měli po pětačtyřicítce absolvovat jednou za dva roky. S věkem se zvyšuje nejen počet dioptrií, ale i možnost vzniku závažných očních chorob. Na preventivní prohlídky by tak neměli zapomínat především lidé s možným vyšším rizikem nějaké oční choroby - například lidé silně krátkozrací, diabetici a ti, kteří mají v rodinné anamnéze šedý nebo zelený zákal. Dobrou zprávou je, že současná oftalmologie nabízí včasnou, účinnou a efektivní léčbu, ale také možnost implantace kvalitních nitroočních čoček a laserová ošetření k odstranění očních vad.
Zrak po šedesátce - šedý zákal a jiná onemocnění
Šedý zákal bohužel není ojedinělé onemocnění, je především velkým strašákem seniorů. Příčina nemoci není tak úplně známa, víme, že se objevuje v souvislosti se stárnutím, tedy jde o přirozený proces stárnutí oka, ale riziko vzniku šedého zákalu mohou ovlivnit i vyšší dioptrické vady, cukrovka, záněty oka, dlouhodobé užívání některých léků, kouření a často také těžké úrazy oka. Stejně jako u všech dalších onemocnění oka se jednoznačně doporučuje nečekat na pokročilou fázi onemocnění, řešením mohou být například rychlé, bezkontaktní a bezpečné zákroky prováděné femtosekundovým laserem. Podle výsledků výzkumu můžeme předpokládat, že lidé, kteří podstoupili úspěšnou operaci šedého zákalu, krátozrakosti, dalekozrakosti, astigmatismu či vetchozrakosti mají o čtyřicet procent vyšší naději, že se dožijí i vyššího věku.